«Օրերս հայտնի դարձավ, որ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի գաղտնի հետախուզական ծառայության (Մ6) ղեկավար Ռիչարդ Մուրին: Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, զրուցակիցները քննարկել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին վերաբերող հարցեր: «Փաստ» թերթի տեղեկություններով, սակայն, սա Մուրի այցի միայն երևացող կողմն է, իսկ օրակարգն իրականում այլ «երանգներ» է ունեցել։
Մասնավորաբար, ինչպես փոխանցում է թերթի կառավարական աղբյուրը, բրիտանական հետախուզության պետը հստակ առաջ է քաշել Հայաստանում հակառուսականության ալիքին նոր թափ հաղորդելու առաջնայնության հարցը։ Նա իշխանություններին առաջարկել է Լաչինում ստեղծված իրավիճակը որպես պատեհ առիթ օգտագործել և հրապարակավ, այդ թվում՝ իշխանությունների մակարդակով, թիրախավորել ՌԴ քաղաքականությունը։ Ինչպես երևում է, այդ «հանձնարարականն» աշխատել է. օրինակ՝ կառավարության վերջին նիստում ականատես եղանք, թե ինչպես բաց տեքստով Փաշինյանը խոսեց «խաղաղապահների անգործության» մասին, մինչ այդ ՔՊ այլ ներկայացուցիչներ (բավական բարձր տրամաչափի) ևս «քլնգել» էին ռուսներին։
Մուրի այցին հաջորդած մյուս ակնհայտ հակառուսական դրսևորումներից մեկը Փաշինյանի հերթական հանդիպումն էր «արտախորհրդարանական ակումբի» ներկայացուցիչների հետ, որոնցից մի քանիսն այս օրերին շատ ակտիվ են այս «դաշտում»։ Ի դեպ, ամիսներ առաջ Փաշինյանն ընդունել էր նաև ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչության ղեկավար Ուիլյամ Բըրնսին: Ըստ որոշ տեղեկությունների, այս երկու պաշտոնյաների այցն ուղղակիորեն կապված է եղել նաև ՀՀ-ում նոր կառույցի՝ արտաքին հետախուզական ծառայության ստեղծման հետ»։

«Паст»: В действительности повестка имела другие «оттенки»
На днях стало известно, что премьер-министр Никол Пашинян принял начальника Секретной разведывательной службы (MI6) Великобритании Ричарда Мура, пишет газета «Паст». Согласно официальному сообщению, собеседники обсудили происходящие в регионе Южного Кавказа процессы. Однако, по сведениям издания, это лишь видимая сторона визита Мура, а повестка в действительности имела другие «оттенки».
В частности, как передает источник издания в правительстве, глава британской разведки четко выдвинул вопрос приоритетности придания нового импульса волне антироссийских настроений в Армении. «Он предложил властям использовать сложившуюся в Лачинском коридоре ситуацию как удобный повод и публично, в том числе на уровне властей, критиковать политику РФ. Как видно, это ″поручение″ выполняется. Например, на последнем заседании правительства мы стали свидетелями того, как Пашинян открытым текстом говорил о ″бездействии миротворцев″, а до этого другие представители ″Гражданского договора″ (достаточно высокого калибра) также осуждали русских.
Другим очевидным антироссийским проявлением, последовавшим за визитом Мура, стала очередная встреча Пашиняна с представителями ″внепарламентского клуба″, некоторые из которых в эти дни очень активны на этом ″поле″. Кстати, несколько месяцев назад Пашинян принял также главу Центрального разведывательного управления (ЦРУ) США Уильяма Бернса. По некоторым сведениям, визит этих двух чиновников был напрямую связан также с созданием в Армении новой структуры – Службы внешней разведки», - пишет газета.