Օպերային հայտնի երգչուհի Հասմիկ Պապյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ իր՝ ոչ հայալեզու ընկերների, միջազգային կազմակերպությունների ուշադրությունն է հրավիրել Արցախի վրա։
«Սա է տեղի հենց հիմա, 21-րդ դարում։ Մենք՝ Արցախի հայերս պահանջում ենք ապաշրջափակել Հայաստանն Արցախին կապող միակ ճանապարհը։
Հայտարարում ենք մարդկության դեմ հանցագործության մասին, որը տեղի է ունենում հենց հիմա։ Ահա արդեն մեկ ամիս է, որ մեր ընտանիքները ստիպված են սիրելիներից հեռու լինել։ Արդեն մեկ ամիս Արցախը շրջափակման մեջ է։ Կյանքի ճանապարհը փակել է Ադրբեջանը։
Արցախում մարդիկ՝ մեր հարազատները, մեր ընկերները տանջվում են սովից, չեն բավականացնում անհրաժեշտ միջոցներն ու դեղորայքը։ Չգիտենք, թե ինչքան նրանք կարող են ուժեղ մնալ, բայց մենք դեռ կպաշտպանենք մեր կյանքի իրավունքը։ Մենք միջազգային հանրությունից պահանջում ենք կանխարգելել հայերի հերթական ցեղասպանությունը»։
Պապյանը նշել է Հայաստանի կառավարությանը, Human Rights Watch կազմակերպությանը, Պարենի համաշխարհային ծրագրին, ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամին ու միջազգային այկ կառույցների, որոնք անհգաստացած են ռազմական հանցագործություններով, թույլ չտալ ևս մեկ ցեղասպանություն, ապաշրջափակել կյանքի ճանապարհն ու ճանաչել Արցախը։

Асмик Папян: Это происходит прямо сейчас – в XXI веке
Известная оперная певица, народная артистка Республики Армения Асмик Папян в записи на своей странице в соцсети Facebook обратила внимание своих иностранных друзей и международных организаций на Арцах.
«Это происходит прямо сейчас – в XXI веке. Мы – армяне Арцаха требуем разблокировать единственную дорогу, связывающую Арцах с Арменией.
Заявляем о преступлении против человечества, которое происходит прямо сейчас. Уже месяц, как наши семьи вынуждены быть в разлуке друг с другом. Уже месяц Арцах находится в блокаде. И дорогу жизни закрыл Азербайджан.
Люди в Арцахе – наши родные, наши друзья мучаются от голода, наблюдается нехватка необходимых средств и медикаментов. Не знаем, как долго они могут проявлять стойкость, но мы все равно будем отстаивать свое право на жизнь. Мы требуем от международного сообщества предотвратить очередной Геноцид армян».
А. Папян отметила в публикации правительство Армении, организацию Human Rights Watch, Всемирную продовольственную программу ООН, Детский фонд ООН и другие международные структуры, которые обеспокоены военными преступлениями, и призвала не допустить ещё один Геноцид, разблокировать дорогу жизни и признать Арцах.