Ռուբեն Վարդանյան. Պահանջում ենք, որ միջազգային հանրությունը մեզ համար մարդասիրական օդային միջանցքի հնարավորություն  ապահովի
15:51 07/01/2023
Ռուբեն Վարդանյան. Պահանջում ենք, որ միջազգային հանրությունը մեզ համար մարդասիրական օդային միջանցքի հնարավորություն ապահովի
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը հարցազրույցներ է տվել միջազգային լրատվամիջոցներին՝ ներկայացնելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը:
Շվեդական ազգային ռադիոյին տված հարցազրույցում պատասխանելով ադրբեջանական կողմից  ներկայացվող՝ միջանցքի փակման բնապահպանական պատճառների և 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության խախտման մասին հարցին՝  Ռուբեն Վարդանյանը նկատել է, որ Ադրբեջանի պնդումները ոչ մեկի համար արժանահավատ չեն հնչում, քանի որ ողջ աշխարհին է հայտնի, որ ավտորիտար երկրում  ոչինչ  «բնապահպանների պատասխանատվությամբ»  տեղի չի ունենում:
«Կարո՞ղ եք հիշել վերջին 10 տարում քանի էկոլոգիական բողոքի ցույց է տեղի ունեցել Ադրբեջանում,-հարցադրում է արել նա: -Մենք Արցախում մեխանիզիմներ չունենք, որպեսզի ճնշում գործադրենք մի երկրի վրա, որն ստորագրել է միջանցքից ազատ օգտվելու իրավունքը հաստատող փաստաթուղթ, իսկ այսօր այն խախտում է: Մենք  պահանջում ենք, որ միջազգային հանրությունը մեզ համար մարդասիրական օդային միջանցքի հնարավորություն  ապահովի, որպեսզի կարողանանք սնունդ և առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ բերել։ Սակայն Ադրբեջանը սա ևս թույլ չի տալիս։ Ուստի մենք սա ընկալում ենք որպես պետական քաղաքականություն, պետական դիրքորոշում, որը շատ հստակ ցույց է տալիս, որ նրանք ցանկանում են մեզ բոլորիս դուրս հանել այստեղից և էթնիկ զտում իրականացնել՝ Արցախն առանց հայերի ստանալու համար»։
Բրիտանական Byline Times պարբերականին տված հարցազրույցում  Ռուբեն Վարդանյանը ներկայացրել է Արցախում շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը. «Քսանչորս օր մենք այս շրջափակման մեջ ենք: Արդեն հիմնական սննդամթերքի, ապրանքների պակաս կա»։
Պետնախարարը պարբերականին ասել է, որ ինքը նույնպես այն 5000 արցախցիների շարքում է, որոնք այս Սուրբ Ծնունդին ընտանիքից բաժանված են. «Կյանքումս առաջին անգամ Սուրբ Ծնունդին ընտանիքիցս անջատ եմ։ Ըստ էության, մենք Ադրբեջանի պատանդն ենք, քանի դեռ փակ է ճանապարհը»:
Ներկայացնելով Արցախի պետնախարարի կոչը միջազգային հանրությանը՝ շրջափակումը շարունակելու դեպքում պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ, հոդվածագիրը նկատում է, որ Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակը  «Արևմուտքին նետել է Ադրբեջանի «գիրկը»՝ էներգետիկ անվտանգության հուսահատ որոնումներից մղված»: «Շրջափակելով Լաչինի միջանցքը՝ Ալիևը ևս մեկ անգամ ազդարարում է, որ ձգտում է ամբողջական վերահսկողության մի տարածքի նկատմամբ, որը հայերը համարում են իրենց ժառանգության, կրոնի, մշակույթի և պատմական ինքնության մաս»,-եզրակացնում է հեղինակը:

Рубен Варданян: Требуем, чтобы международное сообщество обеспечило возможность открытия гуманитарного воздушного коридора
16:20 07/01/2023
Государственный министр Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Рубен Варданян дал интервью международным СМИ, представив ситуацию, сложившуюся в результате блокады Арцаха Азербайджаном.
В интервью Шведскому национальному радио, обратившись к вопросу об экологических причинах закрытия дороги и нарушения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, Рубен Варданян отметил, что претензии Азербайджана ни для кого не звучат правдоподобно, поскольку всему миру известно, что в авторитарной стране ничего не происходит «под ответственностью экологов».
«Можете вспомнить, сколько экологических протестов было в Азербайджане за последние 10 лет?», – задал риторический вопрос он. «У нас в Арцахе нет механизмов оказания давления на страну, которая подписала документ, подтверждающий право на свободное использование коридора, а сегодня нарушает его. Мы требуем, чтобы международное сообщество обеспечило возможность открытия гуманитарного воздушного коридора, чтобы мы могли доставлять продовольствие и предметы первой необходимости. Однако Азербайджан и это не позволяет. Посему мы воспринимаем это как государственную политику, государственную позицию, которая четко демонстрирует, что они хотят добиться вывода армян отсюда и провести этническую чистку, чтобы заполучить Арцах без армян», – добавил Р. Варданян.
В интервью британскому изданию Byline Times, Рубен Варданян представил сложившуюся в результате блокады Арцаха ситуацию: «Арцах уже 24 дня находится в блокаде. Уже ощущается дефицит основных продуктов питания, товаров».
Государственный министр отметил также, что он является одним из 5000 жителей Арцаха, разлученных со своими семьями в это Рождество: «Впервые в жизни я в разлуке со своей семьей в Рождество. По сути, пока дорога не перекрыта, мы – заложники Азербайджана».
Представляя призыв государственного министра Арцаха к международному сообществу ввести санкции против Азербайджана в случае продолжения блокады, обозреватель отмечает, что ситуация в Украине «бросила Запад, движимого отчаянным поиском энергетической безопасности, в объятия Азербайджана».
«Блокируя Лачинский коридор, Алиев еще раз показывает, что стремится к полному контролю над территорией, которую армяне считают частью своего наследия, религии, культуры и исторической идентичности», – резюмирует автор.