Արցախում 11 երեխա գտնվում է  նորածնային և ռեանիմացիոն բաժանմունքներում
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
ԱՀ առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ «Արևիկ» բուժմիավորումում 11 երեխա գտնվում է  նորածնային և ռեանիմացիոն բաժանմունքներում: Նրանցից 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակը, ում մոտ ախտորոշվել էր «Ընդերային լեյշմանիոզ», շարունակում է մնալ ծանր և ստանում է համապատասխան բուժում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» -ում 7 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։ Բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար:
ԱՀ առողջապահության նախարարությունը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր միջոցները շրջափակման պատճառով ստեղծված իրավիճակը պատշաճ հաղթահարելու համար։

11 children in intensive care in Artsakh hospital amid blockade
Scheduled surgeries remain suspended in Artsakh (Nagorno-Karabakh) hospitals to save medicine amid the ongoing Azerbaijani blockade of the only road connecting Artsakh to Armenia, the country’s Ministry of Health reported on Friday.
11 children are in the neonatal and resuscitation departments at the Arevik Medical Center. Among them, the 4-month-old baby, who was diagnosed with visceral leishmaniasis, remains in critical condition and is receiving appropriate treatment.
“7 patients, including 4 critically ill, are in the resuscitation unit at the Republican Medical Center. The doctors are doing the utmost to stabilize the condition of the patients,” the ministry said.
“The Artsakh Republic Ministry of Healthcare is taking all possible measures to properly overcome the situation in the aftermath of the blockade,” it added.