Լաչինի միջանցքը շրջափակած անհասկանալի «էկոակտիվիստները». Le Figaro
Ֆրանսիական հեղինակավոր  Le Figaro պարբերականը ծավալուն անդրադարձ է կատարել Ադրբեջանի կողմից Արցախի  շրջափակմանն ու դրա պատճառներին: Հեղինակ  Էլիզաբեթ Փիրսոնը զրուցել է նաև Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանի հետ:
«Ավտորիտար երկրում, որտեղ խոսքի ազատությունը ճնշված է, բնապահպան ակտիվիստների մասին խոսելը զավեշտ է: Վերջին տասը տարիների ընթացքում Ադրբեջանում բացարձակապես բնապահպանական ցույցեր չեն եղել։ Ինչո՞ւ հանկարծ նրանք արթնացան», - Le Figaro-ի հետ զրույցում նշել է Արցախի պետնախարարը:
Ստորև թարգմանաբար ներկայացվում է հոդվածն ամբողջությամբ:
«Մոտ հարյուր ակտիվիստներ տեղակայվել են Լաչինի միջանցքում՝ պնդելով, որ դեմ են հանդես գալիս Լեռնային Ղարաբաղում հանքի շահագործմանը:
Մոտ հարյուր ադրբեջանցի քաղաքացիական անձինք ոսկու հանքի շահագործմանը դեմ հանդես գալու պատրվակով արգելում են բոլոր տեսակի փոխադրամիջոցների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։ Բացահայտելով Ադրբեջանի իշխող ռեժիմին սատարող բազմաթիվ մարդկանց՝ հայերը մատնանշում են Բաքվի խորամանկությունը:
Շրջափակման վայրում՝ Շուշիի մերձակայքում, նկարահանված տեսարանում ինչ-որ գրոտեսկային բան կա: Մուշտակի մեջ փաթաթված և բարձրախոսով զինված ադրբեջանցի մի կին չարախոսում է Լեռնային Ղարաբաղում շահագործվող և շրջակա միջավայրին վնաս հասցնող հանքի թեմայով: Ձեռքում նա թափահարում է «խաղաղության աղավնին», որը կնոջ ձեռքի ճնշման տակ յուրաքանչյուր ցնցումից ճոճում է գլուխը: Թռչնին օդ նետելու պահին աղավնին անշարժ վայր է ընկնում գետնին:
Տեսարանը ծիծաղելի կլիներ, եթե չվկայեր հնարավոր հումանիտար ճգնաժամի մասին, ինչը դրսևորվում է դեկտեմբերի 12-ից Արցախի տարածքում 120 հազար հայերի մեկուսացմամբ։ Որքա՞ն կտևի շրջափակումը: Արցախում ոսկու հանքի շահագործմանը դեմ հանդես գալու պատրվակով՝ «ակտիվիստները» վրաններ են տեղադրել և ճանապարհի լայնությամբ մի իրական գյուղ են հիմնել։ Օրվա ընթացքում նրանց են միանում հարյուրավոր այլ քաղաքացիական անձինք, նրանք այնտեղ հեռարձակել են ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության խաղերը, ինչպես նաև կազմակերպում են տոնական խնջույքներ՝ ռուս խաղաղապահ զինվորականների հայացքի ներքո: 2020 թվականից ի վեր ստանձնելով հայկական անկլավը Երևանին կապող այս նեղ միջանցքի պահպանությունը՝ ռուս խաղաղապահ ուժերն անզոր են գտնվում՝ ճանապարհը բացելու հարցում։
Իշխանություններին հարող մարդիկ
Սոցիալական ցանցերում մեծ ակտիվություն ցուցաբերող ակտիվիստներին դժվար չեղավ նույնականացնել: «Ազատություն» ռադիոկայանի հայկական ծառայությունը, հիմնվելով սովորական բաց աղբյուրների վրա, նշել է, որ այդ մարդկանց մոտ նախկինում շրջակա միջավայրի նկատմամբ հետաքրքրության որևէ հետք չի հայտնաբերվել։ Լրատվամիջոցը, ընդհակառակը, նշում է, թե ինչ ընդհանրություն կա բոլոր այս ակտիվիստների միջև՝ «աջակցություն նախագահական ընտանիքին և հպարտություն Ադրբեջանի ռազմական հաջողություններով»։
Ավելին, «Իրավունքի և արդարադատության Թաթոյան կենտրոն» հայկական վերլուծական խումբը զեկույցում մատնացույց է արել, որ դրանցից շատերը կապված են Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերի հետ: Այդ հիմնադրամը կառավարական մարմին է, որը գլխավորում է Ադրբեջանի առաջին փոխնախագահ և առաջին տիկին Մեհրիբան Ալիևան: Միջանցքն արգելափակողների թվում են նաև Երիտասարդների աջակցության միության անդամները՝ մի ՀԿ, որը 2020 թվականին Ադրբեջանի նախագահին հասցեագրել է նամակ՝ շնորհավորելով նրան Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմում տարած հաղթանակի կապակցությամբ:
«Գորշ գայլերի» նշանը
Իրենց հերթին, ադրբեջանական լրատվամիջոցներն այդ մարդկանց ներկայացնում են որպես խիզախ ակտիվիստների: «Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակությունը ցույց է տվել իր ուժը, իր մշակույթը և իր հասունությունը: Եվ իր միասնականությունը»,-ուրախությամբ նշում է, օրինակ՝ Day.Az լրատվական կայքը՝ արգելափակման գործողությունը լուսաբանելու նպատակով միջանցքում տեղակայված բազմաթիվ լրատվամիջոցներից մեկը: «Երկրի հասարակական կազմակերպություններին, հանրային ակտիվիստներին, կամավորներին, լրագրողներին համախմբել է ազգային շահերի իրացման միևնույն մղումը»։
Միջանցքը շրջափակածների առաջին շարքերում Day.Az-ը չի վարանում հիշատակել ոմն Թելման Քասիմովին: Արժանանալով լրատվամիջոցների մեծ ուշադրությանը՝ այս մարդը 2020 թվականին իր ֆեյսբուքյան էջում ներկայացել է զինվորական համազգեստով, որի վրա առկա էր հետևյալ մակագրությունը. «Կեցցե՛ Ադրբեջանը: Ղարաբաղը պատկանում է Ադրբեջանին»։ Շարունակելով թերթել իր էջը՝ մենք կարող ենք նկատել, թե ինչպես է նա հպարտ կեցվածքով լուսանկարված Ռամիլ Սաֆարովի կողքին, ով Ադրբեջանում հերոս էր հռչակվել 2004 թվականին՝ ՆԱՏՕ-ի ուսումնական դասընթացի ժամանակ հայ սպային կացնահարելու համար:
Իր ֆեյսբուքյան էջի հրապարակումներից մեկում նույն Թելման Քասիմովը ցուցադրում է Թուրքիայում էթնիկ փոքրամասնությունների խմբերի, մասնավորապես՝ հայերի դեմ բազմաթիվ բռնությունների պատասխանատվությունը ստանձնած «Գորշ գայլեր» թուրքական ազգայնական, աջ ծայրահեղական խմբավորման տարբերանշանը: Խմբավորման խորհրդանշանը՝ դեպի երկինք ուղղված երկու մատները և մյուս երեք մատներից կազմված դունչը, բազմիցս աչքի է զարնում միջանցքի շրջափակման լուսանկարներում։
Ոսկու ռազմավարական հանքավայրը
«Ավտորիտար երկրում, որտեղ խոսքի ազատությունը ճնշված է, բնապահպան ակտիվիստների մասին խոսելը զավեշտ է»,- Le Figaro-ի հետ զրույցում նշում է Արցախի պետական նախարար, քաղաքացիական պաշտպանության ղեկավար Ռուբեն Վարդանյանը։ «Վերջին տասը տարիների ընթացքում Ադրբեջանում բացարձակապես բնապահպանական ցույցեր չեն եղել։ Ինչո՞ւ հանկարծ նրանք արթնացան»,- հարցադրում է անում պետնախարարը՝ նշելով, որ ինքը պատրաստ է ցանկացած պահի ընդունել միջազգային հետաքննող հանձնաժողովին՝ ապացուցելու, որ հանքարդյունաբերության իրականացման համար անհրաժեշտ բոլոր բնապահպանական պայմանները պահպանվում են։
Ոսկու հանքը, որին վերաբերում է խոսքը, Կաշենի հանքավայրն է, որը գտնվում է 2020 թվականի հրադադարի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը թողնված տարածքի մի մասում։
«Ոսկու այս հանքը օվկիանոսում ջրի մի կաթիլ է, չնչին բան է Ադրբեջանի համար, որն արդեն իսկ հարուստ է գազով և նավթով։ Բայց Արցախի համար դա մեզ մնացած սուղ տնտեսական ռեսուրսներից մեկն է», - նշում է Ֆրանսիայում Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար Հանրապետության ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը։ «Եթե Բաքուն վերահսկողության տակ վերցնի այն, դա նշանակում է՝ 1800 աշխատակիցների և նույնքան ընտանիքների զրկել եկամտի աղբյուրներից։ Դա մեր տարածքը տնտեսապես շնչահեղձ անելու լրացուցիչ միջոց է»։
ՍիվիլՆեթը, որը հայկական անկախ լրատվական գործակալություն է, բացահայտել է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը վերջերս վաճառել է Կաշենի հանքավայրի շահագործման արտոնագիրը բրիտանական մի ընկերության։ Արդյոք պե՞տք է կապ տեսնենք ակտիվիստների՝ հանքի շահագործումից հայերին զրկելու պահանջի հետ՝ իհարկե բնապահպանական նկատառումներով։
Ակտիվիստներն իրենց հերթին հայտնել են մինչև վերջ գնալու իրենց պատրաստակամության մասին։
«Ոչ ոք մտադիր չէ նահանջել։ Մեր ժողովուրդը պատրաստ է շարունակել բողոքի ակցիան այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի հասել իր նպատակին», - դեկտեմբերի 22-ին Day.Az-ին տված հարցազրույցում ասել է Թելման Քասիմովը։ «Ես չեմ պատրաստվում տևողության հետ կապված կանխատեսումներ անել։ Կարող եմ միայն հաստատել, որ չնայած ցրտին, Լաչինի ճանապարհին ցույցի դուրս եկած մարդկանց վճռականությունն անսասան է»»:

Le Figaro: Непонятные «экоактивисты», заблокировавшие Лачинский коридор
Старейшая ежедневная французская газета Le Figaro подробно обратилась к блокаде Арцаха со стороны Азербайджана и причинам этого. Автор статьи Элизабет Пирсон побеседовала также с государственным министром Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Рубеном Варданяном.
«В авторитарной стране, где подавлена свобода слова, просто смешно говорить об экологических активистах. За последние десять лет в Азербайджане не проводились даже акции в защиту экологии. Почему они вдруг проснулись?» – сказал в интервью Le Figaro Рубен Варданян.
Ниже представляем перевод материала
«Около сотни активистов расположились в Лачинском коридоре, утверждая, что выступают против эксплуатации рудника в Нагорном Карабахе.
Примерно сотни азербайджанских гражданских лиц под предлогом выступления против эксплуатации рудника запрещают въезд любых транспортных средств в Нагорный Карабах. Разоблачая людей, поддерживающих правящий режим Азербайджана, армяне указывают на хитрость Баку.
В видеоматериале, снятом на месте блокады – близ Шуши – есть что-то гротескное. Укутавшаяся в шубу и вооруженная громкоговорителем азербайджанская женщина заявляет о теме эксплуатации рудника в Нагорном Карабахе и вреде окружающей среде. В руках она трясет “голубя мира”, который под давлением погибает в её руках из-за сотрясений. В момент, когда она выпускает птицу в небо, та неподвижно падает на землю.
Сцена была бы смешной, если бы не свидетельствовала о возможном гуманитарном кризисе, который проявляется изоляцией 120 тысяч армян с 12 декабря. Сколько продлится блокада? “Активисты”, выступающие под предлогом против эксплуатации рудника, разбили палатки и по всей ширине дороги устроили настоящую деревню. В течение дня к ним присоединяются сотни других гражданских лиц, они там даже транслировали чемпионат мира по футболу, организовывают также праздничные пиршества перед взором российских миротворцев. Взяв на себя охрану этого узкого коридора, соединяющего Нагорный Карабах с Ереваном, российские миротворческие силы бессильны в вопросе открытия дороги.
Поддерживающие власть люди
Не трудно было идентифицировать активистов, которые демонстрируют большую активность в соцсетях. Армянская служба радиостанции “Свобода”, ссылаясь на открытые источники, отметила, что у этих людей в прошлом не наблюдалось заинтересованности по отношению к окружающей среде. СМИ, однако, отмечает, что всех этих активистов объединяет: “поддержка президентской семьи и гордость за военные успехи Азербайджана”.
Более того, Центр права и справедливости фонда "Татоян” в докладе указывает, что многие из активистов связаны с программами, финансируемыми из Фонда Гейдара Алиева. Этот фонд является правительственным органом, который возглавляет первая леди Азербайджана и первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева. Среди заблокировавших коридор числятся также члены одной общественной организации, которая в 2020 году адресовала президенту Азербайджана письмо с поздравлением в связи с победой в войне в Нагорном Карабахе.
Символика «Серых волков»
Азербайджанские СМИ, в свою очередь, представляют этих людей как смелых активистов. “Гражданское общество Азербайджана продемонстрировало свою силу, свою культуру и единство”, – с радостью отмечают, например, информационный сайт Day.Az – один из множества СМИ, разместившийся в Лачинском коридоре с целью освещения процесса блокировки дороги.
Находящийся в первых рядах блокировки коридора Day.Az не стесняется упомянуть некого Тельмана Касимова. Удостоившись большого внимания со стороны СМИ, этот человек в 2020 году на своей странице в соцсети Facebook представился в военной форме, на которой была следующая надпись: “Да здравствует Азербайджан. Карабах принадлежит Азербайджану”.
Продолжив просматривать его страницу, можем заметить, как он гордо сфотографировался с Рамилем Сафаровым, который был удостоен звания “Героя Азербайджана” в 2004 году за убийство армянского офицера во время курсов НАТО. В одной из своих публикаций в Facebook тот же Тельман Касимов демонстрирует эмблему турецкой организация ультраправых националистов “Серые волки”, которая взяла на себя ответственность за многие акты насилия в отношении групп этнических меньшинств в Турции, в частности армян. Знак “Серых волков” – это комбинация пальцев, при которой мизинец и указательный палец направлены вверх, а остальные соединены друг с другом, так что получается волчья голова, этот знак многократно был зафиксирован на фотографиях с места блокады.
Стратегический золотой рудник
“В авторитарной стране, где свобода слова подавлена, просто смешно говорить об экоактивистах”, – заявил в интервью Le Figaro государственный министр Арцаха Рубен Варданян. “За последние десять лет в Азербайджане не проводились даже акции в защиту экологии. Почему они вдруг проснулись?” – отмечает госминистр, подчеркивая, что он готов в любой момент принять международную комиссию, чтобы доказать, что соблюдаются все необходимые экологические условия для осуществления горной промышленности.
Золотой рудник, о котором идет речь, это Кашенский медно-молибденовый рудник, находящийся на части территории Нагорно-Карабахской Республики в рамках режима прекращения огня 2020 года.
“Этот золотой рудник является каплей в океане, почти ничего не значит для Азербайджана, который и так богат газом и нефтью. Но для Арцаха – это один из немногих оставшихся экономических ресурсов”, – отмечает Постоянный представитель Нагорно-Карабахской Республики во Франции Ованнес Геворкян. “Если Баку возьмет его под контроль, это будет значит, что 1800 сотрудников и их семьи останутся без средства заработка. Это дополнительное средство экономического удушения”.
CIVILNET, являющийся независимым армянским СМИ, раскрыл, что правительство Азербайджана недавно продало лицензию на эксплуатацию Кашенского месторождения британской компании. Должны ли мы видеть связь между активистами с требованием лишить армян возможности эксплуатации рудника, конечно, в экологических целях?
Активисты, в свою очередь, выразили готовность идти до конца.
“Никто не собирается отступать. Наш народ готов продолжить акции протеста до тех пор, пока мы не достигнем цели”, – сказал в интервью Day.Az Тельман Касимов».