Վերին ու Ներքին Շորժան դարձել են լքված գյուղեր. «Թաթոյան» հիմնադրամ
Գեղարքունիքում ադրբեջանական հանցավոր արաքների հետևանքով առաջացել են լքված գյուղեր, խմելու ջրի հասանելիության լրջագույն խնդիրներ կամ չկա առհասարակ, խաթարված է մարդկանց անվտանգությունը: Այս մասին ասվում է ՀՀ նախկին ՄԻՊ, «Թաթոյան» հիմնադրամի տարածած հայտարարությունում։
«2022թ. դեկտեմբերի 29-ին Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի ներկայացուցիչներն այցելել են Գեղարքունիքի մարզ` փաստագրելու համար ՀՀ-ի նկատմամբ 2022 թ. սեպտեմբերի 13-14-ի ադրբեջանական զինված հարձակումների ու առաջխաղացումների հետևանքով խաղաղ բնակիչներին պատճառված վնասները:
Կուտական, Վերին Շորժա, Փոքր Մասրիկ, Արփունք, Արեգունի, Սոթք և մյուս գյուղերի հետ կապված ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ 2020 թ. մայիսյան ներխուժումներից հետո ստեղծված իրավիճակն էլ ավելի է խորացել 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-14-ի` պայմանավորված ադրբեջանական զինված առաջխաղացումներով:
Տասնյակ գյուղեր, բազմաթիվ բնակելի տներ, հայտնվել են ադրբեջանական ուղիղ դիտարկման ներքո, հազարավոր հեկտարների արոտավայրեր, խոտհարքներ, վարելահողեր ադրբեջանական զինված ուժերի վերահսկողության կամ դիտարկման նեքո են: Դրանք պարզապես չի լինում օգտագործել: Ընդ որում, այս հողատարածքների նկատմամբ մարդիկ ունեն սեփականության օրինական իրավունք:
Օրինակ`Վերին ու Ներքին Շորժա գյուղերում քաղաքացիական բնակչություն չկա առհասարակ, դարձել են լքված գյուղեր:
Գեղամաբակ, Ջաղացաձոր, Այրք, Վերին Շորժա, Ներքին Շորժա և այլ գյուղերի համար ջրային ավազաններն ու ջրի բնական աղբյուրները հայտնվել են ադրբեջանական վերահսկողության կամ դիտարկման ներքո 2021թ. մայիսից ու առավել խորացել 2022թ. սեպտեմբերի պատերազմից հետո. գյուղերում ջրի հասանելիության լուրջ խնդիներ են առաջ եկել կամ չկա հասանելիություն առհասարակ:
Բնակիչների, համայնքային մարմինների ներկայացուցիչների հետ քննարկումները ցույց են տալիս, որ գյուղերից լսվում են ադրբեջանական կրակոցների ձայները, որոնք մարդկանց ահաբեկելու նպատակ ունեն:
Սոցիալական առկա խնդիրները խորացել են,  ավելացել են կյանքի ու անվտանգության սպառնալիքները:
Նորից եմ կրկնում, որ մեր առաջնային նպատակը պետք է լինի ադրբեջանական զինված ծառայողներին հեռացնելը ոչ միայն մեր օկուպացված տարաքներից, այլ նաև 2020 թվականի պատերազմից հետո մեր գյուղերի ու ճանապարհների մոտ նրանց հանցավոր տեղայակումներից։
Արձանագրած փաստերը` կապված ՀՀ ինքինշխան տարածք ադրբեջանական հանցավոր ներխուժումներով,  ՀՀ գյուղերի հարևանությամբ և համայնքների միջև ճանապարհներին ադրբեջանական անօրինական զինված տեղակայումներով երկրի անվտանգության, բնակչության կյանքի համար առաջացրած խորքային խնդիրների հետ, կվերլուծվեն և կներկայացվեն համապատասխան կառույցներին:
Ներկայում կազմվում է անգլերենով զեկույց այս հարցերի առնչությամբ` հատուկ մեթոդաբանությամբ»,- ասվում է հայտարարությունում:

Верин и Неркин Шоржа превратились в заброшенные села – фонд «Татоян»
В Гегаркуникской области Армении в результате азербайджанских преступных деяний появились заброшенные села, налицо серьезные проблемы с доступом к питьевой воде или ее, вообще, нет, нарушена безопасность людей. Об этом говорится в заявлении, распространенном экс-омбудсменом Армении, главой Центра права и справедливости – Фонда «Татоян» Арманом Татояном.
«Представители Центра права и справедливости – Фонда «Татоян» 29 декабря 2022 года посетили Гегаркуникскую область, чтобы зафиксировать размер ущерба, который причинен мирному населению в результате азербайджанских вооруженных нападений и продвижений 13-14 сентября 2022 года.
Исследования в селах Кутакан, Верин Шоржа, Покр Масрик, Арпунк, Арегуни, Сотк и других селах показали, что сложившаяся после майских вторжений текущего года ситуация еще более ухудшилась из-за вооруженного вторжения Азербайджана 13-14 сентября 2022 года.
Десятки сел, многочисленные жилые дома оказались под непосредственным наблюдением Азербайджана, тысячи гектаров пастбищ, сенокосов, пахотных земель перешли под контроль или стали просматриваться азербайджанскими ВС. Их просто невозможно использовать. Причем у людей законные права собственности на эти земли.
Например, в селах Верин и Неркин Шоржа гражданского населения нет вообще, они превратились в заброшенные села.
А водные бассейны и естественные источники воды для Гегамабака, Джахацадзора, Айрка, Верин Шоржи, Неркин Шоржи и других сел с мая 2021 г. перешли под контроль или наблюдение Азербайджана, и ситуация усугубилось после сентябрьской войны 2022 г. В селах возникли серьезные проблемы с доступом к воде или доступа вообще нет.
Обсуждения с жителями и представителями общинных органов показали, что в селах доносятся звуки азербайджанских выстрелов, целью чего является запугивание людей.
Существующие социальные проблемы усугубились, возросли угрозы жизни и безопасности.
Еще раз повторяю, что нашей первоочередной задачей должен стать вывод азербайджанских ВС не только с наших оккупированных территорий, но и с мест их дислокаций вблизи наших сел и дорог после войны 2020 года.
Все зафиксированные факты, связанные с возникшими для безопасности страны, жизни населения глубинными проблемами из-за преступных азербайджанских вторжений на суверенную территорию Армении, незаконных азербайджанских размещений на по соседству с селами РА и на дорогах между общинами будут проанализированы и представлены в соответствующие структуры.
В связи с данными вопросами подготавливается доклад на английском языке, по специальной методологии», – говорится в заявлении.