Քեվին Մաքարթին երդվել է որպես ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի նորընտիր խոսնակ։ Նրանից հետո երդվել են նաև մյուս կոնգրեսականները։ Այս մասին գրում է CNN-ը։
Հիշեցնենք, որ հանրապետական գործիչը խոսնակ ընտրվեց մեծ դժվարությամբ՝ քվեարկության 15-րդ փորձից հետո։ Արդյունքում նա ստացել է 216 ձայն, նրա հիմնական մրցակից դեմոկրատ Հաքիմ Ջեֆրիսը ստացել է ընդամենը 5 ձայն պակաս։ Եվս 6 կոնգրեսական նախընտրել է իր ձայնը որևէ թեկնածուի չտալ։
Այս պաշտոնն իր կարևորությամբ երրորդն է ԱՄՆ-ում։ Խոսնակի չընտրվելու հետևանքով մի քանի օր պալատի աշխատանքը պարալիզացված էր, քանի օր կոնգրեսականները չէին կարողանում երդվել ու անցնել օրինաստեղծ աշխատանքի։

Палата представителей США с 15-й попытки избрала республиканца Кевина Маккарти новым спикером, следует из результатов голосования, пишет РИА Новости.
Согласно результатам голосования, которое транслировали все ведущие американские телеканалы, Маккарти получил 216 голосов. Его основной соперник — демократ Хаким Джефрис — заручился поддержкой 211 конгрессменов. Еще шесть законодателей предпочли не отдавать свои голоса ни за кого.
Этот пост считается третьим по значимости в США. Без его назначения работа палаты несколько дней остается парализованной, поскольку законодатели не могут принести присягу и, как следствие, перейти к законотворческому процессу.