ԱՄՆ պետդեպ. Հնարավորինս շուտ վերականգնել միջանցքով ազատ տեղաշարժը
Լաչինի միջանցքի փակումը հումանիտար ծանր հետևանքներ ունի և, միանգամայն անկեղծ, հետ է մղում խաղաղության գործընթացը: Լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակի տեղակալ Վեդանտ Պատելը։
«Մենք ուրախ ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղ բնական գազի մատկարարումը վերականգնվել է. Էներգետիկ ենթակառուցվածքների խափանումները կարող են հումանիտար ճգնաժամ առաջացնել, ինչպես ասացի: Մենք կոչ ենք անում հնարավորինս շուտ վերականգնել միջանցքով ազատ տեղաշարժը։ Դրան պետք է հասնել բանակցությունների միջոցով»,-ասել է  ԱՄՆ պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը։
Հարցին, թե վարչակազմը հավատո՞ւմ է, որ կողմերը դեռ շահագրգռված են մինչև տարեվերջ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմամբ, Վեդանտ Պատելն արձագանքել է, որ ժամանակացույց չի նշանակի։
«Սա այն հարցն է, որով պետքարտուղարը մածեպես հետաքրքրված է ու դրան մեծ ուշադրություն է հատկացնում։ Մյուս առաջնորդները նույնպես  հետաքրքրված են այդ հարցով, և սա այն հարցն է, որին մենք կշարունակենք խորապես ներգրավված մնալ և գործն ավարտին հասցնել»,-ասել է նա։

U.S. calls for restoration of free movement through Lachin corridor as soon as possible
The United States calls for the soonest possible restoration of free movement through the Lachin corridor, the sole road connecting Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia, U.S. State Department spokesman Vedant Patel told a press briefing on Friday.
“The closure of the Lachin Corridor has potentially severe humanitarian implications and, quite candidly, sets back the peace process,” he said.
“We’re pleased that natural gas to Nagorno-Karabakh has been restored. Disruptions to energy infrastructure could precipitate a humanitarian crisis, as I said. And we call on the restoration of free movement through the corridor as soon as possible, and the way forward to this is through negotiations,” the spokesman stated.
Asked whether a peace agreement between Armenia and Azerbaijan could be signed by the end of this year, Patel said: “I wouldn’t assign a timeline to it. This is something that you know that the Secretary [Antony Blinken] has a great interest in and has paid very close attention to, other senior leaders across the department have as well, and it’s something that we’re going to continue to remain deeply engaged on and get to cross the finish line.”