Ադրբեջանցիների կողմից շրջափակված Արցախում 10 երեխա գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ առաջին բուժօգնության համար անհրաժեշտ դեղերի և բժշկական պարագաների պակաս այս պահին չկա, բայց  մատակարարումը  շարունակում է մնալ անհնարին:
ԱՀ ԱՆ «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 11 բուժառու գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում, որից 4-ը գտնվում են ծայրահեղ ծանր վիճակում, բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների  վիճակը կայունացնելու համար:
ԱՀ «Արևիկ բուժմիավորումում» 10 երեխա գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում: Երեխաներից մեկը գտնվում է ծայրահեղ ծանր վիճակում: Արցախի բժիշկները անհրաժեշտ բուժօգնությունը ցուցաբերում են՝ առցանց կապով խորհրդակցելով ՀՀ մասնագետների հետ:
«ԱՀ առողջապահության նախարարությունը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր միջոցները շրջափակման պատճառով ստեղծված իրավիճակը պատշաճ հաղթահարելու համար»,-ասված է նախարարության տարածած հայտարարության մեջ։

10 children in intensive care in Artsakh hospital amid Azerbaijani blockade
Non-urgent surgeries are still suspended in Artsakh (Nagorno-Karabakh) hospitals to save medicine amid the ongoing Azerbaijani blockade, the Artsakh Ministry of Health reported on Monday.
Medical facilities in the country are not facing a shortage of drugs or medical supplies at this point, however their imports from Armenia remain blocked.
“10 children are in the intensive care unit at the Arevik Medical Center. One of them is in critical condition. The Artsakh doctors are providing the necessary medical care to them by consulting with their colleagues in Armenia online,” the ministry said.
The Republican Medical Center in the capital Stepanakert has eleven patients, including four critically ill, in its intensive care unit, with all efforts being made to improve their condition.
“The Ministry of Health is taking all possible measures to properly overcome the situation caused by the blockade,” it said.