Ադրբեջանը հետապնդում է Արցախի տնտեսության հիմքերը խարխլելու, բնակչությանը եկամտի աղբյուրից, աշխատատեղերից զրկելու նպատակ. դատախազություն
Արցախի Հանրապետության դատախազությունը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում.
«Սույն թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի մի խումբ քաղաքացիներ, ներկայանալով որպես բնապահպաններ, կեղծ պատրվակով ապօրինաբար զավթել են Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը՝ այդ կերպ դադարեցնելով երթևեկությունը և խզելով արտաքին աշխարհի հետ Արցախի քաղաքացիների միակ կապը: Երկու օր շարունակ Ադրբեջանը դիտավորությամբ դադարեցրել էր նաև ՀՀ-ից Արցախ գազի մատակարարումը:
Հիշյալ դեպքերի կապակցությամբ ԱՀ գլխավոր դատախազության կողմից անհապաղ նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ, որոնց շրջանակում ձեռնարկված քննչական, այդ թվում ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շրջանակում ձեռք բերված փաստական տվյալներով հիմնավորվել է, որ՝
- Ստեփանակերտ-Գորիս ավտոճանապարհի զավթումը կազմակերպած Ադրբեջանի քաղաքացիների գերակշռող մեծամասնությունը հատուկ ծառայությունների նախկին կամ ներկա աշխատակիցներ են.
- բարձրաձայնվող բնապահպանական խնդիրը ընդամենը օգտագործվում է որպես սեփական արարքները արդարացնելու և դրանց հիմնավոր տեսք հաղորդելու միջոց.
- Ադրբեջանը հետապնդում է Արցախի Հանրապետության տնտեսության հիմքերը խարխլելու, բնակչությանը եկամտի աղբյուրից, աշխատատեղերից զրկելու նպատակ.
- Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից իրականացվող գործողությունները հակասում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին, դրանով արձանագրված ստատուս-քվոյին.
- Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները, որպես այդ տարածքի բնիկ ժողովուրդ և իրավատեր, միջազգային իրավունքի ուժով ունեն այդ տարածքի հողի, շրջակա բնական միջավայրի, բնության և ընդերքի տնօրինման, տիրապետման և օգտագործման իրավունք, որը Ադրբեջանը փորձ է անում անտեսել ու չեզոքացնել»։

Генпрокуратура Арцаха: Действия граждан Азербайджана противоречат положениям трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года
Генеральная прокуратура Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) распространила заявление, в котором, отмечается:
«С 12 декабря этого года группа граждан Азербайджана, выдававшая себя за защитников окружающей среды, под ложным предлогом незаконно заняла дорогу, соединяющую Арцах с Арменией, тем самым остановив движение и разорвав единственную связь граждан Арцаха с внешним миром. На два дня Азербайджан намеренно прекратил подачу газа из Армении в Арцах.
В связи с указанными деяниями Генеральная прокуратура Республики Арцах инициировала уголовные процессы, следователями были произведены следственные действия, Службой Национальной Безопасности Республики Арцах организованы оперативно-розыскные мероприятия, в результате которых полученными данными доказано, что:
– подавляющее большинство граждан Азербайджана, организовавших захват автодороги Степанакерт-Горис, являются бывшими или действующими сотрудниками спецслужб.
– поднятая экологическая проблема используется только как способ оправдать собственные действия и придать им здравый вид.
– Азербайджан преследует цель подорвать основы экономики Республики Арцах, лишив население источника дохода и рабочих мест.
– действия граждан Азербайджана противоречат положениям трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и зафиксированному в нем статус-кво.
– граждане Республики Арцах, как коренные жители и правообладатели этой территории, имеют право распоряжаться, владеть и пользоваться землей, окружающей природной средой и недрами этой территории в силу международного права, а Азербайджан всячески пытается игнорировать и нейтрализовать это право».