Թուրքիան անարդար է համարում ՆԱՏՕ-ի ներսում իր հետ ռազմական համագործակցության սահմանափակումները
Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը հայտարարել է, որ Անկարան ՆԱՏՕ-ի անդամ որոշ դաշնակից երկրներից պաշտպանական ոլորտում համագործակցության «անարդար սահմանափակումներ» է զգում։
«Մեր առաջնահերթությունը միշտ եղել է դաշնակիցների հետ համագործակցությունը: Բայց, ցավոք, երբեմն բախվում ենք մեր որոշ դաշնակիցների կողմից պաշտպանական ոլորտում համագործակցության անարդար սահմանափակումների, և դա բացասաբար է անդրադառնում ոչ միայն Թուրքիայի, այլև Հյուսիսատլանտյան դաշինքի վրա: Ակնկալում ենք, որ բոլոր սահմանափակումները կվերացվեն»,-ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ ասել է նախարարը Il Messaggero թերթում հրապարակված հարցազրույցում։
Նա նաև նշել է իր երկրի դերն ահաբեկչության դեմ պայքարում, ինչի համար Անկարան մտադիր չէ «թույլտվություն մուրալ» որևէ մեկից։ Նա հիշեցրել է Թուրքիայի կողմից սիրիացի ժողովրդին ցուցաբերվող օգնությունը և Սիրիայից գրեթե չորս միլիոն փախստականների ընդունելու դեպքը։
«Խնդրում ենք հաշվի առնել, որ, որպես ՆԱՏՕ-ի դաշնակից, Թուրքիան ներկայացնում է Եվրոպան ահաբեկիչների և փախստականների հոսքից պաշտպանող վերջին պատնեշը»,-եզրափակել է թուրք նախարարը։

В Турции пожаловались на «несправедливые ограничения» военного сотрудничества в НАТО
Министр национальной обороны Турции Хулуси Акар заявил, что Анкара испытывает «несправедливые ограничения» сотрудничества в оборонном секторе со стороны некоторых союзников по НАТО, пишет ТАСС.
«Нашим приоритетом всегда остается сотрудничество с союзниками. Но, к сожалению, порой мы сталкиваемся с несправедливыми ограничениями сотрудничества в оборонном секторе со стороны некоторых из наших союзников. И это негативно отражается не только на Турции, но и на Североатлантическом альянсе. Мы ожидаем, что все ограничения будут отозваны», – сказал министр в опубликованном в понедельник в газете Il Messaggero интервью.
Он также отметил роль его страны в борьбе с терроризмом, на которую Анкара не намерена ни у кого «просить разрешения». Он напомнил о помощи Турции сирийскому народу и о приеме почти четырех миллионов беженцев из Сирии. «Мы просим учитывать, что как союзник по НАТО Турция представляет последний барьер, защищающий Европу от потока террористов и беженцев», – заключил турецкий министр.