Արցախի Լուսաձոր համայնքի փոքրիկ խանութը գրեթե դատարկվել է․ պատգամավորները հանդիպել են բնակիչներին
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի և կառավարության ներկայացուցիչները այսօր՝ հունվարի 4-ին, հանդիպել են Ասկերանի շրջանի Խնածախ և Այգեստանի համայնքների բնակիչների հետ: Այս մասին գրում է Արցախպրեսը՝ հղում անելով Արցախի Հանրային հեռուստատեսությանը, որի  հաղորդմամբ՝ արդեն 24 օր Ստեփանակերտ-Գորիս միջպետական մայրուղու փակ մնալու հետևանքները Ասկերանի շրջանի Խնածախ համայնքնում զգում են բոլորը:
Խնածախի բնակչուհի Ելիզավետա Դանիելյանը նշել է, որ ունեն նույն մտահոգությունները ինչպես բոլոր արցախցիները՝ կենցաղային հոգսեր, հիվանդների բուժման հետ կապված խնդիրներ  և այլն:
Ըստ նրա համագյուղացի Մհեր Նիկողոսյանի՝  չնայած գյուղացիններն անասուններ,  թռչուններ են պահում և իրենց որոշակի տնտեսությունն ունեն, սակայն պարենային որոշ ապրանքների պակասություն, այնուամենայնիվ, զգացվում է:
Ինչպես Խնածախում, այնպես էլ Այգեստանում տեղի բնակչությունը խորհրդարանի ու կառավարության ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն իր   առաջարկներն է ներկայացրել:
Հադրութից տեղահանված Անուշ Մայիլյանը  Լուսաձոր համայնքում  փոքրիկ խանութ է բացել: Շրջափակման հետևանքով  այն գրեթե դատարկվել է:
«Ներկա պահին խանութում չկա շաքարավազ, ձավարեղենի տեսականի, որը ներկա պահին ժողովրդին շատ է անհրաժեշտ: Քաղցրավենիքով, լվացքի փոշիով կարողանում եմ օգնել ժողովրդին»,-ասել է Անուշ Մայիլյանը:
Նրա խոսքով՝ խանութը պակասող ապրանքներով բավարարելու համար տարբեր մարմինների է դիմել, բայց ապարդյուն:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Գեղամ Ստեփանյանն ընդգծել է, որ համայնքներում իրենց հանդիպումների նպատակը խնդիրներին տեղում ծանոթանալն է, տեղի ունեցող քաղաքական գործընթացներին բնակչությանը ծանոթացնելը:
Ըստ նրա՝ հանրությանը հետ երկխոսության անհրաժեշտություն կար և  եկել են խնդիրներին միասնական և դիմակայելու կոչով:
«Նախորդող շաբաթները ցույց տվեցին,որ ճիշտ  մոտեցում ցուցաբերելու դեպքում հնարավոր է որոշակի մեղմել իրավիճակը:Սակայն հանդիպումների ընթացքը ցույց է տալիս, որ կան բողոքներ սոցիալական արդարության բաղադրիչի հետ կապված: Կարծում եմ աշխատանքներ դեռևս շատ կան անելու, մոտեցումները, մեխանիզմները հստակեցնելու, որպեսզի կարողանանք իրականում այս ճգնաժամային իրավիճակը ճիշտ կառավարել»,- ասել է խորհրդարանի ԱԺԿ խմբակցության  պատգամավոր Գեղամ Ստեփանյանը:
ԱՀ ԱԺ Արցախի «Արդարություն» խմբակցության  պատգամավոր Դավիթ Գալստյանն էլ կարևորել է միասնականության գիտակցումը:
«Մենք պետք է այսօր հասկանանք,որ մեր խնդիրը այսօր մեր միասնականության մեջ է: Եվ եթե մենք չկարողանանք մեկս մյուսին ներելով, միասնական որոշումներով ու  ջանքերով այս իրավիճակց դուրս գալ, ապա պարտությունը բոլորինս է լինելու»,-համոզմունք է հայտնել Դավիթ Գալստյանը:
ԱՀ ԱԺ-ում ձևավորված խմբերը առաջիկա օրերին ևս կշարունակեն այցելությունները համայնքներ և հանդիպումները  բնակչության հետ նրանց խնդիրներին տեղում ծանոթանալու նպատակով:

Магазин общины Лусадзор в Арцахе почти пустой из-за блокады: депутаты встретились с жителями
Сегодня, 4 января, представители Национального собрания Республики Арцах и правительства встретились с жителями общин Хнацах и Айгестан Аскеранского района, пишет «Арцахпресс».
Депутаты Национального Собрания и представители правительства ознакомились с проблемами населения Хнацаха, Айгестана и Лусадзора.
Как сообщает Общественное телевидение Арцаха, последствия закрытия уже на 24 дня межгосударственной магистрали Степанакерт-Горис ощущают все жители общины Хнацах Аскеранского района.
Жительница Хнацаха Елизавета Даниелян отметила, что у них те же заботы, что и у всех арцахцев: бытовые проблемы, проблемы, связанные с лечением больных и т.д.
По словам ее односельчанина Мгера Никогосяна, хотя жители села держат скот, птиц и имеют собственное хозяйство, все же ощущается нехватка некоторых продуктов питания.
И в Хнацахе, и в Айгестане местное население представило свои предложения на встрече с представителями парламента и правительства.
Переселенка из Гадрута Ануш Маилян открыла небольшой магазин в общине Лусадзор. Магазин почти пустой из-за блокады.
«В настоящее время в магазине нет сахара, зерновых, которые в данный момент очень нужны людям. Я могу помочь людям сладостями и стиральным порошком», – сказала Ануш Маилян.
По ее словам, она обращалась в различные инстанции для снабжения магазина недостающими продуктами, но тщетно.
Депутат Национального Собрания Республики Арцах Гегам Степанян подчеркнул, что целью их встреч в общинах является ознакомление с проблемами на месте, ознакомление населения с происходящими политическими процессами.
По его словам, нужен был диалог с общественностью, и они приехали с призывом вместе противостоять проблемам.
«Предыдущие недели показали, что при правильном подходе можно в какой-то степени облегчить ситуацию. Однако ход встреч показывает, что есть претензии, связанные с компонентом социальной справедливости. Я думаю, что предстоит еще много работы по уточнению подходов и механизмов, чтобы мы действительно могли правильно управлять этой кризисной ситуацией», – сказал член парламентской фракции «Демократическая партия Арцаха» Гегам Степанян.
Депутат фракции «Справедливость» Национального Собрания Арцаха Давид Галстян также подчеркнул  осознание единства.
«Сегодня мы должны понять, что наша проблема сегодня в нашем единстве. И если мы не сможем выйти из этой ситуации, простив друг друга, совместными решениями и усилиями, то поражение будет для всех нас», –выразил убеждение Давид Галстян.
В ближайшие дни группы, сформированные в Национальном Собрании Республики Арцах, продолжат посещение общин и встречи с населением, чтобы на месте ознакомиться с их проблемами.