«Մարդիկ պատրաստվում են Նոր տարվան, չեն պատկերացնում, որ Արցախում 120 հազար մարդ շրջափակման մեջ է». հարցում
12:57 19/12/2022
Արդեն ութ օր է Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը փակ է։ Արդեն ութ օր է 1100 քաղաքացի, որից 270-ը անչափահաս, տուն վերադառնալու հնարավորություն չունի: Արդեն ութ օր է Արցախում ապրող 120 հազար անձ կանգնած է հումանիտար աղետի շեմին։ Այս ընթացքում Հայաստանի ու Արցախից, տարբեր երկրների կառավարությունների ու միջազգային կազմակերպությունների կողմից հնչում են դատապարտող հայտարարություն, անընդունելի են համարում 120 հազար հոգու շրջափակման մեջ պահելը, բողոքի ակցիաներ են իրականացվում, սակայն նրանց լսող չկա. Ադրբեջանը շարունակում է կյանքի ճանապարհը փակ պահել։
Panorama.am-ը հարցում անցկացրեց Երևանում, թե ինչպես են քաղաքացիները տեսնում ստեղծված իրավիճակի լուծումը։
«Պետք է նորմալ մարդիկ գնան ու լեզու գտնեն։ Մեռանք բոլորի վրա հույս դնելով՝ բացի մեզանից։ Մեղավոր ենք ման գալիս բոլոր տեղերում։ Մեղավո՞ր ես ուզում գտնել, գնա, հայելու մեջ նայի։
Չեմ հավատում, որ կհասնենք մեզ գոհացնող արդյունքի։ Այս ղեկավարությունն այնպես է անում, որ բոլորի համար լավ է, բացի մեզանից, իսկ ուրիշ տեղում՝ առաջինն իր ժողովուրդն է, հետո նոր մնացածը։
Ամենավատն էլ այն է, որ ժողովուրդն ասում է՝ դե լավ, ոչինչ, սրան էլ կդիմանանք։ Դե, դիմացեք»,- ասաց քաղաքացիներից մեկը։
Մեկ այլ քաղաքացու պնդմամբ՝  առաջին հերթին պետք է այս կառավարությանը հեռացվի, դրանից հետո կամ բանակցությունների կամ պատերազմի միջոցով հասնել խնդրի լուծման. «Հույսներս չպետք է դնենք ոչ Եվրոպայի, ոչ էլ մեր դաշնակիցների վրա, քանի որ դաշնակիցները սիրում են  ուժեղ պետություն ունեցողներին, սիրում են իրենց հավատարիմ մարդկանց, ոչ թե դավաճաններին»։ Նա նշեց, որ միջազգային հանրությունն ավելի շատ պաշտպանում է Թուրքիային, Ադրբեջանին, նրանց շահերը, ոչ թե հայերի։
Կան քաղաքացիները, որոնք կարծում են, որ  իշխանությունները պետք է ավելի շատ բարձրաձայնեն խնդրի մասին։
«Պատճաշ չեն բարձրաձայնում։ Մարդիկ պատրաստվում են Նոր տարվան, չեն էլ պատկերացնում, որ Արցախում 120 հազար մեր եղբայրներն ու քույրերը շրջափակման մեջ են։ Ոչ մեկս չենք կարող ուրախանել»,- նշեց քաղաքացին։
Հարցումն ամբողջությամբ՝ տեսանյութում։

Люди готовятся к Новому году, даже не представляют, что 120 тыс. человек в Арцахе находятся в блокаде. Опрос
15:16 19/12/2022
Уже на протяжении 8 дней единственная дорога, связывающая Республику Арцах с Арменией, закрыта. Уже 8 дней 1100 граждан, 270 из которых – несовершеннолетние, не имеют возможности вернуться домой. Уже 8 дней проживающие в Арцахе 120 тысяч человек находятся на грани гуманитарной катастрофы. В этот период из Армении и Арцаха, правительств различных стран мира и международных организаций звучат осуждающие заявления, они считают неприемлемым блокаду 120 тысяч человек, проводят акции протеста, но их голос остается неуслышанным: Азербайджан продолжает держать закрытой дорогу жизни.
Корреспондент Panorama.am провел опрос среди жителей Еревана, спросив, каким они видят решение сложившейся ситуации.
«Нормальные люди должны туда отправиться и найти общий язык. Устали уже надеяться на всех, кроме нас. Всегда ищем виноватых. Пусть посмотрят в зеркало – увидят.
Не верю, что достигнем результата, который обнадежил бы нас. Это руководство делает так, чтобы всем вокруг было хорошо, кроме нас самих. В других же странах – на первом месте народ, потом уже остальные.
Самое ужасное в том, что народ сам же заявляет, мол, ну ладно, ничего страшного, мы и это выдержим. Вот и терпите», – сказал один из граждан.
По словам другого прохожего, в первую очередь, следует отстранить это правительство от власти, после чего путем переговоров или войны могут достичь решения проблемы: «Не нужно надеяться ни на Европу, ни наших союзников, поскольку союзники любят народы с сильными государствами, верными им людьми, а не предателей».
По словам респондента, международное сообщество больше защищает Турцию и Азербайджан, их интересы, а не армян.
Есть граждане, полагающие, что власти должны больше заявлять о сложившейся проблеме.
«Не говорят об этом должным образом. Люди готовятся к Новому году, даже не представляют, что проживающие в Арцахе 120 тысяч наших братьев и сестер находятся в блокаде. Никто не должен радоваться», – отметил он.