Գորիսում ժամանակավոր հաստատված արցախցի երեխաներից 40-ն առանց ծնողական խնամքի են
Ադրբեջանի կողմից Հայաստան-Արցախ միակ ճանապարհը փակելու պատճառով 1100 քաղաքացի, որից 270-ը անչափահաս, տուն վերադառնալու հնարավորություն չունի: Գորիսի հյուրանոցներում այս պահին դրսում մնացած ավելի քան 200 արցախցի է տեղավորվել: Panorama.am-ի հետ զրույցում Գորիսի համայնքապետի տեղակալ Իրինա Յոլյանի տեղեկացրեց, որ Գորիսում շուրջ 60 արցախցի երեխա կա, այդ թվում նաև նորածին։ Շուրջ 40 երեխա առանց ծնողական խնամքի է, ամենափոքրը 7-րդ դասարանում է սովորում։
«Բնականաբար, հատկապես այն երեխաները, ովքեր ծնողական խնամքի չեն՝ իրենց ծողները Արցախում են, իրենք այստեղ, անհանգիստ են, անհամբեր սպասում են ճանապարհի բացմանը։ Մենք փորձում ենք տարբեր միջոցառումների, նախաձեռնությունների շրջանակներում տարբեր կազմակերպությունների, կառույցների հետ համագործակցելով, երեխաների առօրյան կազմակերպել։ Մեծ մշակութային հաստատություններն արցախցի երեխաների մասնակցությամբ համատեղ երաժշտական միջոցառումներ են կազմակերպում, տարբեր կազմակերպություններ երեխաներին հրավիրում են կրթադաստիարակչական ուսումնական հաստատություններ»,- նշեց փոխքաղաքապետը։
Երեխաներին հատկացվել են գրենական պիտույքներ, ժամանցի խաղեր, հաճախում են պարի խմբակ, սպորտ դպրոց, երաժշտական դպրոցներ։ Ի.Յոլյանի խոսքով, անհատական կազմակերպություններ կան, որոնք հրավիրում են երեխաներին՝ նրանց առօրյան մի փոքր հետաքրքիր դարձնելու համար։
Նա նշեց, որ իրենք մշտական կապի մեջ են խմբերի ղեկավարների, հյուրանոցների ադմինիստրացիայի աշխատակիցների հետ, փորձում են անհրաժեշտության դեպքում արձագանքել երեխաների կարիքներին, խնդիրներին. հագուստ, ներքնաշոր, հողաթափի անհրաժեշտության դեպքում փորձում են ապահովել, որևէ կերպ համակարգել այդ հարցերը։
«Համայնքը փորձում է ամեն ինչ անել, որպեսզի երեխաների ժամանցը կազմակերպի, փորձում է մի փոքր փոխել նրանց տրամադրությունները»,- ասաց Գորիսի փոխքաղաքապետ Ի. Յոլյանը։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 12-ին ժամը 10։30-ի սահմաններում, ադրբեջանական կողմը բնապահպանական պատճառաբանություններով փակել է Արցախն աշխարհին կապող կյանքի միակ ճանապարհը։

A total of 1,100 people, including 270 minors, from Artsakh are stranded amid the ongoing Azerbaijani blockade of the only road connecting Artsakh (Nagorno-Armenia) to Armenia, known as the Lachin corridor.
More than 200 Artsakh Armenians have been accommodated in hotels of Goris, a community in Armenia’s Syunik Province, after a group of Azerbaijani “eco activists” stopped traffic on the road, citing “illegal” mining activity in the area.
Speaking to Panorama.am on Monday, Goris Deputy Mayor Irina Yolyan said 60 Artsakh children, including a baby, were among those housed in Goris hotels. About 40 of the children have been left without parental car, she added.
"Naturally, especially those children, who are without parental care as their parents have remained in Artsakh, are anxious and are looking forward to the re-opening of the road,” Yolyan said.
“We are trying to organize children's daily routine through some events and initiatives in collaboration with different organizations and institutions. Big cultural institutions organize joint musical events involving Artsakh children, various organizations are inviting kids to educational institutions," the deputy mayor noted.
The official says they keep in constant touch with the organizations and hotels to provide the children's basic needs.