Առաջարկվում է ՆԳՆ ենթակայությանը հանձնել Ոստիկանությունը, Փրկարար ծառայությունը, Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը
14:49 05/01/2023
Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը Կառավարության նիստում ներկայացրել է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2018 թվականի մայիսի 22-ի N 580-Ա որոշման մեջ փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը:
Նա նշել է, որ նախագծի ընդունումը պայմանավորված է Ներքին գործերի նախարարության ձևավորման համատեքստում դրա ենթակա մարմինների սահմանման անհրաժեշտությամբ, ինչը կապահովի նախարարության՝ իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում պատշաճ գործունեության իրականացման անհրաժեշտ պայմաններ:
Մինասյանը շեշտել է, որ քննարկվող նախագիծը բխում է ««Պետական կառավարման համակարգի մարմինների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքից, որի համաձայն՝ մինչև Ներքին գործերի նախարարության կանոնադրության հաստատումը Կառավարությունը որոշում է Ներքին գործերի նախարարության ենթակա մարմինների ենթակայության հարցը:
Այս համատեքստում՝ նա առաջարկել է Ներքին գործերի նախարարության ենթակայությանը հանձնել Ոստիկանությունը, Փրկարար ծառայությունը, Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը՝ ըստ այդմ ուժը կորցրած ճանաչելով Արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը վերաբերող ենթակետը և Միգրացիոն ծառայությանը վերաբերող պարբերությունը:

В ведение МВД Армении будут переданы Полиция, Спасательная служба и Служба миграции
Министр юстиции Армении Григор Минасян на сегодняшнем заседании правительства РА представил проект решения правительства РА «О внесении изменений и дополнений в решение правительства Республики Армения №580-А от 22 мая 2018 года».
Он отметил, что принятие проекта обусловлено необходимостью определения его подведомственных органов в условиях формирования Министерства внутренних дел, что обеспечит необходимые условия для надлежащего функционирования Министерства в рамках возложенных на него функций.
Г. Минасян подчеркнул, что обсуждаемый проект исходит из закона «О внесении изменений и дополнений в Закон РА “Об органах системы государственного управления”», согласно которому, до утверждения Устава Министерства внутренних дел (МВД) Правительство решает вопрос о подчинении подведомственных органов МВД.
В этом контексте министр предложил передать Полицию, Спасательную службу и Службу миграции и гражданства в ведение МВД, соответственно признав потерявшими силу подраздел, относящийся к МЧС, и пункт, относящийся к Миграционной службе.