HRW. ԼՂ-ն արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի երկարատև արգելափակումը կարող է հանգեցնել հումանիտար սարսափելի հետևանքների
12:35 21/12/2022
Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի հետ կապող միակ ճանապարհը արգելափակված է դեկտեմբերի 12-ից ի վեր՝ խաթարելով այնտեղ բնակվող տասնյակ հազարավոր էթնիկ հայերի համար առաջին անհրաժեշտության ապրանքների և ծառայությունների հասանելիությունը։ Ասված է Human Rights Watch  իրավապաշտպան կազմակերպության կայքում հրապարակված հոդվածում։
Ճանապարհի փակ լինելը թույլ չի տալիս նաև Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներին դուրս գալ այնտեղից։ Հաղորդվում է, որ ավելի քան հազար մարդ արգելափակված է այս կամ այն կողմում ու չի կարողանում տուն հասնել։ Նրանց թվում են տասնյակ երեխաներ, ովքեր դպրոցական էքսկուրսիա էին մեկնել Հայաստանի մայրաքաղաք Երևան, և այժմ նրանց թույլ չեն տալիս վերադառնալ իրենց ծնողների մոտ։
«Լեռնային Ղարաբաղն արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի երկարատև արգելափակումը կարող է հանգեցնել մարդասիրական սարսափելի հետևանքների», - ասում է Human Rights Watch-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրեն Հյու Ուիլյամսոնը:
Նա ընդգծել է՝ անկախ այն բանից, թե ով է փակում ճանապարհը, Ադրբեջանի իշխանությունները և այնտեղ տեղակայված ռուսական խաղաղապահ ուժերը պետք է ապահովեն, որ մուտքը մնա բաց՝ ապահովելու մարդկանց ազատ տեղաշարժը և հիմնական ապրանքներին և ծառայություններին նրանց հասանելիությունը:
«Որքան երկար տևի հիմնական ապրանքների և ծառայությունների խափանումը, այնքան ավելի մեծ է քաղաքացիական անձանց սպառնացող վտանգը»,-նշել է նա։
Հոդվածագիրը նկատում է՝ անկախ այն հանգամանքից, ցուցարարներն իրակա՞ն բնապահպանական մտահոգություններ ունեն, թե՞ այլ դժգոհություններ, Ադրբեջանը պետք է այնպես անի, որ ճանապարհը բաց մնա ազատ տեղաշարժի համար և բողոքի ակցիան չզրկի Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներին հիմնական ծառայություններից, ապրանքներից օգտվելու իրավունքից:
«Հումանիտար իրավիճակն ավելի էր սրվել բնական գազի մատակարարման խաթարման հետևանքով, որը Լեռնային Ղարաբաղ մատակարարվում է Հայաստանից Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներով ձգվող խողովակաշարով: Դեկտեմբերի 13-ից սկսված գազամատակարարման դե ֆակտո իշխանություններին սըիպեց հայտարարել դպրոցների փակման մասին՝ ձմռան եղանակային պայմանների պատճառով: Ադրբեջանի պետական գազային ընկերությունը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը պատասխանատվություն չի կրում խափանման համար։ Գազամատակարարումը վերականգնվել է դեկտեմբերի 16-ին»,-ասված է հոդվածում։

HRW: Блокирование единственной соединяющей Нагорный Карабах с внешним миром дороги может привести к тяжелым гуманитарным последствиям
15:08 21/12/2022
Единственная соединяющая Нагорный Карабах с Арменией дорога заблокирована с 12 декабря 2022 г., что нарушило доступ десятков тысяч проживающих там этнических армян к товарам и услугам первой необходимости. Об этом говорится в статье на сайте правозащитной организации Human Rights Watch.
«Перекрытая дорога также не позволяет жителям Нагорного Карабаха покинуть или вернуться в регион; более тысячи человек застряли с одной или с другой стороны и не могут добраться до своих домов. Среди них десятки детей, которые ездили в столицу Армении Ереван со школьной экскурсией и теперь не могут вернуться к своим родителям и домой», – указывает организация.
«Продолжительное блокирование единственной дороги, соединяющей Нагорный Карабах с внешним миром, может привести к тяжелым гуманитарным последствиям», – отметил Хью Уильямсон, директор HRW по Европе и Центральной Азии.
«Независимо от того, кто блокирует дорогу, Азербайджан и дислоцированные там российские миротворческие силы должны обеспечить, чтобы дорога оставалась открытой, обеспечить людям свободу передвижения и доступ к товарам и услугам первой необходимости.
Чем дольше перебои с основными товарами и услугами, тем выше риск для гражданского населения», – подчеркнул он.
Как отмечает HRW, независимо от того, есть ли у протестующих реальные опасения по поводу экологии или другие претензии, Азербайджан должен реализовать право на мирный протест таким образом, чтобы дорога оставалась открытой, а протест не лишал жителей Нагорного Карабаха их права на свободу передвижения, на доступ к основным услугам и товарам.
«Гуманитарная ситуация еще больше усугубилась из-за перебоев с подачей природного газа в Нагорный Карабах по трубопроводу, идущему из Армении через территории, удерживаемые Азербайджаном. Перебои, начавшиеся 13 декабря, в условиях зимы, побудили де-факто власти объявить о закрытии школ. Государственная газовая компания Азербайджана заявила, что Азербайджан не несет ответственности за перебои. Подача газа была восстановлена 16 декабря», – указывается в материале.