Իշխանությունները տեսնում են առաջիկայում որոշակի զարգացումներ և ինտերնետի սահմանափակման կարիք.Արթուր Պապյան
13:17 09/01/2023
«Նախագծով իրականում փորձ է արվում 2020թ.-ի և 2022 թ.-ի սխալները լեգիտիմացնել և իրավական դաշտ ստեղծել, որպեսզի մարդիկ հարցեր չտան, թե ի՞նչ հիմքով նախկինում արգելափակվեցին կայքերը»,-հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց մեդիափորձագետ Արթուր Պապյանը՝ անդրադառնալով Արդարադատության նախարարության մշակած «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին նախագծին::
Գործադիրը նախագծով առաջարկում է ռազմական դրության ժամանակ սահմանափակել համացանցը:
Մեդիափորձագետը հայտնեց, որ օրենքում կարգավորումները հստակ չեն և հիշեցրեց, որ հիմքերի անորոշության պատճառով 44-օրյա պատերազմի ժամանակ արգելափակվեց «Տիկ Տոկ»-ը, բայց բաց մնաց «Թելեգրամ»-ը, որտեղ մի քանի անգամ շատ վնասական տեղեկատվություն կար:
Նա նաև նկատեց, որ տրամաբանական չէին պատերազմի ժամանակ արգելափակման նման մասնակի քայլերը:
Արթուր Պապյանը տեղեկացրեց, որ իր ղեկավարած «Բազմակողմանի տեղեկատվության ինստիտուտը» պատերազմի ժամանակ կատարված արգելափակումների վերաբերյալ հարցումներ էր ուղարկել ԱԱԾ-ին և օպերատորներին: Վերջիններս հայտնել են, որ օրենքի համաձայն պարտավոր են եղել համագործակցել ԱԱԾ-ի հետ, իսկ անվտանգության պատասխանատու գերատեսչությունից պատասխանել են, որ իրականացվել են երկրի անվտանգության ապահովմանն ուղղված գործողություններ:
Նրա խոսքով՝ իր կազմակերպության հարցումները հանրային շահից էր բխում, որպեսզի նմանատիպ իրավիճակներում տեղեկատվական կազմակերպություններն ավելի հիմնավորված գործեն:
«Իշխանությունները, հավանաբար, տեսնում են առաջիկայում որոշակի զարգացումներ և ինտերնետի սահմանափակման կարիք»,-ենթադրեց Պապյանը և հանրային քննարկումներից խուսափելու միտում տեսավ այն փաստի մեջ, որ օրենքի նախագիծը քննարկման էր դրվել դեկտեմբերի 22-ին՝ նախատոնական շրջանում, որն ավարտվել է հունվարի 3-ին:
Մեդիափորձագետը կարևորեց պատերազմի ժամանակ ֆեյք լուրերի դեմ պայքարը, բայց առաջնային համարեց դրա դեմ կիրառվող գործիքների արդյունավետությունը, որոշակիությունը և տեղեկացրեց, որ մեդիա հանրության մոտ նախագիծը մտահոգություն է առաջացրել և մոտ օրերս կլինի հայտարարություն, որը հետաձգվել էր տոն օրերի պատճառով:
Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանն էլ ասաց, որ նախագծում մտցված են ռեպրեսիվ գործիքներ, օրինակ՝ ինտերնետ կապի ամբողջական անջատում, որը նախկինում Հայաստանում երբեք չի արվել և պարզ չէ, թե դրա կիրառումն ի՞նչ հետևանքներ կարող է ունենալ:
Նա կանխատեսեց, որ ինտերնետի անջատումը կարող է բանկային խնդիրներ առաջացնի, բջջային կապն ամբողջությամբ անջատվի, քանի որ չկա օրենք, որով սահմանված լինի կրիտիկական ենթակառուցվածները, բայց ներկայացված նախագծով ստեղծվում է այդ ամենը միանգամից անջատելուհնարավորություն:
«Օրենքի նախագծով կարող են լրատվամիջոցներից ողջ տեխնիկական բազան տանեն, միայն նոթատետրը և գրիչը թողնել: Գրիչն էլ, որպես ոչ ռազմահայրենասիրական գործիք, ձեռքներից վերցնեն»,-նկատեց Մարտիրոսյանը:
Նա հայտարարեց, որ նախագծով ստեղծվել է գործիքակազմ, բայց չկա բովանդակային հիմքերը, թե ե՞րբ և ո՞ր դեպքերում է այն կիրառվելու:
Հիշեցնելով, որ «Տեղկատվության անվտանգության հայեցակարգն» ընդունվել է 2009 թվականին, որի ժամանակ առաջատար սոցիալական ցանցը դեռ «Օդնոկլասնիկ»-ն էր և նույնիսկ այն հաշվի չէր առնվել հայեցակարգում՝ մեդիափորձագետը հայտարարեց, որ նախագծում բազմաթիվ անորոշություններ կան, որոնք կամայական որոշումների հնարավորություններ են տալիս:
Նա հայտնեց, որ այսօր արդեն Հայաստանում կատարվում են անհասկանալի գործողություններ, երբ ադրբեջանական որոշ կայքեր արգելափակված են, բայց ավելի վատ բովանդակություն տարածող մյուս ադրբեջանական կայքերը բաց են, հետևաբար պետք է հստակեցվեն առաջարկվող սահմանափակման գործիքակազմի կիրառման հիմքերը:

Власти Армении видят вероятность определенных процессов в ближайшее время и необходимость ограничения Интернета – Папян
«Принятием данного проекта, в действительности, предпринимается попытка легитимировать ошибки 2020 и 2022 годов, создать правовое поле, чтобы люди не задавали вопросов о том, на каком основании в прошлом были заблокированы сайты», – заявил на сегодняшней пресс-конференции медиаэксперт Артур Папян, обратившись к проекту «О внесении изменений в Закон РА “О правовом режиме военного положения”».
Отметим, что правительство РА данным проектом предлагает ограничить доступ к Интернету в период военного положения.
Эксперт сообщил, что предлагаемые регулировки – нечеткие, напомнил, что из-за неопределенности оснований во время 44-дневной войны в Арцахе был заблокирован «Tik-Tok», но остался доступным «Telegram», где распространялось в несколько раз больше причиняющей вред информации.
Он подчеркнул также, что в период войны подобные частичные шаги по блокировке были нелогичными.
Артур Папян сообщил, что возглавляемый им «Институт многообразия СМИ» касательно введенных во время войны блокировок направил в Службу национальной безопасности и операторам запросы. Последние заявили, что по закону обязаны сотрудничать с СНБ, а ответственное силовое ведомство ответило, что осуществлялись функции, направленные на обеспечение безопасности страны.
По его словам, запросы его организации вытекали из интересов общественности, чтобы информационные организации могли действовать более обоснованно в подобных ситуациях.
«Власти, вероятно, видят вероятность определенных процессов в ближайшее время и необходимость ограничения Интернета», – предположил Папян, усмотрев тенденцию ухода от публичных обсуждений: законопроект был вынесен на обсуждение 22 декабря, в предпраздничный период, завершились же обсуждения 3 января.
Медиаэксперт подчеркнул важность борьбы с фейковыми новостями во время войны, но приоритетными назвал эффективность и четкость используемых против них инструментов и сообщил, что проект вызвал беспокойство у медиасообщества и в ближайшие дни ожидается заявление, что было отложено из-за праздников.
Эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян в свою очередь сообщил, что проект включает в себя репрессивные инструменты, например, полное отключение Интернета, чего раньше в Армении никогда не делалось, и неясно, к каким последствиям может привести применение этого механизма.
По его прогнозам, отключение Интернета может вызвать банковские проблемы, мобильная связь может быть полностью отключена, потому что нет закона, определяющего критические инфраструктуры, но представленный проект создает возможность отключить их все сразу.
«В соответствии с предлагаемым законопроектом, они могут забрать у СМИ всю техническую базу, оставив только блокнот и ручку», – отметил Мартиросян.
По его словам, проектом создан инструментарий, но нет содержательных оснований – когда и в каких случаях он будет применяться.
Напомнив, что «Концепция информационной безопасности» была принята в 2009 году, когда ведущей социальной сетью еще были «Одноклассники», и даже эта соцсеть не была учтена в концепции, эксперт констатировал, что в проекте много неопределенностей, которые дают возможность для произвольных решений.
Он указал, что сегодня в Армении уже происходят непонятные действия: например, когда определенные азербайджанские сайты блокируются, но другие азербайджанские сайты, распространяющие гораздо худший контент, доступны.
Поэтому, как отметил Мартиросян, следует уточнить основания для использования предложенного инструментария ограничений.