ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ-ն ամանորյա ուղերձ է հղել, որում ասվում է.
Ավարտին է մոտենում 2022 թվականը։ Տարեմուտը, սովորաբար, անցնող տարին ամփոփելու, նոր հանձնառություններ նախանշելու, նաև բարեմաղթությունների առիթ է։
Ցավոք, 2022-ը չեղավ համազգային ձեռքբերումների, խաղաղության ու պետականության ամրապնդման տարի։ Երկիրը շարունակում է դիմագրավել անհաղթահարելի դարձած և օրեցօր խորացող անվտանգային և գոյութենական մարտահրավերներ։ Կորցրած տարածքային ամբողջականության պայմաններում երկրի քաղաքական ղեկավարությունը ոչ միայն չի կարողանում երաշխավորել Հայաստանի անվտանգությունն ու ինքնիշխանությունը, այլև հրաժարվում է Արցախի Հանրապետության անվտանգության երաշխավորը լինելու իր սահմանադրական հանձնառությունից։
Հենց այս պահին Արցախի 120 հազար մեր քույրերն ու եղբայրները դիմագրավում են ագրեսոր Ադրբեջանի կողմից իրականացվող բացահայտ ցեղասպանական գործողությունը՝ արդեն քսան օր ձգվող, մարդասիրական ծանրագույն ճգնաժամ առաջացրած շրջափակումը։
44-օրյա պատերազմից երկու տարի անց, մեր անանց ցավերին և անդառնալի կորուստներին գումարվում են նորերը․ թշնամու սեպտեմբերյան երկօրյա ագրեսիայի զոհ դարձած ավելի քան 200 զինվորներից ոմանք դեռևս չեն գտել իրենց հանգիստը հայրենի հողում։ Հազարավոր ընտանիքներ ապրում են որդիների կորստի, տասնյակ հազարներ՝ իրենց հարազատ բնօրրանի կորուստն ապրող փախստականի վշտով, տասնյակներ՝ գերեվարված որդիների վերադարձի հույսով։
Այս ցավալի իրականության մեջ՝ մի կողմից շարունակվում է Հայաստանի արտաքին մեկուսացումը, մյուս կողմից՝ թուրք-ադրբեջանական բացահայտ ռազմատենչ հռետորաբանությունն ու իրական ագրեսիան, որին ՀՀ իշխանությունը համարժեք պատասխան տալու ո՜չ կամք և ոչ էլ՝ կարողություն ցույց չի տալիս։
Նույնքան աղետալի է երկրում խորացող ներազգային պառակտումը, անստույգ հեռանկրով պայմանավորված ծանր բարոյահոգեբանական մթնոլորտը։ Խորացող արտաքին մարտահրավերների կողքին շարունակվում է երկրի ինստիտուցիոնալ կազմաքանդումը՝ ժողովրդավարության բացահայտ նահանջները, ռեպրեսիվ գործիքակազմի որդեգրումը, քաղքական հալածանքներն ու իշխանության յուրացումը։
Մեր պետականության և մեզանից յուրաքանչյուրի համար շարունակվող այս վայրէջքը կասեցնելու, Հայոց պետականությանն ու Արցախ աշխարհին ուղղված ծանրագույն մարտահրավերները դիմագրավելու, խորացող ներքին բաժանարարներն ու երկրի ապագա գահավիժումը կասեցնելու քաղաքական պատասխանատվությամբ և հանձնառությամբ՝ ընդդիմադիր այլ քաղաքական ուժերի հետ միասնաբար 2022-ին ՀՅ Դաշնակցությունն իր շարքերի անմնացորդ նվիրումով հունավորեց Դիմադրության շարժումը։
Հազարավոր մեր հայրենակիցներ՝ ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի առաջնորդությամբ ոտքի կանգնեցին՝ ամիսներ շարունակ աննահանջ մնալով իրենց համոզումներում՝ վստահ լինելով, որ միայն ազգային միասնականությամբ և համազգային պայքարով է հնարավոր շրջել մեզ պարտադրվող ուրացումը, փոխել խաղի նվաստացուցիչ կանոնները, ձևավորել իրապես ազգային հանձնառություն ունեցող իշխանություն, իրական խաղաղություն։
Մենք միասին հնարավորություն ունեինք այդ անպատվաբեր ու նվաստացուցիչ ընթացքը կասեցնելու, ուղղելու մեր պետականության խաթարված ողնաշարը, վերագտնելու մեր արժանապատվությունն ու ամրացած ոգով կանգնեցնելու պարտությունների կործանարար շղթան։
Մեր հավաքական պայքարն առայժմ համեստ ձեռքբերումներով է նշանավորվել, բայց մեր ժողովրդի պատմական իղձերը կյանքի կոչելու մեր հանձնառությունն ու ժողովրդի պահանջն աննահանջ է։ Դա պետականություն ունենալու, արժանապատիվ ապրելու և արարելու մեր հավաքական չիրացված օրակարգն է։
Առջևում մեզ մեծ փորձություններ են սպասում, աշխարհաքաղաքական վերադասավորումների այս փոթորկոտ ժամանակներում իրավունք չունենք կորցնելու մեր զգոնությունը։
Ստեղծված փակուղային իրավիճակում մեզ ավելի քան ազգային միասնականություն է անհրաժեշտ, ազգային պետականության նոր բովանդակության և տեսլականի սահմանում։ Մենք պարտավոր ենք ելքեր գտնել՝ դիմակայել արտաքին մարտահրավերները, ամրացնել մեր երերացող պետականությունը։ Մեր ուժականության աղբյուրը Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք միասնականության մեջ է։
Շնորհավոր Ամանոր և Սուրբ Ծնունդ:
Թող 2023թ․ սեր, համերաշխություն և իրական խաղաղություն բերի մեր բոլորի ընտանիքներին, լինի զորացման ու վերածննդի տարի»։

Верховный орган АРФ «Дашнакцутюн» распространил заявление, в котором говорится:
К сожалению, 2022-й год не стал годом общенациональных достижений, мира и укрепления государственности. Страна по-прежнему сталкивается с проблемами безопасности и существования, которые стали непреодолимыми и усугубляются с каждым днем.
В условиях утраченной территориальной целостности политическое руководство страны не только не в состоянии гарантировать безопасность и суверенитет Армении, но и отказывается от своего конституционного обязательства быть гарантом безопасности Республики Арцах.
Прямо сейчас 120 000 наших братьев и сестер в Арцахе противостоят очевидному геноцидальному акту, осуществляемому агрессором Азербайджаном, - блокаде, которая продолжается уже двадцать дней и вызвала острейший гуманитарный кризис.
Через два года после 44-дневной войны к боли и невосполнимым потерям нашего народа прибавляются новые. Некоторые из более чем 200 солдат, ставших жертвами двухдневной агрессии противника в сентябре, до сих пор не нашли спокойствия на родной земле. Тысячи семей живут с потерей сыновей, десятки тысяч с горем беженца, переживающего потерю родного дома, десятки тысяч с надеждой на возвращение пленных сыновей.
В этой болезненной реальности, с одной стороны, продолжается внешняя изоляция Армении, а с другой - открытая турецко-азербайджанская воинственная риторика и реальная агрессия, на что власти РА не способны ответить соразмерно, не проявляя ни воли, ни способности.
Не менее катастрофичны углубляющийся внутринациональный раскол в стране, тяжелая морально-психологическая атмосфера, обусловленная непонятной перспективой. Наряду с углубляющимися внешними вызовами продолжается институциональное разрушение страны - очевидные отступления демократии, принятие репрессивных инструментов, политические преследования и присвоение власти.
С политической ответственностью и обязательством остановить это продолжающееся падение нашей государственности, противостоять сложнейшим вызовам по части армянской государственности и Арцаха, остановить углубляющиеся внутренние разногласия и падение будущего страны в пропасть АРФД вместе с другими оппозиционными политическими силами в 2022 году инициировал Движение сопротивления.
Тысячи наших соотечественников под руководством оппозиционных политических сил встали на ноги, будучи уверенными в том, что только при национальном единстве и общенациональной борьбе можно переломить все нам навязанное, изменить унизительные правила игры, сформировать власть с действительно национальной приверженностью, обеспечить реальный мир.
Наша коллективная борьба пока отмечена скромными достижениями, но наша приверженность и требование народа реализовать исторические мечты непоколебимы. Это наша коллективная нереализованная повестка - иметь государственность, достойно жить и созидать.
Впереди нас ждут большие испытания, в эти бурные времена геополитической перераспределений мы не имеем права терять бдительность.
В создавшейся тупиковой ситуации нам как никогда нужно национальное единство, определение нового содержания и видения национальной государственности. Мы обязаны найти выходы для противостояния внешним вызовам, укрепить нашу пошатнувшуюся государственность. Источник нашей силы - в единстве Армения-Арцах-Диаспора.
с Новым годом и Рождеством!
Пусть 2023 год принесет любовь, солидарность и настоящий мир нашим семьям, пусть он станет годом укрепления и возрождения».