Իլոն Մասկը հարցում է սկսել՝ արդյոք պետք է հեռանա Twitter-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնից
Ձեռնարկատեր Իլոն Մասկը կիրակի Twitter-ում հարցում է անցկացրել՝ խնդրելով սոցցանցի օգտատերերին կողմ կամ դեմ քվեարկել համանուն ընկերության ղեկավարի պաշտոնում իր պաշտոնավարմանը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Արդյոք պետք է հրաժարվեմ Twitter-ի ղեկավարի պաշտոնից։ Ես առաջնորդվելու եմ այս քվեարկության արդյունքներով»,- գրել է նա։
Հարցմանը, որը կտևի 12 ժամ, արդեն մասնակցել է 1,32 մլն օգտատեր։ Այժմ քվեարկածների 53%-ը կարծում է, որ Մասկը պետք է հեռանա Twitter-ի ղեկավարի պաշտոնից։
Հոկտեմբերի վերջին Մասկը վերջապես փակեց Twitter-ը ձեռք բերելու 44 միլիարդ դոլար արժողությամբ գործարքը։ Twitter-ը գնելուց անմիջապես հետո Մասկը հեռացրել է ընկերության ղեկավարության մի քանի անդամների, այդ թվում՝ գործադիր տնօրեն Պարագ Ագրավալին և ֆինանսական տնօրեն Նեդ Սեգալին։ Ինչպես հետևում է ԱՄՆ արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողովի (SEC) տվյալների բազայում տեղադրված փաստաթղթերից, Մասկը ցրել է տնօրենների խորհուրդը և դարձել ընկերության միանձնյա ղեկավարը։

Илон Маск спросил у пользователей, уйти ли ему с поста главы Twitter
Предприниматель Илон Маск в воскресенье организовал в Twitter опрос, в котором пользователям этой социальной сети предлагается проголосовать за или против его пребывания на посту главы одноименной компании, сообщает ТАСС.
«Должен ли я оставить пост главы Twitter? Я буду руководствоваться результатами этого голосования», – написал он.
В опросе, который продлится 12 часов, приняли участие уже 1,32 млн пользователей. Сейчас 53% проголосовавших считают, что Маск должен уйти с поста главы Twitter.
27 октября Маск закрыл сделку по покупке Twitter, владеющей одноименной соцсетью. Сразу после покупки Twitter Маск уволил несколько членов руководства компании, в том числе генерального директора Парага Агравала и финансового директора Неда Сигала. Как следует из документов, размещенных в базе Комиссии по ценным бумагам и биржам США (SEC), Маск распустил совет директоров и стал единоличным руководителем компании.