Իրանն ընդգծել է Լաչինի միջանցքը խաղաղ ճանապարհով անհապաղ բացելու անհրաժեշտությունը
Իրանի ԱԳ Նախարարության խոսնակը հույս է հայտնել, որ Լաչինի միջանցքի հարցը արագ կլուծվի Հայաստանի և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև երկխոսության միջոցով և խաղաղ ճանապարհով:
Պատասխանելով Լաչինի միջանցքի փակ լինելու վերաբերյալ ԻՍՆԱ լրատվական գործակալության հարցին, Նասեր Քանանին ասել է.«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը մշտապես ընդգծել է Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի միջև առկա տարաձայնությունները խաղաղ ճահապարհով լուծելու անհրաժեշտությունը»:
Իրանի ԱԳ նախարարության խոսնակը նաև նշել է.« Մենք համոզված ենք, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարության դրույթների լիարժեք կատարումը կարող է վերջակետ դնել երկու երկրների միջև տարաձայնություններին»:
Նշելով, որ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատումը պահանջում է խուսափել լարվածության ցանկացած անհարկի սրացումից, Քանանին հույս է հայտնել, որ Լաչինի միջանցքի հարցը արագ կլուծվի Հայաստանի և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև երկխոսության միջոցով և խաղաղ ճանապարհով:
ISNA լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ վերջին օրերին Լաչինի միջանցքի փակելուն արձագանքել են տարբեր երկրներ, քանի որ այդ երկրները համոզված են, որ այս միջանցքի փակումը մարդասիրական ծանր հետևանքներ ունի այս տարածաշրջանի բնակչության համար և խաթարում է խաղաղության գործընթացը։ Այս շրջանակներում երկու երկրներին՝ Ադրբեջանին և Հայաստանին, կոչ է արվել այս հարցը լուծել երկխոսության միջոցով:

Pars Today: Акцент Ирана на скорейшем мирном снятии блокады Лачинского коридора
Пресс-секретарь МИД Ирана выразил надежду, что вопрос снятия блокады Лачинского коридора будет решен быстро мирным путем, путем диалога между Азербайджаном и Арменией.
В беседе с ИА ISNA о блокировании Лачинского коридора Насер Канаани сказал: "Исламская Республика Иран всегда делала упор на мирное разрешение споров между Азербайджанской Республикой и Арменией".
Представитель МИД Ирана подчеркнул: " Полное выполнение условий трехстороннего заявления о прекращении огня от 9 ноября 2020 года может положить конец разногласиям между двумя странами, Азербайджанской Республикой и Арменией".
Заявив, что установление мира и стабильности в регионе требует недопущения ненужной напряженности, Канаани выразил надежду, что вопрос разблокирования Лачинского коридора будет быстро решен путем диалога.
Как напоминает parstoday, группа выходцев из Азербайджана, представившихся «экологами», на прошлой неделе заблокировала Лачинский коридор, который является единственной связывающей Армению и Нагорный Карабах дорогой.