Էրդողանը կրկին խոսել է նախագահական ընտրությունները հետաձգելու հավանականության մասին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն Անթալիայում կայացած հանդիպմանը հերթական անգամ հնարավոր է համարել երկրում նախագահական ընտրությունների ժամկետի հետաձգումը։
Երկրում հաջորդ ընտրությունները՝ և՛ նախագահական, և՛ խորհրդարանական, նախատեսված են 2023 թվականի հունիսի 18-ին։ Ավելի վաղ Էրդողանը հնարավոր էր համարել ընտրությունները հետաձգել ավելի վաղ ժամկետով՝ «հաշվի առնելով սեզոնային պայմանները»։
«2023 թվականի ընտրությունները ժողովրդավարական Թուրքիայի պատմության մեջ ամենակարևորներից են: Մենք վաղուց ենք պատրաստվում ընտրություններին, որոնց ամսաթիվը կարող ենք մի փոքր տեղափոխել: Մինչ մյուսները ժամանակ էին վատնում իրենց ներքին վեճերի վրա, մենք ամենափոքր մանրամասնությամբ աշխատում էինք այն ծառայությունների վրա, որոնք մատուցելու ենք մեր երկրին և մեր ժողովրդին»,- Ռիա Նովոստիի հաղորդմամբ ասել է Էրդողանը։

Эрдоган вновь допустил возможность переноса даты президентских выборов в Турции
Президент Турции Тайип Эрдоган на встрече в Анталье вновь допустил возможность переноса даты президентских выборов в стране, сообщает РИА Новости.
Очередные всеобщие выборы в стране – одновременно президентские и парламентские – планируются в Турции 18 июня 2023 года. Ранее Эрдоган допустил перенос выборов на более ранний срок с «учетом сезонных условий».
«Выборы 2023 года являются одними из самых важных в истории демократической Турции. Мы долгое время готовились к выборам, дату которых мы, возможно, немного перенесем. Пока другие тратили время на свои внутренние разборки, мы до мельчайших деталей работали над услугами, которые отныне будем оказывать нашей стране и нашему народу», – сказал президент Турции.