Արցախում 4 ամսեկան երեխայի առողջական վիճակը շարունակում է մնալ ծանր. ԱՆ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ «Արևիկ» բուժմիավորումում 13 երեխա գտնվում է ռեանիմացիոն և նորածնային բաժանմունքներում:
Նրանցից 4 ամսեկան փոքրիկի առողջական վիճակը, ում մոտ ախտորոշվել էր «Վիսցերալ լեյշմանիոզ», շարունակում է մնալ ծանր: Արցախի բժիշկները անհրաժեշտ բուժօգնությունը ցուցաբերում են՝ առցանց կապով խորհրդակցելով ՀՀ մասնագետների հետ:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» -ում 9 բուժառու գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում, որից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են, բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար:
ԱՀ առողջապահության նախարարությունը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր միջոցները շրջափակման պատճառով ստեղծված իրավիճակը պատշաճ հաղթահարելու համար։

Ввиду блокировки Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, плановые операции в медицинских учреждениях, находящихся в ведении Министерства здравоохранения Республики Арцах, все еще приостановлены. Об этом сообщает Министерство здравоохранения Республики Арцах.
13 детей находятся в отделениях реанимации и неонатологии в медцентре "Аревик". Состояние здоровья четырехмесячного ребенка, у которого диагностирован висцеральный лейшманиоз, остается тяжелым.
Врачи Арцаха оказывают необходимую медицинскую помощь, консультируясь со специалистами Армении в режиме онлайн.
В реанимации Республиканского медцентра находятся 9 пациентов, двое из них - в крайне тяжелом состоянии.
Врачи делают все возможное для стабилизации состояния пациентов. Министерство здравоохранения Республики Арцах принимает все возможные меры для преодоления ситуации, созданной в связи с блокадой.