ՖԻՖԱ-ն 440 մլն դոլար կհատկացնի ԱԱ-2022-ին մասնակցած երկրների ազգային հավաքականներին
Հայտնի է դարձել Քաթարում 2022 թվականի աշխարհի առաջնությանը մասնակցած ազգային հավաքականների մրցանակային գումարը։ Լուրը հայտնում է «Գազետա ռու»-ն:
NBC Sports-ը հայտնում է, որ Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիան (ՖԻՖԱ) դրա համար հատկացրել է 440 մլն դոլար, ինչը 40 մլն դոլարով ավելի է, քան Ռուսաստանում չորս տարի առաջ տեղի ունեցած մրցաշարում հատկացվածը։
Մրցաշարի հաղթող Արգենտինայի հավաքականը կստանա 42 միլիոն, երկրորդ տեղը զբաղեցրած Ֆրանսիան՝ 30 միլիոն, երրորդ տեղի համար Խորվաթիան կստանա 27 միլիոն, Մարոկկոն՝ չորրորդ տեղում՝ 25 միլիոն։
1/4 եզրափակիչ փուլում մրցաշարը լքած թիմերը վաստակել են 17-ական միլիոն (Անգլիա, Բրազիլիա, Պորտուգալիա, Նիդեռլանդներ), 1/8 եզրափակիչից դուրս մնացած թիմերը՝ 13-ական միլիոն (Սենեգալ, ԱՄՆ, Լեհաստան, Ավստրալիա. , Ճապոնիա, Իսպանիա, Շվեյցարիա, Հարավային Կորեա)):
Խմբային փուլը չհաղթահարած թիմերը ՝ Էկվադորը, Քաթարը, Իրանը, Ուելսը, Մեքսիկան, Դանիան, Սաուդյան Արաբիան, Թունիսը, Կանադան, Գերմանիան, Սերբիան, Բելգիան, Կոստա Ռիկան, Ուրուգվայը, Կամերունը, Գանան կստանան 9-ական միլիոն դոլար:

Стали известны призовые для национальных команд, которые сыграли на чемпионате мира – 2022 в Катаре, сообщает «Газета.ру».
NBC Sports сообщает, что Международная федерация футбола (ФИФА) на это выделила 440 млн долларов, что на 40 млн больше, чем на турнире четырехлетней давности в России.
Так, победитель турнира сборная Аргентины получит 42 млн. Занявшая второе место Франция заработала 30 млн. Хорватия за третье место получит 27 млн, Марокко за четвертое место — 25 млн.
Покинувшие турнир сборные на стадии 1/4 финала заработали по 17 млн (Англия, Бразилия, Португалия, Нидерланды), вылетевшие из 1/8 финала — по 13 млн (Сенегал, США, Польша, Австралия, Япония, Испания, Швейцария, Южная Корея).
Команды, не сумевшие преодолеть групповой этап, получат по 9 млн — Эквадор, Катар, Иран, Уэльс, Мексика, Дания, Саудовская Аравия, Тунис, Канада, Германия, Сербия, Бельгия, Коста-Рика, Уругвай, Камерун, Гана).