Ռուբեն Վարդանյան. Պետք է պատրաստ լինել, որ այս իրավիճակը կարող է նաև երկարաժամկետ լինել
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն այսօր հանդիպում է ունեցել արցախցի այն ծնողների հետ, որոնց երեխաներն Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով  ստիպված են մնալ Հայաստանում:
Պետնախարարը նշել է, որ հարցը քննարկվել  է և՛ Անվտանգության խորհրդի նիստում, և՛ քաղաքական տարբեր ուժերի հետ։
«Որպես հայր հասկանում եմ ձեր ապրումները, ձեր մտահոգություններն ու անհանգստությունները: Մյուս կողմից ուզում եմ հավաստիացնել, որ ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի երեխաներն այնտեղ ապահովված լինեն ու նորմալ կենսապայմաններ ունենան»,-նշել է Ռուբեն Վարդանյանը:
ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են՝  հիմնականում Հայաստանում են գտնվում մշակութային և մարզական միջոցառումներին մասնակցելու մեկնած երեխաները: Բայց կան նաև տարբեր դեպքեր, երբ ծնողներն են մնացել Հայաստանում, իսկ մանկահասակ  երեխաները՝ Արցախում:
Պետնախարարը նշել է, որ պետք է պատրաստ լինել նրան, որ այս իրավիճակը կարող է նաև երկարաժամկետ լինել: Նա  լսել է ծնողներին, նրանց առաջարկները, մտահոգությունները:
Ծնողները հիմնականում բարձրացրել են երեխաների ուսման, կեցության կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր: Նրանք միաժամանակ նկատել են, որ  թեև  շատ դժվար է բաժանումը, բայց գոնե հանգիստ են այնքանով, որ երեխաները գտնվում են ապահով վայրում: Նաև շնորհակալություն են հայտնել բոլոր այն կազմակերպություններին և անհատներին, ովքեր իրենց աջակցությունն են ցուցաբերում Հայաստանում մնացած երեխաներին:
Պետնախարարը ծնողներին առաջարկել է ներկայացնել երեխաների կարիքների հետ կապված բոլոր պահանջները՝ Հայաստանում դրանց ապահովումը կազմակերպելու համար:

Рубен Варданян: Нужно быть готовыми, что ситуация может затянуться
Государственный министр Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Рубен Варданян сегодня провел встречу с арцахскими родителями, чьи дети, в результате блокады Азербайджаном единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией, вынужденно остались в РА.
Госминистр отметил, что вопрос обсужден и на заседании Совбеза, и с различными политическими силами.
«Как отец я понимаю ваши переживания, озабоченность и беспокойство. С другой стороны, хотел бы заверить, что мы сделаем всё, чтобы дети там были обеспечены всем необходимым и имели нормальные условия жизни», – отметил Р. Варданян.
Как сообщает пресс-служба государственного министра, в основном в Армении находятся дети, которые приехали сюда для участия в культурных и спортивных мероприятиях. Но есть также случаи, когда родители остались в Армении, а несовершеннолетние дети – в Арцахе.
Р. Варданян отметил, нужно быть готовыми также к тому, что эта ситуация может затянуться. Он выслушал родителей, их предложения и обеспокоенность.
Родители в основном обратились к вопросам обучения детей, организации их быта. Они в то же время отметили, несмотря на расставание, они спокойны в том, что дети находятся в безопасности. Родители выразили также благодарность всем организациям и частным лицам, которые оказывают поддержку оставшимся в Армении детям.
Госминистр предложил родителям все требования, связанные с нуждами детей, для организации их обеспечения в Армении.