Ֆրանսիայի կառավարությունն արգելել է պարացետամոլի առցանց վաճառքը մինչև հունվարի վերջ՝ դեղամիջոցի մատակարարման հետ կապված խնդիրների պատճառով։ Այս մասին հայտնում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը՝ հղում անելով կառավարության որոշմանը։
«Բացառապես պարացետամոլից բաղկացած դեղերի առցանց վաճառքը կասեցված է մինչև 2023 թվականի հունվարի 31-ը»,- ասվում է կառավարության հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ պարացետամոլի հիմքով դեղամիջոցների մատակարարումների հետ կապված լարված իրավիճակը Ֆրանսիայում պահպանվում է ավելի քան վեց ամիս։ Դա վերաբերում է նաև երեխաների համար նախատեսված դեղամիջոցներին:
«Տարբեր միջոցները, որոնք ձեռնարկվել են առողջապահական մարմինների կողմից, որքան էլ դրանք արդյունավետ լինեն, առայժմ թույլ չեն տվել վերջ տալ դրան»,- ասվում է որոշման մեջ։

Власти Франции запретили онлайн-продажу парацетамола до конца января
Правительство Франции запретило онлайн-продажу парацетамола до конца января из-за проблем с поставками препарата, об этом свидетельствует указ правительственного вестника республики (Journal officiel), пишет РИА Новости.
«Интернет-продажа препаратов, состоящих исключительно из парацетамола, приостановлена до 31 января 2023 года», – говорится в постановлении правительства.
Отмечается, что напряженная ситуация с поставками лекарственных средств на основе парацетамола сохраняется во Франции более шести месяцев, это касается и препаратов, предназначенных для детей.
«Различные меры, которые были приняты органами здравоохранения, какими бы эффективными они ни были, пока не позволили положить этому конец», – сообщается в указе.