«Հրապարակ». Արմեն Գրիգորյանը սադրիչ հայտարարություն է արել
«Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի վերջին հայտարարությունը Հ1-ի եթերում անակնկալի է բերել նաև ՔՊ-ականներին։ Սա արդեն ոչ թե «հավաստի աղբյուրի» կամ շարքային անձի շուրթերից է հնչում, այլ բարձրաստիճան պաշտոնյայի, ով բանակցային գաղտնիքի տիրապետողներից է։ Նա դեկտեմբերի 26-ին հայտարարել էր, թե Ռուսաստանը Հայաստանին ստիպում է միջանցք տրամադրել Ադրբեջանին, անդամակցել միութենական պետությանը՝ այս պատճառով են փակել Լաչինի միջանցքը։
Խորհրդարանական իշխող խմբակցության մեր աղբյուրը նշեց, որ անցած շաբաթ են փակ հանդիպում ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի հետ, քննարկել Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը, սակայն բառ անգամ չի խոսվել Ռուսաստանի կողմից որևէ պարտադրանքի մասին, առավել ևս՝ միութենական պետության մասով։ Մեր աղբյուրն ասաց, որ վարչապետի ներկայությամբ քննարկել են Բելառուսի նախագահ Լուկաշենկոյի հայտարարությունը։
Հիշեցնենք , որ Լուկաշենկոն ամիսներ առաջ բավականին տհաճ ձևակերպումներով անդրադարձել էր Հայաստանի աշխարհաքաղաքական ընտրության հնարավորություններին և խոսելով միութենական պետության, ինչպես նաև ապագայում հետխորհրդային տարածքում հնարավոր նոր ինտեգրացիայի մասին, ասել էր, որ «Հայաստանը գնալու տեղ չունի», ապա հավելել․
«Կարծում եք՝ նրանք ինչ-որ մեկին պե՞տք են: Նրանք դա տեսան: Նիկոլ Վովաևիչը դա տեսավ»: ՔՊ-ի փակ քննարկմանն անգամ առաջարկ է հնչել՝ գուցե միութենական պետությանը միանալը լինի Հայաստանի փրկության ճանապա՞րհը, բայց Փաշինյանը դրան չի արձագանքել։ ՔՊ-ի ոչ սորոսական թևում համաձայն են Պեսկովի բնորոշմանը, որ Արմեն Գրիգորյանը սադրիչ հայտարարություն է արել՝ Լաչինի միջանցքի փակ լինելու ողջ պատասխանատվությունն ու մեղքը բարդելով Ռուսաստանի վրա»։

«Грапарак»: Армен Григорян сделал провокационное заявление
«Последнее заявление секретаря Совета безопасности Армена Григоряна в эфире Общественного телевидения Армении удивило и членов «Гражданского договора». Это исходило уже из уст не "надежного источника" или рядового гражданина, а высокопоставленного должностного лица, владеющего тайной переговоров.
Он заявил 26 декабря, что Россия принуждает Армению предоставить коридор Азербайджану, присоединиться к союзному государству, и по этой причине перекрыли Лачинский коридор.
Наш источник в парламентской правящей фракции отметил, что на прошлой неделе у них была закрытая встреча с Николом Пашиняном, на которой обсуждалась ситуация в Лачинском коридоре, но о каком-либо принуждении со стороны России, тем более по части союзного государства, не было сказано ни слова. Наш источник сообщил, что они в присутствии премьер-министра обсуждали заявление президента Беларуси Лукашенко.
Напомним, что несколько месяцев назад Лукашенко с довольно неприятными формулировками коснулся возможностей геополитического выбора Армении, а говоря о союзном государстве, а также о возможной в будущем новой интеграции на постсоветском пространстве, заявил, что "Армении деваться некуда", затем добавил: "Вы думаете, они кому-то нужны? Никол Воваевич это увидел"
На закрытом обсуждении ГД даже прозвучало предположение, что, может быть, вступление в союзное государство и есть путь спасения для Армении, однако Пашинян не отреагировал на него. Несоросовское крыло ГД согласно с определением Пескова о том, что Армен Григорян сделал провокационное заявление, возложив всю ответственность и вину за закрытие Лачинского коридора на Россию».