Հիմնադրամի ԱՄՆ տեղական մարմինը պատրաստակամություն է հայտնել անմիջապես 500 000 ԱՄՆ դոլար տրամադրել Արցախին
14:30 28/12/2022
Տեղի է ունեցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի արտահերթ նիստ`Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման և դրա հետևանքով Հիմնադրամի կողմից Արցախին հումանիտար աջակցության ցուցաբերման հարցը քննարկելու նպատակով, որը վարել է Հանրապետության նախագահ, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը։
Հիմնադրամից հայտնում են՝ նիստին տեսակապի միջոցով մասնակցում էին հոգաբարձուների խորհրդի 20 անդամներ, ինչպես նաև Հիմնադրամի տեղական մարմինների ներկայացուցիչներ:
Նիստի ընթացքում ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ու պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը ներկայացրել են Արցախում ստեղծված  հումանիտար ճգնաժամը և արցախահայության հրատապ կարիքները, դրանք հասցեագրելու ուղղությունները։
Նիստի մասնակիցները քննարկել են ստեղծված իրավիճակը, շեշտվել է Արցախին հումանիտար աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով համահայկական համախմբան անհրաժեշտությունը:
Ներկայացվել են  Արցախին հրատապ մարդասիրական օգնություն տրամադրելու հնարավոր ուղիները և եղանակները, ձեռնարկվելիք միջոցառումները, այդ թվում՝ տարբեր ձևաչափերով դրամահավաք-արշավների կազմակերպման, Հիմնադրամի՝ Արցախում իրականացվող ընթացիկ ծրագրերի վերաուղղորդման հնարավորությունները, ինչպես նաև Հիմնադրամի կողմից միջազգային տարբեր կառույցներին դիմելու անհրաժեշտությունը: Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ բոլոր կառույցներին առաջարկվել է ակտիվ աշխատանքներ տանել՝ իրենց համայնքների ներուժը Արցախում հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման ջանքերին ուղղորդելու, ինչպես նաև երկարաժամկետ հեռանկարում Արցախի կայուն ու ինքնաբավ զարգացումն ապահովելու նպատակով:
ԱՄՆ տեղական մարմինը պատրաստակամություն է հայտնել անմիջապես 500 000 ԱՄՆ դոլար տրամադրել՝ Արցախին բնամթերքի տեսքով մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով:
2021-2022թթ. ընթացքում Հիմնադրամը Արցախում արդեն իսկ իրականացրել է ավելի քան 32 միլիարդ դրամի տարբեր մարդասիրական ծրագրեր, որոնք ուղղված են հետպատերազմյան վերականգնողական աշխատանքերին։ Կառուցվել և շահագործման են հանձնվել հարյուրավոր բնակարաններ ու առանձնատներ, ավելի քան 52 կմ տարբեր ռազմավարական ճանապարհներ և մի քանի համայնքներում խմելու ջրի ցանցեր, ինչպես նաև ֆինանսավորվել են առողջապահական, կրթական, մշակութային և այլ կարևոր ոլորտների զարգացման տասնյակ ծրագրեր:

Hayastan Fund's US affiliate expresses readiness to provide $500,000 in humanitarian aid to Artsakh
Hayastan All Armenian Fund on Tuesday held an extraordinary Board Meeting to discuss the issue of provision of humanitarian aid to Artsakh due to the blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan. The meeting was chaired by Armenian President Vahagn Khachaturyan, Chairman of the Hayastan All Armenian Fund’s Board of Trustees.
Twenty Board members, as well as the affiliate representatives attended the online meeting by video conference, the Fund said in a press release on Wednesday.
During the meeting Artsakh President Arayik Harutyunyan and State Minister Ruben Vardanyan presented the current humanitarian crisis created in Artsakh, the urgent needs of Artsakh people, and specified the directions for addressing the issues.
The participants discussed the current situation emphasizing the importance of pan-Armenian unity to provide humanitarian support to Artsakh. The possible ways of providing urgent humanitarian aid to Artsakh and necessary actions, including the initiation of different fundraising campaigns, the possibilities of redirecting the Fund's current projects in Artsakh, as well as the need to address to various international organizations were also discussed.
The meeting participants advised to all organizations and members represented in the Fund’s Board to be actively involved in uniting the efforts of the Armenian communities in their countries towards tackling the present humanitarian crisis, as well as ensuring long-term stable and self-sustainable development of Artsakh.
The Fund’s US affiliate expressed readiness to immediately allocate USD 500,000 to provide food products as humanitarian aid to Artsakh.
In the period of 2021-2022 Hayastan All Armenian Fund has already carried out a range of humanitarian projects worth over 32 billion AMD in Artsakh directed to post-war rehabilitation, including construction of hundreds of apartments and houses, over 52 km long roads of strategic importance, as well as water-supply networks in several communities. The Fund has also financed dozens of healthcare, educational, cultural and other important development projects in Artsakh.