Անհրաժեշտ է ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգությունը. ֆրանսիացի քաղաքական գործիչների նամակը
Ֆրանսիայի տարբեր առանցքային կուսակցությունների քաղաքական առաջնորդներ, չնայած քաղաքական տարբերվող հայացքներին, համատեղ բաց նամակ են հրապարակել Ֆրանսիայում ամենամեծ լսարանն ունեցող «Մոնդ» («Le Monde») օրաթերթում՝ հայցելով Ֆրանսիայի նախագահի միջամտությունը՝ Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունը երաշխավորելու համար։ Այս մասին հայտնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը՝ ներկայացնելով նամակի հայերեն թարգմանությունը.
«ԱՆՀՐԱԺԵՇՏ Է ԱՊԱՀՈՎԵԼ ԼԵՌՆԱՅԻՆ ՂԱՐԱԲԱՂԻ ՀԱՅԵՐԻ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅՈՒՆԸ
Դեկտեմբեր 12-ից ի վեր Ադրբեջանը գրավել է Արցախի / Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը՝ այսպիսով ստեղծելով հումանիտար մեծ աղետի վտանգ: 120 հազար մարդ, որոնց թվում 30 հազար երեխաներ, զրկված են կենսական պաշարներից, այդ թվում՝ սնունդից և բժշկական անհրաժեշտ միջոցներից: Երեք օր շարունակ Ադրբեջանը կտրել էր նաև գազի մատակարարումը՝ զրկելով Արցախի բնակչությանը ջեռուցումից ցրտաշունչ ջերմաստիճանի պայմաններում:
Այս իրադարձությունը 2020 թվականի սեպտեմբերից ի վեր հայերի դեմ՝ լինեն դրանք Հայաստանի, թե Արցախի Հանրապետությունների քաղաքացիներ, Ադրբեջանի հարձակումների սրման նոր փուլի սկիզբ է և կոպիտ խախտում է հանդիսանում թե՛ միջազգային իրավունքի, թե՛ Ժնևի կոնվենցիաների և թե՛ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում կայացած բանակցությունների, որոնք նախատեսում են ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ հանգուցալուծում:
Հիմքեր կան կարծելու, որ Ադրբեջանը կանգ չի առնելու այսպիսով և կշահագործի ցանկացած առիթ՝ իր գործելակերպով ապակայունացնելու և հալածելու համար Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության բնակիչներին՝ հայտարարված էթնիկ զտման նպատակով:
Ադրբեջանի գործողությունները՝ պատերազմական փաստագրված ոճրագործությունները, էթնիկ ատելության տարածումը, հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը, 2022թ սեպտեմբերին Հայաստանի դեմ հարձակումը և նրա ինքնիշխան տարածքի մի մասի ապօրինի օկուպացիան, քաղաքացիական բնակչության դեմ կրկնվող հանցագործությունները, այլևս անթույլատրելի բնույթ են կրում, ինչը ցանկացած այլ հանգամանքներում Ֆրանսիային կդրդեր միջամտել: Ավելին՝ վտանգված է բարեկամ մի ազգ՝ «Մեր արիասիրտ փոքրիկ դաշնակից Հայաստանը», ինչպես ասել է Ժորժ Կլեմանսոն:
Ֆրանսիան և հայերը կապված են բազմադարյան մշակութային, քաղաքական, տնտեսական բազմաթիվ թելերով: Ֆրանսիայի և Հայաստանի հարաբերությունների պատմությունը դա Ֆրանսիան և Ասիային ու Մերձավոր Արևելքին կապող ճանապարհներն են (սկսած Ժակ Կյորի, Ռիշելյեի և Կոլբերի ժամանակներից), մեր տեքստիլ արդյունաբերության զարգացումն է, առաջին սրճարանը Փարիզում, Սուեզի ջրանցքը, Ֆրանսիայում որդան կարմիրի և ծիրանի հայտնվելը, մեր ժողովրդական պարահանդեսների ակորդեոնը: Ֆրանսիան և հայերը մեր դրոշի տակ Մեծ պատերազմում կռվող հայ լեգիոնն է, Դիմադրության շարժման՝ ընդդեմ բարբարոսության ըմբոստացած հերոս Միսաք Մանուշյանի ինքնազոհաբերումը:
Ֆրանսիան և հայերը, վերջապես, մեր մեծ գրողների հուշն են ՝ Կորնեյից մինչև Ներվալ, Սանդից մինչև Լամարտեն, Վիկտոր Հյուգոյից, Ռոմեն Ռոլանից և Մաքս Ժակոբից մինչև Լուի Արագոն:
Սակայն հնարավոր է, որ 1915 թվականին Անատոլ Ֆրանսի արտասանած խոսքերն են, որ լավագույնս են ի մի բերում այն, ինչ մեզ կապում է հայերին:
«Մենք հասկացանք վերջապես, որ Արևելքի մեր քույրն էր մեռնում և մեռնում էր, որովհետև մեր քույրն էր, այն մեղքի համար, որ կիսել էր մեր զգացմունքները, որ սիրել էր այն, ինչ մենք էինք սիրում, մտածել այն, ինչ մենք ենք մտածում, հավատ տածել այն ամենի հանդեպ, ինչին մենք ենք հավատում և մեզ պես ճաշակել իմաստնությունը, հավասարությունը, բանաստեղծությունը, արվեստները: Սա էր նրա անապաշխարելի հանցագործությունը»:
Կան հիմնարար արժեքներ, կան անկապտելի սկզբունքներ, որոնք միավորում են մեզ՝ ֆրանսիացի ժողովրդի ընտրած սենատորներին և պատգամավորներին՝ մեր տարաձայնություններից և քաղաքական փոխադարձ տեսլականներից անդին:
Կան հիմնարար արժեքներ, կան անկապտելի սկզբունքներ, որոնք միավորում են մեզ և մեզ ազգ դարձնում. Ֆրանսիական մեծ և գեղեցիկ ազգը:
Հանուն այս արժեքների և սկզբունքների, որոնք ծնվել են Մարդու և Քաղաքացու իրավունքների Հռչակագրից, հանուն հայ ժողովրդին մեզ կապող անքակտելի կապերի, Սենատը միաձայն՝ բացառությամբ մեկ ձայնի, ապա Ազգային ժողովը միաձայն սույն նոյեմբերին ընդունեցին բանաձևեր՝ ի սատար Հայաստանի, որը զոհ է մասնակի ռազմական օկուպացիայի և չդադարող հարձակումների: Այս բանաձևերը շարունակությունն էին 2020 թ նոյեմբերին ընդունած առաջին բանաձևերի, որոնք ընդունվել են նույն ձևակերպումներով հօգուտ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման և ի պաշտպանություն Արցախի հայության ինքնորոշման իրավունքի մի հողում, ուր նրանք ապրում են Հնագույն ժամանակներից ի վեր:
Մեկ դար հետո մենք՝ ֆրանսիացի խորհրդարանականներս, պատասխանեցինք Ժան Ժորեսի կոչին՝ հնչեցրած 1896 թվականի նոյեմբերի 3-ին, Օսմանյան կայսրությունում հայկական ջարդերի օրերին, Պատգամավորների պալատում արտասանած իր ճառում «Պետք է փրկել հայերին»:
«Այսինքն, թափված այսքան արյան առաջ, այսքան անմարդկային և վայրագ արարքների առաջ, Ֆրանսիայի խոստման և մարդկային իրավունքի ոտնահարման առաջ ոչ մի ճիչ չհնչեց և ոչ մեկի շուրթերից, ոչ մի խոսք չծնվեց ձեր գիտակցությունից, և դուք լուռ, հետևաբար՝ մեղսակից, ներկա եղաք իսպառ բնաջնջման":
Ազգային ժողովի և Սենատի ժողովրդավարական կամարտահայտությանը համահունչ՝ մենք խնդրում ենք Հանրապետության նախագահին անել հնարավորը՝ ապահովելու համար Արցախի/Լեռնային Ղարաբաղի հայության և Հայաստանի Հանրապետության տևական անվտանգությունը:
Այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը հայտարարել է, որ հրաժարվում է Արցախի հիմնախնդրի շուրջ ցանկացած միջազգային բանակցություններից, մենք՝ պատգամավորներս և սենատորներս, Ձեզ դիմում ենք անհապաղ միջամտել անուղղելին կանխելու համար՝ ձեռք առնելով հետևյալ միջոցները.
- Դատապարտել Ադրբեջանին՝ միջազգային իրավունքի դրույթների խախտման, Հայաստանի Հանրապետության տարածքի մի մասի օկուպացիայի և պատերազմական ոճրագործությունների համար,
- Արցախում նախատեսել հումանիտար ներկայություն և Հայաստանին ցուցաբերել անհապաղ տնտեսական օգնություն,
- Հանդիպել Արցախի ներկայացուցիչներին,
- Միջնորդել Եվրոպական Միության և Ամերիկային Միացյալ Նահանգների մեր գործընկերների մոտ, որպեսզի նրանք նույն քայլերը ձեռնարկեն, և սահմանել նրանց հետ Ադրբեջանի հանդեպ տնտեսական և քաղաքական պատժամիջոցներ,
- Միջնորդել Եվրոպական Միության և Ամերիկային Միացյալ Նահանգների մեր գործընկերների մոտ՝ վերագործարկելու համար Ստեփանակերտի օդանավակայանը և ապահովել Արցախի հետ օդային կապի անվտանգությունը,
- Հայց ներկայացնել Միջազգային քրեական դատարան՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից միջազգային խաղաղապահ զորախումբ ուղարկելու հեռանկարով:
Պարոն Նախագահ, Դուք այսօր ի զորու եք կանխելու Պատմության կրկնությունը և ուղղելու նրա անարդարություններից մեկը: Դուք կարող եք այսօր ապացուցել Ազգերի հանրությանը, որ Ֆրանսիան մեծ է և հավատարիմ համաշխարհային արժեքներին, իր իսկ բարոյական պարտքին և պատվին:
Պարոն Նախագահ, Դուք, վերջապես, կարող եք ապացուցել բոլոր մեր հայրենակիցներին, որ Ֆրանսիան ազատ է, որ նա կարող է ձերբազատվել քաղաքական կամ տնտեսական կարճատես ռազմավարություններից՝ պաշտպանելու համար իր հումանիստ իդեալները, որոնք մեր Ազգի հիմքն են»։

Необходимо обеспечить безопасность армян Нагорного Карабаха. Письмо французских политических деятелей – Макрону
13:05 28/12/2022
Политические лидеры ключевых партий Франции, невзирая на различающиеся политические взгляды, опубликовали совместное открытое письмо в ежедневной газете «Le Monde», имеющей самую большую аудиторию во Франции, с призывом к президенту страны Эммануэлю Макрону вмешаться – для гарантирования безопасности Арцаха и Армении. Об этом на своей странице в Facebook сообщило посольство Армении во Франции, представив перевод письма:
«НЕОБХОДИМО ОБЕСПЕЧИТЬ БЕЗОПАСНОСТЬ АРМЯН НАГОРНОГО КАРАБАХА.
С 12 декабря Азербайджан захватил единственную связывающую армянское население Арцаха/Нагорного Карабаха с внешним миром дорогу – Лачинский коридор, тем самым создав риск крупной гуманитарной катастрофы. 120 000 человек, в том числе 30 000 детей, лишены жизненно важных ресурсов, в том числе продовольствия и необходимых медикаментов. На три дня Азербайджан также отключил подачу газа, лишив жителей Арцаха отопления в морозы.
Это событие, начиная с сентября 2020 года, является началом новой фазы эскалации нападений Азербайджана на армян, независимо от того, являются ли они гражданами Армении или Республики Арцах, и является грубым нарушением как международного права, так и Женевских конвенций и переговоров, состоявшихся в рамках Минской группы ОБСЕ, которые предусматривают мирное урегулирование карабахской проблемы.
Есть основания полагать, что Азербайджан не остановится на этом и будет использовать любой повод для дестабилизации и преследования жителей Арцаха и Республики Армения с заявленной целью этнических чисток.
Действия Азербайджана – задокументированные военные преступления, разжигание этнической ненависти, уничтожение армянского культурного наследия, нападение на Армению в сентябре 2022 года и незаконная оккупация части ее суверенной территории, повторяющиеся преступления против мирного населения – впредь уже носят неприемлемый характер, что в любых иных обстоятельствах уже побудил бы Францию вмешаться. Более того, в опасности дружественная нация, «наш храбрый маленький союзник Армения», как сказал Жорж Клемансо.
Францию и армян связывают многочисленные многовековые культурные, политические и экономические нити. История отношений Франции и Армении – это пути, соединяющие Францию с Азией и Ближним Востоком (начиная со времен Жака Кюри, Ришелье и Кольбера), развитие нашей текстильной промышленности, первое кафе в Париже, Суэцкий канал, появление во Франции абрикоса и Вордан кармира, аккордеон наших народных танцев. Франция и армяне под нашим флагом – это сражающийся в Большой войне армянский легион, самопожертвование Мисака Манушяна, героя движения Сопротивления, восставшего против варварства.
Франция и армяне, наконец, – это память о наших великих писателях, от Корнеля до Нерваля, от Санда до Ламартина, от Виктора Гюго, Ромена Роллана и Макса Жакоба до Луи Арагона.
Однако, возможно, слова, сказанные Анатолем Франсом в 1915 году, лучше всего объединяют то, что связывает нас с армянами:
«Мы поняли наконец, что эта наша сестра умирает на Востоке и умирает именно за то, что она наша сестра, чье преступление заключается в том, что она разделяла наши чувства, любила то, что любим мы, думала так, как думаем мы, верила в то, во что верим мы, и, подобно нам, ценила мудрость, справедливость, поэзию, искусство. Таково было ее неискупимое преступление...»
Есть фундаментальные ценности, есть нерушимые принципы, которые объединяют нас, избранных французским народом сенаторов и депутатов, вне наших разногласий и взаимных политических взглядов.
Есть фундаментальные ценности, есть незыблемые принципы, которые нас объединяют и делают нацией – великой и красивой нацией Франции.
Во имя этих ценностей и принципов, которые родились из Декларации прав человека и гражданина, ради неразрывных уз, связывающих нас с армянским народом, Сенат единогласно, за исключением одного голоса, а затем и Национальное Собрание единогласно приняли резолюции в ноябре этого года – в поддержку Армении, которая является жертвой частичной военной оккупации и непрекращающихся нападений.
Эти резолюции стали продолжением первых резолюций, принятых в ноябре 2020 года, которые были приняты с той же формулировкой – в пользу признания Нагорно-Карабахской Республики и в защиту права армян Арцаха на самоопределение на земле, где они жили с древнейших времен.
Столетие спустя мы, французские парламентарии, откликнулись на призыв Жана Жореса, озвученный 3 ноября 1896 года, в дни армянских погромов в Османской империи, в своей речи в Палате Депутатов «Мы должны спасти армян»…
В соответствии с демократическим волеизъявлением Национального Собрания и Сената, мы просим президента Республики сделать все возможное – для обеспечения долгосрочной безопасности армян Арцаха/Нагорного Карабаха и Республики Армения.
Тогда, когда Азербайджан заявил, что отказывается от любых международных переговоров по арцахскому вопросу, мы, депутаты и сенаторы, обращаемся к Вам с просьбой немедленно вмешаться, чтобы предотвратить непоправимое, приняв следующие меры:
- осудить Азербайджан за нарушение норм международного права, оккупацию части территории Республики Армения и военные преступления,
- организовать гуманитарное присутствие в Арцахе и оказать немедленную экономическую помощь Армении,
- встретиться с представителями Арцаха,
- обратиться к нашим партнерам в ЕС и США, чтобы и они предприняли аналогичные шаги, и ввести с ними экономические и политические санкции против Азербайджана,
- обратиться к нашим партнерам в ЕС и США для перезапуска Степанакертского аэропорта и обеспечения безопасности воздушного сообщения с Арцахом,
- подать иск в Международный уголовный суд с перспективой направления Советом Безопасности ООН международных миротворческих сил.
Господин Президент, сегодня Вы в состоянии предотвратить повторение истории и исправить одну из ее несправедливостей. Вы можете сегодня доказать лиге наций, что Франция велика и верна мировым ценностям, своему моральному долгу и чести.
Господин президент, Вы можете, наконец, доказать всем нашим соотечественникам, что Франция свободна, что она может избавиться от недальновидных политических или экономических стратегий для защиты своих гуманистических идеалов, которые являются основой нашей нации».
Список политических деятелей – по ссылке.