Առողջական լուրջ խնդիրներ ունեցող 13-ը երեխա Արցախից Հայաստան անհապաղ տեղափոխման կարիք ունեն. Շտաբ
«Արդեն 10 օր է՝ Արցախն ամբողջական շրջափակման մեջ է: Դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան ադրբեջանական կողմը բնապահպանական կեղծ պատրվակներով փակել է Լաչինի միջանցքը, որն Արցախը Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը:
Ադրբեջանական գործողությունների հետևանքով Արցախի 120 000 բնակչությունը, որից 30 000-ը երեխաներ են, հայտնվել է հումանիտար ճգնաժամի մեջ: 1100 քաղաքացի, որից 270-ը անչափահաս, ճանապարհի արգելափակման հետևանքով տուն վերադառնալու հնարավորություն չունի:
Արցախի բժշկական հաստատությունների վերակենդանացման բաժանմունքներում գտնվող ավելի քան երկու տասնյակ առողջական լուրջ խնդիրներ ունեցող հիվանդներ, որից 13-ը երեխաներ են, Հայաստան անհապաղ տեղափոխման կարիք ունեն: 350 հիվանդներ չեն կարողանում բուժում ստանալ Հայաստանում: Արցախում ժամանակավորապես դադարեցվել են բոլոր պլանային վիրահատությունները:
Հայաստանից ամեն օր 400 տոննա սննդամթերք ու դեղորայք հնարավոր չի լինում հասցնել Արցախ:  Տրանսպորտային ամբողջական շրջափակումը սպառնում է սննդի, դեղորայքի և վառելիքի պակասով»:

13 severely ill children need urgent transfer from Artsakh to Armenia
The Azerbaijani blockade of the Lachin Corridor, the only road connecting Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia, entered the 10th day on Wednesday.
The blockade was imposed by Azerbaijan on 12 December and has affected 120,000 Armenians, including 30,000 children, who are without access to food, medical supplies and other essential goods.
Around 1,100 people, including 270 children, are currently stranded, unable to return home.
More than 20 severely ill patients, including 13 children, in Artsakh hospitals require immediate transfer to Armenia, the Artsakh InfoCenter reported.
“350 patients have no access to medical care in Armenia. All the scheduled operations have been suspended in Artsakh.
“It’s impossible to deliver 400 tons of food and medicine from Armenia to Artsakh every day. The complete transport blockade threatens a food, medicine and fuel shortage,” it said.