Կրեմլն արձագանքել է Փաշինյանի՝  միջազգային խաղաղապահներ ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ կոչին
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը մեկնաբանել է Նիկոլ Փաշինյանի կոչը՝ միջազգային խաղաղապահներ ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ։ Նրա խոսքերը մեջբերում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Միջազգային խաղաղապահները կարող են ներգրավվել, եթե լինի երկու կողմերի համաձայնությունը, հակամարտության երկու կողմերի, և դա ոչ միայն Հայաստանն է, այլ նաև Ադրբեջանը: Դուք գիտեք, որ Հայաստանը մեր ամենամոտ դաշնակիցներից մեկն է, իսկ Ադրբեջանը մեր շատ արժեքավոր և սիրելի գործընկերն է»,- ասել է Պեսկովը։
Նա նշել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը շարունակում է և մտադիր է հետագայում էլ շարունակել իր միջնորդական ջանքերը. «Կատարում է առաջին հերթին այն պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել եռակողմ հիմունքներով»։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարոտւղարն ասել է նաև, որ Լաչինի միջանցքի թեման շատ մանրամասն քննարկվել է երկու օր առաջ Սանկտ Պետերբուրգում Պուտինի և Փաշինյանի հանդիպման ժամանալ։
«Այս թեմայի շուրջ քննարկումները կշարունակվեն։ Մեզ անհանգստացնում է Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված լարվածությունը։ Ռուսական կողմը կշարունակի իր աշխատանքն ու ջանքերը թե՛ Երևանի հետ, թե՛ Բաքվի հետ շփումներում»,- ասել է Պեսկովը։
Այսօր կառավարության նիստում Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր. «Եթե ՌԴ-ն օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ պատճառներով չի կարողանում ապահովել կայունությունն ու անվտանգությանը ԼՂ-ում, կարծում եմ, ինքը պետք է քննարկում նախաձեռնի ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում և Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբին ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի մանդատով օժտելու կամ ԼՂ լրացուցիչ բազմազգ խաղաղապահ զորախումբ ուղարկելու հարց բարձրացնի: Նման հարցադրում ծագում է նաև այն պատճառով, որ  Լաչինի միջանցքի փակումը Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ-ի խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի ներխուժելու առաջին դեպքը չէ, սրան նախորդել են 2022 թվականի մարտին Փառուխի իրադարձությունները և 2020 թվականի դեկտեմբերի Խծաբերդի իրադարձությունները, որի հետևանքով ՀՀ շուրջ երեք տասնյակ քաղաքացիներ շարունակում են մնալ գերեվարված»։

В Кремле ответили на призыв Пашиняна ввести международных миротворцев в Нагорный Карабах
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков прокомментировал призыв Никола Пашиняна ввести международных миротворцев в Нагорный Карабах. Его слова приводит РИА Новости.
«Международные миротворцы могут привлекаться, если для этого есть согласие обеих сторон, обеих сторон конфликта, и это не только Армения, но и Азербайджан. Вы знаете, что и Армения является одним из наших ближайших союзников, и Азербайджан является нашим очень ценным и дорогим партнером», – сказал Песков.
«РФ продолжает и намерена дальше продолжать свои посреднические усилия. Выполняет, в первую очередь, те договоренности, которые были на трехсторонней основе достигнуты
Тема Лачинского коридора весьма детально обсуждалась позавчера в Петербурге между Путиным и Пашиняном. Разговоры на этот счет будут продолжаться.
Мы обеспокоены той напряженностью, которая возникла вокруг Лачинского коридора. Российская сторона будет продолжать работу и свои усилия как в контактах с Ереваном, так и в контактах с Баку», – отметил Песков.
Ранее в четверг Никол Пашинян призвал Россию инициировать обсуждение в Совбезе ООН ситуации в Нагорном Карабахе, сложившейся из-за блокады Лачинского коридора, связывающего Арцах с Арменией.
«Если Российская Федерация по объективным или субъективным причинам не может обеспечить стабильность и безопасность в Нагорном Карабахе, то, думаю, она должна инициировать обсуждение в Совете Безопасности ООН и поднять вопрос о наделении миротворческих сил Российской Федерации в Нагорном Карабахе мандатом от Совета безопасности ООН или о введении в Нагорный Карабах дополнительных многонациональных миротворческих сил», – отметил Пашинян.