ԲԴԽ-ն դադարեցրեց դատավոր Աննա Փիլոսյանի լիազորությունները
Բարձրագույն դատական խորհուրդը դադարեցրեց Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Աննա Փիլոսյանի լիազորությունները։
Նիստում որոշումը հրապարակեց ԲԴԽ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող  Կարեն Անդրեասյանը, որը արդարադատության նախկին նախարարն էր։
Փիլոսյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու միջնորդություն ներկայացրել էր Անդրեասյանի նախկին տեղակալ, այժմ նախարար նշանակված Գրիգոր Մինասյանը։
ԱՆ-ն նշել է, որ թվով չորս քաղաքացիական գործերով վճիռները հրապարակվել ու հայցվորներին են ներկայացվել 1-2 տարի ուշացումով։
«Խորհուրդը որոշեց դադարեցնել Աննա Փիլոսյանի լիազորությունները էական կարգապահական խախտման հիմքով»,-ասաց Անդրեասյանը՝ ավելացնելով, որ դատաքննությանը մասնակցել են խորհրդի ինն անդամնից ութը, որոշումն ընդունվել է միաձայն, խախտման հանգամանքը հաստատվել է բոլորի կողմից, սակայն խորհրդի անդամներ Անի Մխիթարյանն ու Դավիթ Խաչատուրյանը դեմ են քվեարկել կարգապահական տույժի տեսակին։

ВСС Армении приостановил полномочия судьи Анны Пилосян
Высший судебный совет (ВСС) Армении прекратил полномочия судьи суда общей юрисдикции города Еревана Анны Пилосян.
Решение на заседании огласил занимающий пост главы ВСС Карен Андреасян, бывший министр юстиции.
Ходатайство о привлечении Пилосян к дисциплинарной ответственности подал бывший заместитель Андреасяна, а ныне назначенный министром Григор Минасян.
В Минюсте отметили, что вердикты по четырем гражданским делам были оглашены и представлены истцам с задержкой в 1-2 года.
«Совет принял решение о прекращении полномочий Анны Пилосян на основании существенного дисциплинарного нарушения», – сказал Андреасян, добавив, что в судебном процессе участвовали восемь из девяти членов совета, решение принято единогласно, обстоятельство нарушения подтверждено всеми, но члены совета  Ани Мхитарян и Давид Хачатурян проголосовали против формы дисциплинарного взыскания.