Ադրբեջանը Ինտերպոլի միջոցով հետախուզում է հայտարարել ռուս քաղաքագետ Միխայիլ Ալեքսանդրովի նկատմամբ
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի (ՄԳԻՄՕ) ռազմաքաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի նախկին առաջատար փորձագետ Միխայիլ Ալեքսանդրովի դեմ և նրա նկատմամաբ միջազգային հետախուզում հայտարարել՝ Ադրբեջանի էներգետիկ համակարգին հրթիռային հարվածներ հասցնելու կոչերի համար։ Ադրբեջանի համապատասխան գերատեսչության կայքում հրապարակված հաղորդագրությունը ներկայացնում է ՏԱՍՍ-ը։
Հաղորդագրության մեջ ադրբեջանական կողմը
նշվում է, որ Ալեքսանդրովի դեմ բավարար ապացույցներ ձեռք բերելու շնորհիվ որոշում է կայացվել նրան որպես մեղադրյալ ներգրավել Քրեական օրենսգրքի հոդվածներով։ Դատարանի որոշմամբ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է Ինտերպոլի միջոցով միջազգային հետախուզում։
Ըստ Գլխավոր դատախազության՝ դեկտեմբերի 13-ին, լայն լսարանի համար հնչեցրած աուդիոուղերձում Ալեքսանդրովը փորձ է արել վնասել Ադրբեջանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության հարաբերությունները՝ բացահայտորեն կոչ անելով ամբողջությամբ ոչնչացնել Ադրբեջանի նավթային արդյունաբերությունը և էներգետիկ համակարգը՝ հրթիռային հարվածներ հասցնելով։

Азербайджан объявил в розыск российского политолога Михаила Александрова
Генпрокуратура Азербайджана возбудила уголовное дело против бывшего ведущего эксперта Центра военно-политических исследований Московского государственного института международных отношений (МГИМО) Михаила Александрова, он объявлен в международный розыск. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на сайт ведомства.
Решением суда он объявлен в международный розыск по линии Интерпола с избранием в отношении него меры пресечения в виде ареста.
По данным Генпрокуратуры Азербайджана, 13 декабря в аудиообращении к широкой аудитории Александров "предпринял попытку нанести ущерб отношениям между Азербайджанской Республикой и Российской Федераций, открыто призвав полностью уничтожить всю нефтяную промышленность и энергосистему Азербайджана, нанеся по ней ракетные удары".