Հարութ Սասունյան. ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը միջազգայնացնում է արցախյան հիմնախնդիրը
Հայերը կրկին աջակցության խոսքեր լսեցին միջազգային հանրության կողմից․ այս անգամ՝ Միավորված ազգերի կազմակերպության Անվտանգության խորհրդից։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում քննարկումը ծառայեց համաշխարհային հանրային կարծիքի վրա ազդելուն և արցախյան հիմնախնդրի միջազգայնացմանը՝ դրանով իսկ ճնշում գործադրելով Ադրբեջանի վրա՝ թույլատրելու 120 հազար արցախահայերի սննդամթերքի, բժշկական օգնության հասանելիությունը և Լաչինի միջանցքով Հայաստան մեկնելը։
Ահա հատվածներ 2022 թվականի դեկտեմբերի 20-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բոլոր 15 անդամների 2 ժամ տևած ելույթներից.
Առաջին բանախոսը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի օգնական Միրոսլավ Յենչան էր։ Նա հայտարարեց, որ «Հայաստանն ու Ադրբեջանը ներկայացրել են իրավիճակի շատ տարբեր մեկնաբանություններ և միմյանց մեղադրել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը խախտելու մեջ»։
Ֆրանսիայի փոխներկայացուցիչ Նատալի Էստիվալ-Բրոդհերսթը խիստ հայտարարություն արեց՝ ասելով, որ «Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև միջանցքով ազատ տեղաշարժի սահմանափակումներն անընդունելի են։ Լաչինի միջանցքի արգելափակման ուղղակի հետևանքը ԼՂ բնակչության մեկուսացումն է։ Այն ունի մարդասիրական հետևանքներ, որոնք օրեցօր ավելի վատթարանում են։ Ֆրանսիան կոչ է անում անվերապահորեն վերականգնել միջանցքի երկայնքով երթևեկությունը և Լեռնային Ղարաբաղ մատակարարումները՝ հարգելով տեղի բնակչության իրավունքները… Ֆրանսիան նաև նշեց, որ ինչպես Ադրբեջանի Հանրապետությունը ստանձնել է՝ պետք է երաշխավորված լինի մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների փոխադրության անվտանգությունը՝ Լաչինի միջանցքի երկու ուղղություններով»։
Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ներկայացուցիչ Մոհամեդ Իսա Աբուշահաբը երկու կողմերին հորդորեց «տարաձայնությունները լուծել խաղաղ և դիվանագիտական միջոցներով»:
Ալբանիայի ներկայացուցիչ Ֆերիտ Հոջան նշեց «միջանցքի երկայնքով տեղաշարժի ազատության և անվտանգության ապահովման կարևորությունը»:
Չինաստանի ներկայացուցիչ Գենգ Շուանգը հայտարարեց, որ «Լաչինի միջանցքի շուրջ վեճերը պետք է լուծվեն երկխոսության և խորհրդակցությունների միջոցով»։
Միացյալ Նահանգների այլընտրանքային ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ա. Վուդը խստորեն կոչ արեց «Ադրբեջանի կառավարությանը և մյուսներին, որոնք պատասխանատու են միջանցքի անվտանգության համար, հնարավորինս շուտ վերականգնել ազատ տեղաշարժը, այդ թվում՝ մարդասիրական և առևտրային նպատակներով… Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության համար անհրաժեշտ ծառայությունները դադարեցնելու ցանկացած փորձ անընդունելի է»։
Ռուսաստանի Դաշնության ներկայացուցչի տեղակալ Աննա Մ. Եվստիգնեևան հայտարարեց, որ «Միջանցքն ապահովում է կապը Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև»: Նա խոստովանեց, որ «այն գտնվում է ռուսական խաղաղապահ ուժերի վերահսկողության ներքո, որը շարունակում է մնալ տարածաշրջանում կայունության երաշխավորը և արդյունավետ կերպով իրականացնում է իր նպատակները»։ Նա խոստացավ, որ «ամենամոտ ապագայում» կվերականգնվի միջանցքով լիարժեք տրանսպորտային հաղորդակցությունը։
Միացյալ Թագավորության փոխներկայացուցիչ Ջեյմս Կարիուկին խստորեն կոչ արեց «անհապաղ վերաբացել միջանցքը։ Լաչինի միջանցքը միակ միջոցն է, որով կարելի է տարածաշրջան հասցնել ամենօրյա անհրաժեշտության իրերը։ Ավելի քան մեկ շաբաթով միջանցքի փակումը մեծացնում է մարդասիրական ծանր հետևանքների հավանականությունը, հատկապես ձմռանը: Մենք նաև մտահոգությամբ նշում ենք շրջափակման հետևանքով արգելափակված խաղաղ բնակիչների վիճակը և կոչ ենք անում հրատապ առաջնահերթություն տալ նրանց անարգել վերադարձին»:
Բրազիլիայի ներկայացուցիչ Ռոնալդո Կոստա Ֆիլյոն իր լուրջ մտահոգությունը հայտնեց, որ «ցանկացած խոչընդոտ վտանգում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի բարեկեցությունը»։
Քենիայի ներկայացուցիչ Ջեյն Ջեփկորիր Տորոյիչը մտահոգություն հայտնեց «Լաչինի միջանցքի երկայնքով շարունակվող շրջափակման կապակցությամբ»։ Նա երկու կողմերին կոչ արեց «թուլացնել ներկայիս լարվածությունը և համագործակցել միջանցքի երկայնքով տեղաշարժի ազատության և անվտանգության ապահովման համար»:
Մեքսիկայի ներկայացուցիչ Խուան Գոմես Ռոբլեդո Վերդուզկոն հայտարարեց, որ իր երկիրը «մտահոգությամբ հետևում է Լաչինի միջանցքում իրավիճակի հետ կապված լարվածությանը և երթևեկության արգելափակումների հնարավոր մարդասիրական հետևանքներին»:
Նորվեգիայի ներկայացուցիչ Մոնա Ջուլը հայտարարեց, որ «Միջանցքի արգելափակումն արդեն իսկ ունեցել է ծանր մարդասիրական հետևանքներ։ Բժշկական պարագաներն ու բժշկական տարհանումն ընդհատվել են։ Հիմնական ապրանքների և ծառայությունների մատակարարման ցանկացած խախտում առաջին հերթին վնասում է առավել խոցելի խմբերին: Սրանից կարելի է և պետք է խուսափել»։
Գանայի ներկայացուցիչ Խալիլա Հեքմանը ընդգծեց «քաղաքացիական բնակչության մարդասիրական շահերին առաջնահերթություն տալու անհրաժեշտությունը։ Լաչինի միջանցքի ցանկացած իրական կամ ենթադրյալ արգելափակում պետք է լուծվի հրատապ կարգով՝ ապահովելու բոլոր անձանց ընդհատված և անվտանգ տեղաշարժը»։
Իռլանդիայի փոխներկայացուցիչ Մարտին Գալագերը զգուշացրեց, որ «առանց մարդկանց, ապրանքների, սննդի ու բժշկական պարագաների ազատ տեղաշարժի այս կենսական միջանցքով, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը, անկասկած, այս ձմռանը կբախվի մարդասիրական ճգնաժամի։ Որպես Խորհուրդ՝ մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի խուսափենք դրանից և կանխենք մեկ այլ տեխնածին աղետի ի հայտ գալը: Ուստի Իռլանդիան կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին՝ անհապաղ և անվերապահորեն վերականգնել Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը… Իռլանդիան աջակցում է հակամարտության բանակցային, համապարփակ և կայուն կարգավորմանը, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի երկարաժամկետ կարգավիճակի վերաբերյալ»:
Գաբոնի ներկայացուցիչ Էդվիջ Կումբի Միսամբոն մտահոգություն հայտնեց «Լաչինի միջանցքի փակման կապակցությամբ, որը կարող է հանգեցնել մարդասիրական ճգնաժամի։ Միջանցքով տեղաշարժվելու իրավունքը պետք է երաշխավորված լինի»։
Հնդկաստանի փոխներկայացուցիչ Ռավինդրա Ռագուտահալլին հայտարարեց. «Լաչինի միջանցքի շրջափակման վերաբերյալ հաղորդագրությունները վկայում են բացասական հետևանքների մասին Լեռնային Ղարաբաղին առաջին անհրաժեշտության ապրանքների՝ սննդամթերքի և դեղորայքի մատակարարման վրա: Սա խորը մտահոգության առարկա է և ունի մարդասիրական ճգնաժամ առաջացնելու հավանականություն»:
Հայաստանի ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը զգուշացրեց, որ շրջափակումը «ադրբեջանական իշխանությունների կողմից կիրառվող համակարգված բռնության հերթական ցուցադրությունն է՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին էթնիկ զտումների ենթարկելու համար»։ Նա կոչ արեց ՄԱԿ-ին «պատժամիջոցներ» կիրառել Ադրբեջանի դեմ։
Եզրափակիչ բանախոսը Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Յաշար Թ. Ալիևն էր։ Նա կրկնեց Ադրբեջանի կառավարության սովորական ստերը՝ հերքելով, որ Լաչինի միջանցքն արգելափակված է։

Once again Armenians heard supportive words from the international community; this time from the United Nations Security Council.
The discussion in the UN Security Council served to influence world public opinion and internationalize the Artsakh issue, thus pressuring Azerbaijan to allow 120,000 Artsakh Armenians to have access to food, medical aid, and travel to Armenia through the Lachin Corridor.
Here are excerpts from the 2-hour long speeches by all 15 UN Security Council members on December 20, 2022:
The first speaker was Miroslav Jenča, UN’s Assistant Secretary-General. He stated that “Armenia and Azerbaijan have provided widely differing accounts of the situation and accused each other of violating the November 9, 2020 trilateral statement.”
The Deputy Representative of France, Nathalie Estival-Broadhurst, made a powerful statement saying that “restrictions on the free movement through the Corridor between Armenia and Nagorno-Karabakh are unacceptable. The direct consequence of blocking the Lachin Corridor is the isolation of the NK population. It has humanitarian consequences that are getting worse every day. France calls for the unconditional restoration of traffic along the Corridor and of supplies to Nagorno-Karabakh, while respecting the rights of the populations residing there.… France also notes that, as the Republic of Azerbaijan has undertaken, the safety of the movement of people, vehicles and goods along the Lachin Corridor in both directions be guaranteed.”
Mohamed Issa Abushahab, the Representative of the United Arab Emirates, urged both sides “to resolve their differences through peaceful and diplomatic means.”
Ferit Hoxha, the Representative of Albania, noted “the importance of ensuring freedom and security of movement along the Corridor.”
Geng Shuang, the Representative of China, stated that “the disputes surrounding the Lachin Corridor should be resolved through dialog and consultation.”
Robert A. Wood, the Alternate Representative of the United States, strongly urged “the government of Azerbaijan and others responsible for the Corridor’s security to restore free movement, including for humanitarian and commercial use, as soon as possible…. Any attempt to cut off services essential to the civilian population of Nagorno-Karabakh is unacceptable.”
Anna M. Evstigneeva, the Deputy Representative of the Russian Federation, stated that “the Corridor ensures a link between Nagorno-Karabakh and Armenia.” She admitted that “it is under the control of a Russian peacekeeping contingent, which remains a guarantor of stability in the region and is carrying out its objectives effectively.” She promised that a full transport Corridor will be restored “in the very near future.”
James Kariuki, the Deputy Representative of the United Kingdom, strongly urged “the immediate reopening of the Corridor. The Lachin Corridor is the only means by which daily necessities can be delivered to the region. The closure of the Corridor for over a week raises the potential for severe humanitarian consequences, especially in the winter. We also note with concern the civilians who have been stranded by the closure and urge that their unimpeded return is urgently prioritized.”
Ronaldo Costa Filho, the Representative of Brazil, expressed his serious concern that “any obstruction jeopardizes the well-being of the people of Nagorno-Karabakh.”
Jayne Jepkorir Toroitich, the Representative of Kenya, voiced concern about “the ongoing blockade along the Lachin Corridor.” She called on both sides “to de-escalate current tensions and cooperate in ensuring freedom and security of movement along the Corridor.”
Juan Gomez Robledo Verduzco, the Representative of Mexico, stated that his country “is following with concern the tensions surrounding the situation in the Lachin Corridor and the potential humanitarian implications of traffic blockages.”
Mona Juul, the Representative of Norway, stated that “the blockage of the Corridor has already had severe humanitarian implications. Medical supplies and medical evacuations have been interrupted. As any disruptions to the supply of essential goods and services harm the most vulnerable groups first. This can and must be avoided.”
Khalilah Hackman, the Representative of Ghana, emphasized “the need to prioritize the humanitarian interests of civilian populations. Any real or perceived blockage of the Lachin Corridor must be addressed as a matter of urgency to ensure the interrupted and safe movement of all persons.”
Martin Gallagher, the Deputy Representative of Ireland, warned that “without the free movement of people, goods, food and medical supplies through this vital Corridor, the people of Nagorno Karabakh will surely face a humanitarian crisis this winter. As a Council we must do everything we can to avoid this and prevent another man-made catastrophe emerging on our watch. Ireland therefore calls on the Azerbaijani authorities to immediately and unconditionally restore freedom and security of movement along the Lachin Corridor…. Ireland supports a negotiated, comprehensive and sustainable settlement of the conflict, including on the long-term status of Nagorno-Karabakh.”
Edwige Koumby Missambo, the Representative of Gabon, expressed concern regarding “the closure of the Lachin Corridor, which could result in a humanitarian crisis. The right to move through the Corridor must be guaranteed.”
Ravindra Raguttahalli, the Deputy Representative of India, stated: “the reports regarding blockade of the Lachin Corridor indicate adverse implications on the supply of essential items such as food and medicine to Nagorno Karabakh. This is a matter of deep concern and has the potential to precipitate a humanitarian crisis.”
Mher Margaryan, the Representative of Armenia, warned that the blockade is “another demonstration of systematic violence used by the Azerbaijani authorities to subject the people of Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing.” He urged the UN to apply “sanctions” against Azerbaijan.
The final speaker was Yashar T. Aliyev, the Representative of Azerbaijan. He repeated the usual lies of the government of Azerbaijan, denying that the Lachin Corridor is blocked.