«Հրապարակ». Չի բացառվում, որ Վիտալի Բալասանյանը հրաժեշտ տա պաշտոնին
«Կիրակի օրն Արցախում կայացած հանրահավաքը հերքեց ադրբեջանական քարոզչության կեղծ պնդումը, թե Արցախում մի քանի հազար մարդ է մնացել։ Նախորդ հանրահավաքներին ադրբեջանցիներն ասում էին, թե մարդկանց ավտոբուսներով Հայաստանից են բերում, հիմա միջանցքը փակ է, մարդ բերել հնարավոր չէ, սրան գումարած՝ վառելիքի ճգնաժամը, որի պայմաններում, սակայն, Արցախի Վերածննդի հրապարակում և հարակից տարածքում, ըստ պաշտոնական տվյալների, մոտ 70 հազար մարդ էր հավաքվել։
Ըստ արցախցիների՝ մյուս կարևոր ուղերձը պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի խոստումն էր, որ ոչ մի զիջում չի լինելու Ադրբեջանին։ Իսկ այն, որ ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ելույթ չունեցավ, խոսում է այն մասին, որ Արցախում սահուն իշխանափոխություն է սկսվել, ու Փաշինյանին մերժել չկարողացող Հարությունյանի փոխարեն իշխանության է գալիս մերժելու ունակ Վարդանյանը։
Ի դեպ, մեր աղբյուրներն ասում են, որ բոլոր նրանք, ովքեր արցախցիների և Արցախի հաշվին պատրաստ են զիջումների, տեղ չեն ունենալու նոր ձևավորվող կաբինետում։ Տեղեկացանք նաև, որ բավականին լարված են Ռուբեն Վարդանյանի և Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանի հարաբերությունները։ Եթե նախկինում Վիտոն ռուսների ու ադրբեջանցիների հետ թիվ մեկ բանակցողն էր, հիմա նրան հետին պլան են մղել, և նա նախօրեի հանրահավաքին անգամ չի մասնակցել։
Մեր աղբյուրն ասում էր, որ Վարդանյանը պահանջել է՝ կա՛մ ես, կա՛մ՝ Բալասանյանը։ Եվ չի բացառվում, որ Վիտոն հրաժեշտ տա պաշտոնին։ Շրջանառվում է անգամ նրան փոխարինողի անունը՝ ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյան՝ Ռիժի Լյովը։ Եվ մի մանրամասն էլ․ Արցախի նախկին նախագահ Բակո Սահակյանն ակտիվորեն մասնակցում է իշխանական վերադասավորումներին և աջակցում է Ռուբեն Վարդանյանին»։

«Грапарак»: Не исключается, что Виталий Баласанян распрощается с должностью
Газета «Грапарак» пишет, что состоявшийся в воскресенье всенародный митинг в Арцахе развеял ложное утверждение азербайджанской пропаганды, что в Арцахе живет несколько тысяч человек. Во время прошлого митинга азербайджанцы говорили, что людей привезли на автобусах из Армении, но сейчас коридор закрыт, невозможно привезти кого-то, не говоря уже о кризисе топлива в Арцахе, в условиях которого на площади Возрождения Степанакерта и близлежащих улицах, по официальным данным, собрались порядка 70 тысяч человек.
«Как говорят арцахцы, другой важный месседж – обещание госминистра Рубена Варданяна, что никаких уступок Азербайджану не будет. А то, что президент Арцаха Араик Арутюнян не выступил, свидетельствует о том, что в Арцахе началась плавная смена власти, и вместо неспособного отказать Пашиняну Арутюняна к власти приходит способный отказывать Варданян.
Кстати, наши источники сообщают, все те, кто готов к уступкам за счет арцахцев и Арцаха, не будет в новом кабинете. Нам также сказали, что между Рубеном Варданяном и секретарем Совета безопасности Виталием Баласаняном сложились довольно напряженные отношения. Если раньше Баласанян был главным переговорщиком с русскими и азербайджанцами, то сейчас он отошел на задний план и даже не участвовал в воскресном митинге.
Наш источник говорит, что Варданян потребовал: или я, или Баласанян. И не исключается, что Вито распрощается с должностью. Муссируется даже, что его на этом посту может сменить Левон Мнацаканян. И еще одна подробность, бывший президент Арцаха Бако Саакян активно участвует во властных перестановках и поддерживает Рубена Варданяна, - пишет газета.