Թույլ մի՛ տվեք, որ ողբերգությունը տեղի ունենա երկրորդ անգամ. Ռուբեն Վարդանյան
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը Ստեփանակերտից տեսակապի միջոցով հարցազրույցներ է տվել ֆրանսիական Marianne և La Vie հեղինակավոր պարբերականներին՝ ներկայացնելով Ադրբեջանի կողմից շրջափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակը: Այս մասին հայտնում են ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Marianne պարբերականին տված հարցազրույցում Ռուբեն Վարդանյանը կոչ է արել ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ ապահովելու Արցախի 120 000 հայերի կյանքն իրենց նախնիների հողում։ Արցախի պետնախարարը հիշեցրել է այն սադրանքների մասին, որոնք նախորդել են Արցախը արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհի փակմանը: Մասնավորապես, Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից ի վեր Ադրբեջանը, նպատակ հետապնդելով հայաթափել Արցախը, շատ ագրեսիվ վարք է դրսևորում, ինչն արտահայտվում է շարունակվող ռազմական սադրանքներով, պարբերաբար գազի մատակարարման արգելափակմամբ և այլն: Արցախի պետնախարարն ընդգծել է, որ չնայած այդ սադրանքներին՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի 30-ին Ստեփանակերտում անցկացված զանգվածային ցույցով արցախահայերն արտահայտեցին իրենց վճռականությունը՝ մնալու իրենց նախնիների հողում, ինչը ցնցում առաջացրեց Բաքվում:
Խոսելով ադրբեջանական կողմի առաջ քաշած կեղծ բնապահպանական պահանջների մասին՝ Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ եթե բնապահպանությունն իսկապես մտահոգում է Բաքվին, ապա Արցախը պատրաստ է ընդունել ՄԱԿ-ի կողմից պատվիրակված շրջակա միջավայրի փորձագետների միջազգային հանձնաժողովին, որը կկարողանա զննություն իրականացնել:
Պատասխանելով իրավիճակի հանգուցալուծման հնարավոր տարբերակների մասին հարցին՝ Արցախի պետնախարարը նշել է, որ միայն միջազգային ճնշումը կարող է մանդատ տրամադրել ռուս խաղաղապահներին և պարտադրել մարդասիրական օդային միջանցքի կազմակերպում՝ սննդի և դեղորայքի կարիքները բավարարելու համար. «Խնդիրն այն է, որ մենք բոլոր կողմերից շրջապատված ենք Ադրբեջանի կողմից, որը միշտ պատրվակ կգտնի՝ արգելափակելու ճանապարհը և խանգարելու մեզ ապրել: Ստեփանակերտի օդանավակայանը հիմա չի գործում ադրբեջանական սպառնալիքների պատճառով, բայց ամբողջությամբ պատրաստ է շահագործման: Եվ մենք հույս ունենք, որ ՌԴ-ն, ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան կկարողանան համաձայնության գալ և ճնշում գործադրել Ադրբեջանի կոռումպացված ռեժիմի վրա»:
Ռուբեն Վարդանյանն ընդգծել է, որ «աշխարհը պետք է իմանա, որ արցախցիները շատ ուժեղ են և համախմբված, բայց նրանք պետք է զգան, որ իրենք միայնակ չեն մարդկության համար մղվող այս պայքարում»:
Ֆրանսիական հեղինակավոր La Vie պարբերականը հրապարակելով Ռուբեն Վարդանյանի հարցազրույցը՝ նախաբանում նշել է, որ «2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը շրջափակվել է բնապահպան ակտիվիստների կերպարի տակ քողարկված ադրբեջանցի զինվորականների կողմից՝ առաջացնելով աննախադեպ հումանիտար աղետ»։
Պատասխանելով իրավիճակի վերաբերյալ միջազգային հանրության արձագանքի մասին հարցին, Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ ականատեսն ենք երկակի ստանդարտների վառ օրինակի։ «Մենք հարձակման ենք ենթարկվում ավտորիտար, ոչ ժողովրդավարական ռեժիմի կողմից, որն իր երկրում չի հարգում մարդու իրավունքները, որը լռեցնում է մամուլի ձայնը, որը համաշխարհային մասշտաբով ներգրավված է փողերի լվացման և կոռուպցիայի մեջ… Բայց այդ ռեժիմը ոչ մի պատժամիջոցների չի ենթարկվել, իսկ միջազգային լրատվամիջոցներն ու միջազգային հանրությունը հիմնականում լռություն են պահպանում։ Այս անտարբերությունը սարսափեցնում է մեզ»։
Դիտարկմանը, թե արդյոք հնարավո՞ր է խաղաղություն Ադրբեջանի հետ, Ռուբեն Վարդանյանն ասել է. «Մեր երկու ժողովուրդների միջև շատ բռնություն և մահեր են եղել, իսկ ադրբեջանական դպրոցներում տարիներ շարունակ հայերի նկատմամբ ատելություն են սովորեցնում… Դեպի խաղաղություն տանող ճանապարհը գտնելը քայլ առ քայլ, երկար գործընթաց է լինելու»։
Պարբերականի միջոցով իր ուղերձը փոխանցելով Ֆրանսիային՝ Արցախի պետնախարարը նշել է, որ Ֆրանսիան եղբայրական վերաբերմունք է ցուցաբերել հայերի նկատմամբ ցեղասպանությունից հետո։ «Ես պարզապես կցանկանայի ասել ֆրանսիացիներին. թույլ մի՛ տվեք, որ ողբերգությունը տեղի ունենա երկրորդ անգամ: Մի՛ բավարարվեք մեզ հետագայում օգնության ձեռք մեկնելով, կանխե՛ք այն, ինչ կարող է պատահել: Միշտ ավելի լավ է խուսափել աղետներից, քան ստիպված լինել կառավարել դրանք...»:

Государственный министр Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Рубен Варданян из Степанакерта посредством видеосвязи дал интервью французским авторитетным изданиям Marianne и La Vie, представив сложившуюся в результате блокады Азербайджаном Республики Арцах ситуацию. Об этом сообщает пресс-служба государственного министра Арцаха.
В интервью изданию Marianne Рубен Варданян призвал оказать давление на Азербайджан для обеспечения права на жизнь 120 000 армян Арцаха на своей родной земле. Госминистр Республики напомнил о провокациях, которые предшествовали закрытию единственной дороги, соединяющей Арцах с внешним миром.
В частности, Рубен Варданян отметил, что после 44-дневной войны Азербайджан, с целью выселения армян Арцаха, продемонстрировал агрессивное поведение, что отразилось различными военными провокациями, периодическим прекращением подачи газа и пр. Государственный министр Арцаха подчеркнул, несмотря на провокации, 30 октября 2020 года в ходе массовой акции в Степанакерте жители Арцаха выразили свою решительность остаться на земле своих предков, что вызвало недовольство в Баку.
Обратившись к надуманным экологическим требованиям Азербайджана, Р. Варданян отметил, если экология действительно волнует Баку, то Арцах готов принять международную комиссию экспертов по окружающей среде из ООН, которая сможет провести осмотр места и исследование.
Отвечая на вопрос о возможных вариантах разрешения сложившейся ситуации, Р. Варданян отметил, что только международное давление может предоставить мандат российским миротворцам и обязать организовать воздушный коридор для поставок продуктов питания и медикаментов: «Проблема в том, что мы окружены Азербайджаном со всех сторон, и он всегда будет находить поводы для блокировки дороги и для того, чтобы мешать нам жить. Сейчас аэропорт Степанакерта не работает из-за угроз со стороны Азербайджана, но он полностью готов к эксплуатации. И мы надеемся, что РФ, США и Франция сумеют прийти к согласию и оказать давление на коррумпированный режим Азербайджана».
Рубен Варданян подчеркнул, что «мир должен знать, что жители Арцаха очень сильные и сплоченные, но они должны также почувствовать, что не одни в этой борьбе за гуманизм».
В предисловии к интервью издания La Vie говорится: «С 12 декабря 2022 года единственная дорога, соединяющая Нагорный Карабах с Арменией, заблокирована азербайджанскими военными, выступающими в качестве экоактивистов, тем самым они вызывают гуманитарную катастрофу».
Отвечая на вопрос о реакции международного сообщества касательно ситуации, Р. Варданян отметил, что мы являемся очевидцами яркого примера двойных стандартов. «Мы подверглись нападению со стороны авторитарного, недемократического режима, который в собственной стране не уважает права человека, заставляет замолчать прессу, в мировом масштабе вовлечен в коррупционные сделки и отмывании денег… Но этот режим не подвергается санкциям, а международные средства массовой информации и международное сообщество в основном сохраняют тишину. Это безразличие поражает нас», – отметил государственный министр.
На замечание, возможен ли мир с Азербайджаном, Р. Варданян отметил: «В азербайджанских школах на протяжении многих лет учат ненависти по отношению к армянам… И поиск к миру будет пошаговым, долгим процессом».
Государственный министр Арцаха отметил, что Франция продемонстрировала братское отношение к армянам после Геноцида. «Я бы хотел сказать французам: не позвольте, чтобы трагедия повторилась во второй раз. Предотвратите трагедию, которая может произойти. Лучше избежать трагедии, нежели быть вынужденными управлять ею…».