Ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն ուղղված գործողություններ կատարելու համար ՀՀ-ում կպատժվեն 10-15 տարի ազատազրկմամբ
13:36 29/12/2022
«Քրեական օրենսգրքի 420-րդ հոդվածը քրեական պատասխանատվություն է սահմանում սահմանադրական կարգը տապալելու` ներառյալ Սահմանադրության 1-ին հոդվածի գործողությունը փաստացի դադարեցնելու և դրան ուղղված բռնի կոչերի համար»,-կառավարության նիստում հայտնեց արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը՝ զեկուցելով Քրեական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը:
Նրա խոսքով՝ փոփոխության նպատակն անմիջականորեն պետության ինքնիշխանության պաշտպանությանն ուղղված քրեաիրավական միջոցների նախատեսումն է:
Մինասյանը տեղեկացրեց, որ նախագծով քրեորեն պատժելի արարքներ են համարվելու ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն` բռնություն գործադրելու կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքի միջոցով Հայաստանի ինքնիշխանությունը լրիվ կամ մասնակի սահմանափակելուն ուղղված գործողություններ կատարելը, ինչպես նաև ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն ուղղված հրապարակային կոչերը:
«Ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն ուղղված գործողություններ կատարելու համար պատիժ է սահմանվելու 10-ից 15 տարին, իսկ  դրանց ուղղված հրապարակային կոչերի համար՝ տուգանք, կամ՝ 2 ամիս ժամկետից մինչև 3 տարի ազատազրկում»,-ասաց նախարարը և հավելեց. «Իսկ եթե այդ կոչերը կատարվեն՝ օգտագործելով հրապարակայնորեն  գործադրվող ստեղագործությունները կամ ԶԼՄ-ները, կամ ՏՏ-ները, ապա կարող է սպառնալ մինչև 2-ից 5 տարի ժամկետով ազատազրկում»։
Նիկոլ Փաշինյանն էլ հավելեց, թե որևէ մեկը չի կարող հրապարակայնորեն կոչ անել, օրինակ, Հայաստանի Հանրապետությունը որպես պետություն  գոյություն չունենալու մասին ու, ընդհանրապես, ինքնիշխանությունը նսեմացնելու ու դրան ուղղված գործողություններ իրականացնել։

Действия и призывы к отказу от суверенитета в Армении будут считаться преступлениями
В действующем УК предусмотрена ответственность за подрыв конституционного строя, в том числе за фактическое прекращение действия первой статьи Конституции и насильственные призывы к ней. Об этом заявил министр юстиции Григор Минасян на очередном заседании правительства, представляя проект поправок.
«В результате принятия проекта действия, направленные на отказ от суверенитета, будут считаться преступными деяниями. Это действия, направленные на полное или частичное ограничение суверенитета Республики Армения путем применения насилия или угрозы его применения. Публичные призывы к совершению таких действий, то есть к отказу от суверенитета, также будут криминализированы.
Действия, направленные на отказ от суверенитета, будут наказываться лишением свободы на срок от 10 до 15 лет, а публичные призывы к ним - различными видами наказания, начиная от штрафа и заканчивая краткосрочным лишением свободы на максимальный срок до 3 лет. А если эти призывы будут исполнены с использованием публично демонстрируемых произведений или СМИ или информационных технологий, то может грозить лишение свободы сроком от 2 до 5 лет», – пояснил Минасян.
Никол Пашинян, в свою очередь, заявил, что с принятием проекта никто не может публично заявлять, например, о несуществовании Республики Армения как государства, и вообще не может принижать суверенитет и осуществлять действия, направленные на это.