Արցախում օպերատիվ շտաբի նիստում քննարկվել են կտրոնային համակարգի ներդրման մեխանիզմները
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, Օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ այսօր տեղի ունեցած շտաբի նիստում քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակվող շրջափակման պայմաններում բնակչության առաջնային կարիքների ապահովմանը վերաբերող մի շարք հրատապ հարցեր:
ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ, այս համատեքստում կարևորվել է կտրոնային համակարգի ներդրումը, ինչը հնարավորություն կտա առավելագույնս համաչափ բաշխել առկա պարենային ապրանքները:
Նշվել է, որ արդեն մշակվել են համակարգի ներդրման մեխանիզմները: Սկզբնական շրջանում այն նախատեսվում է կիրառել առաջնային նշանակության մի քանի ապրանքատեսակների համար: Ներկայում իրականացվում են տեխնիկական և կազմակերպչական աշխատանքներ՝ առաջիկա օրերի ընթացքում կտրոնային համակարգի անցնելու համար:
Նիստի ընթացքում տեղեկություններ են ներկայացվել օպերատիվ շտաբի անդամների՝ շրջաններ կատարած այցերի և բնակչության հետ ունեցած հանդիպումների մասին: Նշվել է, որ բարձրացված հիմնական հարցերից մեկը վերաբերել է հենց կտրոնային համակարգի ներդրմանը:
Պետնախարարը հանձնարարել է ամփոփել հանդիպումների ընթացքում բնակչության կողմից բարձրացված հարցերը, տարբերակել խնդիրները և քննարկել դրանց լուծման հնարավորությունները։
«Այս հանդիպումները ցույց են տվել, որ շրջափակման դժվարությունները չեն կոտրել մարդկանց ոգին: Բարձրացվել են երեք խումբ հարցեր՝ կոնկրետ բնակավայրին վերաբերող տեղական խնդիրներ, ընդհանուր խնդիրներ, որոնք համակարգային լուծումներ են պահանջելու, և բողոք-դժգոհություններ: Կան նաև հրատապ խնդիրներ, որոնց պետք է առաջնային կարգով լուծումներ տրվեն», -ասել է նա:
Պետնախարարին ներկայացվել է նաև ճանապարհների իրավիճակը, ձյան մաքրման աշխատանքների կազմակերպման ընթացքը: Զեկուցվել է, որ ադրբեջանական «էկոակտիվիստների» կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու արգելափակման հետևանքով հնարավոր չէ իրականացնել մայրուղու ամբողջական մաքրումը, և մի մեծ հատված մնում է չմաքրված՝ վնասելով ճանապարհի որակը:
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով ծանր հիվանդների տեղափոխման, ինչպես նաև անչափահաս երեխաներ ունեցող՝ կիսված ընտանիքների միավորման հնարավորություններին: Կարևորվել է այս ուղղություններով Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հետ համագործակցված աշխատանքը:
Անդրադարձ է եղել նաև կանխիկի դրամաշրջանառության հետ կապված խնդիրներին: Պետնախարարը հանաձնարարել է քայլեր ձեռնարկել՝ առկա հնարավորությունների շրջանակում իրավիճակը կարգավորելու առումով: Կարևորվել է բնակչության շրջանում իրազեկման աշխատանքների իրականացումը, որպեսզի մարդիկ խուսափեն մեծ ծավալի գումարի կանխիկացումից և կանխիկը պահելուց:
Զեկուցվել է նաև պարենային ապրանքների, դեղորայքի, բենզինի և դիզելային վառելիքի շուկաներում ընթացիկ իրավիճակը: Ներկայացվել են էներգամատակարարման, ջրամատակարարման և ենթակառուցվածքների անխափան աշխատանքն ապահովելու ուղղությամբ իրականացվող քայլերը:

На заседании оперативного штаба в Арцахе обсуждены механизмы внедрения талонной системы
Под председательством государственного министра Республики Арцаха, начальника Оперативного штаба Рубена Варданяна сегодня на заседании штаба был обсужден ряд актуальных вопросов, касающихся обеспечения первоочередных потребностей населения в условиях продолжающейся блокады Арцаха со стороны Азербайджана.
Как сообщает пресс-служба государственного министра, в этом контексте была подчеркнута важность внедрения системы талонов, что предоставит возможность максимально равномерно распределять имеющиеся продовольственные товары.
Отмечено, что механизмы внедрения системы уже разработаны. В первое время планируется применить их к нескольким видам продукции первостепенной важности. В настоящее время ведутся технические и организационные работы с целью перехода на эту систему уже в ближайшие дни.
В ходе заседания была представлена информация о визитах членов оперативного штаба в регионы и встречах с населением. Один из основных затронутых вопросов был связан с введением системы талонов.
Госминистр поручил подытожить обобщить вопросы, поднятые населением в ходе встреч, выделить проблемы и обсудить возможности их решения.
«Эти встречи показали, что трудности блокады не сломили дух народа. Были подняты три группы вопросов: локальные проблемы, связанные с конкретным населенным пунктом, общие проблемы, которые потребуют системного решения, и недовольства. Есть неотложные проблемы, которые необходимо решать в первоочередном порядке», – отметил он.
Р. Варданяну представлена также ситуация с дорогами, ход организации работ по уборке снега. Доложено, что в результате блокирования азербайджанскими «экоактивистами» трассы Степанакерт-Горис, провести полную очистку трассы не представляется возможным, и большой участок остается неубранным, что наносит ущерб качеству дорога.
В ходе встречи также обсуждались возможности перевозки тяжелобольных при посредничестве Международного комитета Красного Креста (МККК), а также воссоединения несовершеннолетних детей со своими семьями. Особо была отмечена работа, проводимая в сотрудничестве с МККК.
В ходе заседания были затронуты и проблемы, связанные с налично-денежным оборотом. Государственный министр поручил предпринять шаги по урегулированию ситуации в рамках имеющихся возможностей. Подчеркнута важность проведения осведомляющих мероприятий среди населения, чтобы люди не снимали большие суммы наличных денег и не хранили наличные деньги.
Доложено также о текущей ситуации на рынках продуктов питания, медикаментов, бензина и дизельного топлива. Были представлены шаги, предпринятые для обеспечения бесперебойной работы энергосистемы, водоснабжения и инфраструктуры.