Կոչ Ստեփանակերտից. Արցախի և Հայաստանի միջև ցամաքային ճանապարհի անխափան գործարկումը չի կարող լինել սակարկման առարկա
16:03 25/12/2022
Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում հրավիրած հանրահավքի ավարտին ընթերցվեց Արցախի Հանրապետության ժողովրդի կոչ–ուղերձը համայն հայությանը և աշխարհին.
«Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում հավաքված ժողովուրդն իր կոչն է ուղղում աշխարհասփյուռ հայությանը, համաշխարհային հանրությանը և ազատության ու համամարդկային արժեքների համար պայքարող յուրաքանչյուր անհատի.
Դեկտեմբերի 12-ից սկսած Արցախը հայտնվել է լիակատար շրջափակման մեջ. ավելի քան 120 000 մարդ, այդ թվում` շուրջ 30 000 երեխաներ հայտնվել են ծանր կացության մեջ` իսպառ զրկված լինելով ազատ տեղաշարժի ու դրա հետ կապված բազմաթիվ կենսական հնարավորություններից: Հերթական անգամ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը կոպտորեն խախտում է միջազգային իրավունքի նորմերը և 2020թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայատարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները:
Արցախի և Հայաստանի միջև ցամաքային ճանապարհի անխափան գործարկումը չի կարող լինել որևէ բանակցությունների և սակարկման առարկա: Արցախը արտաքին աշխարհին կապող հաղորդակցությունը պետք է առանց նախապայմանների ու անհապաղ վերականգնվի և պայմաններ ստեղծվեն դրա հետագա անխափան գործունեությունն ապահովելու համար;
Հայ ժողովրդի հանդեպ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտումների և խտրական քաղաքականությունը, որը նոր թափ է ստացել 2020թ. աշնանը մեզ պարտադրված պատերազմից ու դրա թողած աղետաբեր հետևանքներից հետո, նպատակ ունի հայաթափել հայկական Արցախը` շարունակելով 1915թ. Թուրքիային կողմից Արևմտյան Հայաստանում իրականացված ցեղասպանության բեմագիրը;
Իր պատմական հայրենիքում ազատ և անկախ ապրելու համաժողովրդական կամքն է 1988 թվականին հենց այս հրապարակից ուղղորդել մեր ժողովրդին ազատագրական պայքարի, որի արդյունքում մենք ունենք միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան հռչակված ինքնիշխան պետություն և նրա կենսունակությունն ապացուցող քաղաքական, տնտեսական ու սոցիալական տեսանելի ձեռքբերումներ:
Այսօր, երբ վտանգված է համայն հայության երազանք Արցախի Հանրապետության լինելիությունը, մենք, խոնարհվելով մեր ազատագրական պայքարի ճանապարհին իրենց կյանքը նվիրաբերած հայորդիների հիշատակի առջև, վերանորոգում ենք մեր ուխտը` մեր սուրբ նահատակների գործը շարունակելու և մեր արժանապատվությունը վերականգնելու համար:
Շարունակվող պայքարի ընթացքում մենք, ինչպես նախորդ տարիներին, այսօր էլ ունենք մայր Հայրենիքի և համայն հայության համակողմանի աջակցության կարիքը: Անցած տարիներին Արցախը եղել է հայկական ինքնության և արժանապատվության խորհրդանիշ: Այսօր, երբ հայկական երկրորդ հանրապետությունը կանգնած է նոր մարտահրավերների առջև, Արցախը պետք է դառնա այն առանցքը, որի շուրջ պետք է միավորել համազգային ներուժը: Արցախի Հանրապետության ապագան համազգային նշանակության հարց է և պահանջում է համահայկական համախմբում ու համերաշխություն:
Արցախի Հանրապետությունը շարունակելու է ջանքեր գործադրել իր ժողովրդի անվտանգությունն ու պաշտպանունակությունը ամրապնդելու համար`  համադրելով սեփական կարողություններն ու Ռուսաստանի Դաշնության Խաղաղապահ առաքելության հնարավորությունները;
Արցախի Հանրապետությունը` որպես միջազգային հիմնարար իրավունքների գերակայությամբ առաջնորդվող պետություն, շարունակելու է հավատարիմ մնալ համամարդկային արժեքներին և լինել կառուցողական: Ծավալապաշտական նկրտումներն ու տնտեսական շահերը չպիտի թելադրող լինեն ժամանակակից միջազգային հարաբերություններում: Արցախն աշխարհի քարտեզի վրա այն կետն է, որից, ինչպես 1988 թվականին, կարող է սկիզբ առնել 21-րդ դարի` բարոյական աշխարհակարգի ձևավորումը»։

Unhindered operation of Artsakh-Armenia road cannot be a subject of bargaining, Artsakh people warn
Thousands of people gathered in the Renaissance Square of Stepanakert, the capital of the Republic of Artsakh, on Sunday appealed to all Armenians worldwide, the world community and every individual fighting for freedom and universal human values.
- Since December 12, Artsakh has been in complete blockade: over 120,000 people, including about 30,000 children, are in a difficult situation, deprived of any free movement and many vital opportunities related to it. Once again, the military-political leadership of Azerbaijan has grossly violated the norms of international law and the obligations assumed by the Tripartite Declaration of November 9, 2020;
- The unfailing functioning of the land road between Artsakh and Armenia cannot be a subject of any negotiations and bargaining. The communication connecting Artsakh and the outside world should be restored without preconditions and immediately, and conditions should be created to ensure its further uninterrupted activity;
- The ethnic cleansing and discriminatory policy that Azerbaijan carries out against the Armenian people, which gained new momentum due to the war imposed on us in the autumn of 2020 and its disastrous consequences. This policy aims at depopulating Armenian Artsakh by continuing the 1915 scenario of the Genocide, carried out by Turkey in Western Armenia;
- In 1988, it was the people’s will to live a free and independent life in their historical homeland that directed them to the liberation struggle, as a result of which we have a sovereign state, declared within the norms of international law, and visible political, economic, and social achievements that prove its viability.
- Today, when the existence of the Republic of Artsakh, the dream of all Armenians, is endangered, we, bowing before the memory of the Armenians who sacrificed their lives on the path of our liberation struggle, renew our vow to continue the deed of our holy martyrs and restore our dignity.
- In the course of the ongoing struggle, as in previous years, we still need the comprehensive support of the Motherland and all Armenians. In the past years, Artsakh has been a symbol of Armenian identity and dignity. Today, when the second Armenian republic is facing new challenges, Artsakh should become the axis around which the all-national potential should be united. The future of the Republic of Artsakh is a matter of national significance, and requires pan-Armenian consolidation and solidarity.
- The Republic of Artsakh will continue to make efforts of strengthening the security and defense of the people, combining their capabilities and those of the Peacekeeping Mission of the Russian Federation;
- As a state guided by the supremacy of international fundamental rights, the Republic of Artsakh will continue to adhere to universal values and be constructive. Expansionist ambitions and economic interests should not dictate modern international relations. Artsakh is the point on the world map from which, as in 1988, the moral world order of the 21st century can start taking shape.