Կարմիր խաչի միջնորդությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ծանր վիճակում գտնվող 4 ամսական երեխան
«Այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի  միջնորդությամբ և իր մեքենաներով 4 ամսական երեխան, ով անհապաղ բուժօգնության կարիք ուներ, Արցախից Լաչինի միջանցքով տեղափոխել է Հայաստան»,-  լուրը Panorama.am-ին հայտնեց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման և կանխարգելման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին։
Նա նշեց, որ երեխան արդեն Հայաստանում է։
Հարցին՝ արդյո՞ք երեխային տեղափոխելու վերաբերյալ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին նոր էին դիմել, թե ավելի վաղ, ուղղակի նոր էր հնարավոր տեղափոխությունը կազմակերպել, Զ. Ամատունին ասաց. «Մենք հանգամանքները չենք կարող բացահայտ հանրային հարթակում ներկայացնել։ Կարող եմ ասել, որ նմանատիպ հարցերը, ընդհանրապես մեր աջակցության հետ կապված հարցերը քննարկում ենք կողմերի հետ սկսած այս իրավիճակի առաջին օրվանից»։
Ավելի վաղ Արցախի առողջապահության նախարարությունից հայտնել էին, որ 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակը, ում մոտ ախտորոշվել էր «Վիսցերալ լեյշմանիոզ», ծանր է։ Արցախի բժիշկները անհրաժեշտ բուժօգնությունը ցուցաբերում են՝ առցանց կապով խորհրդակցելով ՀՀ մասնագետների հետ:
Հիշեցնենք, դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան ադրբեջանական կողմը բնապահպանական կեղծ պատրվակներով փակել է Լաչինի միջանցքը, որն Արցախը Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը:

При посредничестве МККК из Арцаха в Армению в тяжелом состоянии доставлен 4-месячный ребенок
«Сегодня при посредничестве Международного комитета Красного Креста (МККК) из Арцаха в Армению доставлен 4-месячный ребенок, находящийся в тяжелом состоянии», – новость Panorama.am подтвердила ответственная за коммуникационные программы МККК в Армении Зара Аматуни.
Она отметила, что ребенок уже в Армении.
На вопрос, только ли поступило обращение в МККК для организации перевода ребенка в Армению, З. Аматуни ответила: «Не можем публично представить подробности. Могу лишь сказать, что подобные вопросы и в целом вопросы, связанные нашей поддержкой, обсуждаем со сторонами с первого дня ситуации».
Напомним, ранее из Минздрава Арцаха сообщали, что состояние здоровья 4-месячного ребенка, у которого диагностирован «Висцеральный лейшманиоз», продолжает оставаться тяжелым.
Напомним, с 12 декабря группа азербайджанцев по надуманным экологическим причинам, продолжает блокировать Бердзорский (Лачинский) коридор, который является единственной дорогой, связывающей Армению и Республику Арцах (НКР). Между тем, перекрывшие «дорогу жизни» для Арцаха азербайджанские «экологи» пытаются отыграться на российских миротворцах, провоцируют их. Российские миротворцы вынуждены выслушивать насмешки, издевательства и оскорбления. Кадры публикуют Telegram-каналы.