Անկարգություններ Բրազիլիայում. նախկին նախագահի կողմնակիցներն ավերել են նախագահական նստավայրը
Իրավապահներն արդեն ձերբակալել է Բրազիլիայի մայրաքաղաքում զանգվածային անկարգություններին մասնակցած 400 անձ, գրում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը։
Նշենք, որ նախկին նախագահ Ժաիր Բոլսոնարույի կողմնակիցներն ավերել են նախագահական նստավայրը, Կոնգրեսը և Գերագույն դատարանը։
«Ավելի քան 400 մարդ արդեն ձերբակալվել է, որոնք կվճարեն իրենց կատարած հանցագործությունների համար։ Մենք շարունակում ենք աշխատանքը՝ բացահայտելու դաշնային շրջանում իրականցված ահաբեկչական գործողությունների մնացած մասնակիցներին։ Մենք շարունակում ենք կարգուկանոն հաստատել»,- Twitter-ի իր բլոգում գրել է դաշնային շրջանի նահանգապետ Իբանես Ռոչան։
Ըստ աղբյուրի՝ նախկին նախագահի կողմնակիցները, որոնք անցած տարվա վերջից բողոքում են նախագահական ընտրությունների արդյունքների դեմ, կիրակի օրը գրավել են Բրազիլիայի մայրաքաղաքում Կոնգրեսի շենքը, ներխուժել նախագահական նստավայր և նաև Գերագույն դատարանի շենք, ավելի վաղ հայտնել էին տեղական լրատվամիջոցները:
Բրազիլիայի նախագահ Լուիս Ինասիո Լուլա դա Սիլվան կառավարական շենքերի գրավումը բարբարոսություն է անվանել, և կարգադրել է դաշնային ուժերին օգտագործել մայրաքաղաքում կարգուկանոն հաստատելու համար։

В Бразилии задержаны свыше 400 участников из-за беспорядков
Правоохранители задержали уже свыше 400 участников беспорядков в бразильской столице, где сторонники экс-президента Жаира Болсонару разгромили резиденцию президента, конгресс и Верховный суд, сообщил губернатор федерального округа Ибанейс Роша, пишет РИА Новости.
«Более 400 человек уже задержаны и поплатятся за совершенные преступления. Мы продолжаем работу по выявлению остальных участников террористических актов в федеральном округе, совершенных сегодня днем. Продолжаем наводить порядок», – написал губернатор в своем блоге в Twitter.
Сторонники бывшего президента Бразилии Жаира Болсонару, протестующие с конца прошлого года против результатов президентских выборов, в воскресенье захватили здание конгресса в столице Бразилии, прорвались на территорию дворца Планалту - резиденции президента, а также в здание Верховного суда, сообщили ранее местные СМИ. Полиции только к вечеру удалось очистить правительственные здания от протестующих.
Президент Бразилии Луис Инасиу Лула да Силва, который весь день находился в рабочей поездке в Сан-Паулу, назвал в ходе пресс-конференции захват правительственных зданий в Бразилиа варварством, распорядился задействовать федеральные силы для наведения порядка в столице и сменил местного руководителя общественной безопасности на замминистра юстиции.
Страны и международные организации американского региона высказались в поддержку президента Лулы да Силвы, назвав действия протестующих антидемократической попыткой государственного переворота.