Ադրբեջանցի «էկոակտիվիստների» պատճառով Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու մի հատվածում ձնամաքրման աշխատանքներ չեն իրականացվել
18:11 09/01/2023
Արցախի Հանրապետությունում ներկա պահին ավտոճանապարհները բաց են, տեղ-տեղ՝ դժվարանցանելի։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում ասել է Արցախի Հանրապետության քաղաքաշինության նախարարության աշխատակազմի ճանապարհաշինության քաղաքականության բաժնի պետ Մհեր Համբարձումյանը։
«Մեքենաների տեղաշարժը Հանրապետության տարածքում ապահովվել է։ Երկու օր է՝ «Արցախուղի» ընկերության և «Վահե Կարապետյան» կազմակերպության կողմից իրականացվում են աղցանման և ձնամաքրման աշխատանքներ։ Աշխատանքներն իրականացվել են Ստեփանակերտ-Դրմբոն հանրապետական նշանակության մայրուղում, Ստեփանակերտ-Ննգի-Մարտունի,Ստեփանակերտ-Սարուշեն-Կարմիր շուկա և Ստեփանակերտ-Ասկերան քաղաք ճանապարհատվածներում։ Աշխատանքները մեկնարկել են երեկվանից և վերսկսվել այսօր առավոտյան»,- ներկայացրել է Մ. Համբարձումյանը։
Նրա խոսքով՝ ադրբեջանցի «էկոակտիվիստների» Ստեփանակերտ-Գորիս միջպետական մայրուղու արգելափակման հետևանքով ձնամաքրման և աղալցման աշխատանքներ, այդ ճանապարհահատվածում չեն իրականացվել, որի պատճառով երթևեկելն այդ հատվածով խիստ վտանգավոր է։ Հետևաբար՝ մայրուղու Ստեփանակերտ-Լիսագոր հատվածը շարունակում է փակ մնալ: Ի դեպ, այդ պատճառով Արցախը հայտնվել է նաև լիակատար շրջափակման մեջ, քանի որ ճանապարհի փակ լինելու պատճառով դեպի Երևան և հակառակ ուղղությամբ չեն կարող երթևեկել ինչպես Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության, այնպես էլ ռուսական խաղաղապահ առաքելության մեքենաները:
Հատկապես՝ խիստ վտանգավոր է դարձել Կարմիր խաչի միջոցով ծանր հիվանդների տեղափոխման գործընթացը այդ ճանապարհով: Ոլորտի պատասխանատուի տեղեկատվությամբ՝ ձյան առատ տեղումներ են եղել Ստեփանակերտ-Ննգի- Մարտունի ճանապարհահատվածում, որտեղ մերկասառույց էր առաջացել, ուստի կրկնակի աղալցում են կատարել: Ստեփանակերտի ավտոկայանի երթակարգավար Կարեն Գասպարյանն էլ իրազեկել է, որ ձյան տեղումների պատճառով Խնուշինակ, Ճարտար և Աշան համայնքների ուղևորափոխադրումը չի իրականացվել։
«Վաղվանից կանոնավոր կերպով կկատարվեն երեք համայնքի ուղևորափոխադրումները։ Ճանապարհների ձյունն արդեն մաքրվել է: Վարորդների կողմից բողոքներ չեն եղել։ Բոլոր ավտոբուսներն ապահովված են ձմեռային անվադողերով»,-ասել է Կ. Գասպարյանը։

Из-за азербайджанских «экоактивистов» работы по уборке снега на участке автодороги Степанакерт-Горис не проводились
18:38 09/01/2023
В Республике Арцах на данный момент автомагистрали открыты для движения транспорта, местами проезд затруднен. Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщил начальник отдела дорожно-строительной политики Министерства градостроительства Республики Арцах Мгер Амбарцумян.
«Движение автомобилей по территории республики обеспечено. В течение двух дней компания «Арцахухи» и организация «Ваге Карапетян» проводят работы по уборке снега. Работы велись на автодорогах республиканского значения Степанакерт-Дрмбон, Степанакерт-Ннги-Мартуни, Степанакерт-Сарушен-Кармир Шука и на участке дороги Степанакерт-Аскеран. Работы начались вчера и возобновились сегодня утром», — представил М. Амбарцумян.
По его словам, в результате блокирования азербайджанскими «экоактивистами» межгосударственной магистрали Степанакерт-Горис снегоуборочные работы на этом участке дороги не проводились, в связи с чем движение по этому участку очень опасно. Поэтому участок автодороги Степанакерт-Лисагор остается закрытым. Кстати, по этой же причине Арцах также находится в условиях полной блокады, поскольку автомобили Международной организации Красный Крест и российского миротворческого контингента не могут проехать в Ереван и обратно из-за перекрытия дороги.
В частности, чрезвычайно опасным стал процесс перевозки тяжелобольных при поддержке Красного Креста. По информации ответственного за сектор, на участке дороги Степанакерт-Ннги-Мартуни были сильные снегопады, где образовался лед, поэтому было проведено двойное посыпание соли. Кондуктор Степанакертского автовокзала Карен Гаспарян также сообщил, что из-за снегопада пассажирские перевозки в общины Хнушинак, Чартар и Ашан не осуществляются.
«С завтрашнего дня пассажироперевозки трех общин будут осуществляться регулярно. Снег на дорогах уже расчищен. Жалоб от водителей не поступало. Все автобусы обеспечены зимними шинами», - сказал К. Гаспарян.