Այս քննարկումը ՄԱԿ-ի ակտիվ ու համապարփակ ներգրավման գործընթացի միայն սկիզբն է. Բեգլարյան
Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը, որը մի խումբ քաղաքացիների հետ դեկտեմբերի 14-ից նստացույց է անում Երևանում՝ ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակի դիմաց, գրում է.
«Քիչ առաջ ավարտվեց Արցախ-Հայաստան միակ ճանապարհի ադրբեջանական արգելափակման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի քննարկումը:
Բավականին արժեքավոր հայտարարություններ եղան տարբեր պետությունների կողմից, և կարող ենք ասել, որ գրեթե բոլոր անդամ երկրները պարզորեն ընդգծել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման անթույլատրելիությունը և դրա անհապաղ վերացման անհրաժեշտությունը:
Որպես ՄԱԿ-ի միջամտության հրատապ միջոցներից մեկը՝ ահա հենց այս քննարկման մասին էինք խոսում մեր պահանջներում ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի առջև բողոքի ակցիաների ժամանակ: Ուրախ եմ, որ ՀՀ դիմումի հիման վրա հաջողվել է նման քննարկում կազմակերպել, սակայն սա՝ Արցախի կարճաժամկետ ու երկարաժամկետ հիմնախնդիրների լուծման գործում ՄԱԿ-ի ակտիվ ու համապարփակ ներգրավման գործընթացի միայն սկիզբն է:
Հուսամ՝ Ֆրանսիայի առաջարկած հայտարարության նախագիծն էլ կընդունվի վաղը, իսկ Հայաստանը պետք է առավելագույն ու օպերատիվ ջանքեր գործադրի ՄԱԿ-ի և այլ ձևաչափերով Ադրբեջանի հանդեպ ճնշումները մեծացնելու ուղղությամբ:
Մենք էլ նիստին հետևեցինք ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի առջև՝ մեր նստացույցի շրջանակներում, և վաղը քննարկելու ենք մեր պայքարի հաջորդ քայլերը»։

Бегларян: Обсуждение вопроса Арцаха в СБ – лишь начало процесса вовлечения ООН
Бывший Защитник прав человека Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), советник государственного министра Арцаха Артак Бегларян, который с группой граждан с 14 декабря проводит сидячий пикет возле офиса ООН в Ереване, пишет:
«Завершилось обсуждение в Совете безопасности ООН вопроса блокирования Азербайджаном единственной дороги Арцах-Армения.
Довольно ценные заявления были сделаны различными государствами, и, можно сказать, что почти все государства-члены четко подчеркнули недопустимость блокады Арцаха Азербайджаном и необходимость немедленного снятия блокады.
Как об одном из неотложных средств - вмешательстве ООН, мы и говорили во время обсуждения в ходе акций протеста перед офисом Организации в Армении.
Рад, что на основании заявления РА удалось организовать подобное обсуждение, но это лишь начало процесса активного и всеобъемлющего вовлечения ООН в дело решения краткосрочных и долгосрочных проблем Арцаха.
Надеюсь, что предложенный Францией проект заявления завтра будет принят, и Армения должна приложить максимальные и оперативные усилия в направлении усиления давления на Азербайджан в формате ООН и других форматах.
Мы следили за ходом заседания перед зданием офиса ООН в Армении, в рамках нашего сидячего пикета, обсудим следующие шаги нашей борьбы».