Արցախում սկզբնական շրջանում կտրոններով կլինի մակարոնեղենը, բրինձը, շաքարավազը, հնդկաձավարը, ձեթը
Արցախի Հանրապետության բնակարանային հարցերի կոմիտեն օպերատիվ շտաբի հանձնարարությամբ կտրոնային համակարգի ներդրման համար մշակում է մեխանիզմներ։
Նախապատրաստական աշխատանքները գործնական փուլ են մտնում: Արցախի Հանրային հեռուստաընկերության հաղորդմամբ, արդեն նաև տեխնիկական թեմաներն են քննարկվում, մեխանիզմները հստակեցվում, որ ներդրված համակարգը քաղաքացիների համար լրացուցիչ խնդիրներ չառաջացնի: Նշվում է, որ  ծրագիրը հնարավորություն կտա  առավելագույնս   համաչափ բաշխել առկա պարենային ապրանքները, նաև խուսափել հերթերից։ Սկզբնական շրջանում այն նախատեսվում է կիրառել առաջնային նշանակության  մի քանի ապրանքատեսակաների համար, ցանկն արդեն հստակ է՝ մակարոնեղեն, բրինձ, շաքարավազ, հնդկաձավար, ձեթ։
ԱՀ բնակարանային հարցերի կոմիտեի նախագահ Արմեն Մանգասարյանն ասում է, որ կտրոնները լինելու են երկու տեսակի. ձեթ գնելու համար՝ 1 լիտր մեկ շնչի համար, անկախ տարիքից, մեկ ամսվա համար, մակարոնեղենի, բրինձի, շաքարավազի և հնդկաձավարի համար՝ 1 կգ 1 շնչի համար, մեկ ամսվա համար, սակայն կվաճառվի 0,5 կգ-ով 15 օրվա համար։
Արցախում գտնվող քաղաքացիություն չունեցող քաղաքացիները նույնպես կարող են կտրոններ ստանալ։
Հունվարի 17-ից Արցախում կտրոններ կտրամադրվեն քաղաքացիներին, իսկ խանութներից գնումներ կարող են կատարվել հունվարի 20-ից։

В Арцахе на первом этапе по талонам будут продаваться макароны, рис, сахаренный песок, гречка, растительное масло
12:24 10/01/2023
Комитет жилищных вопросов Республики Арцах (НКР) по поручению Оперативного штаба разрабатывает механизмы внедрения в Арцахе системы талонов на продовольствие.
Подготовительные работы входят в практическую стадию. Как сообщает Общественное телевидение Арцаха, уже обсуждаются технические темы, уточняются механизмы, чтобы внедряемая система не создавала дополнительных проблем для граждан.
Отмечается, что программа позволит максимально равномерно распределить имеющиеся продовольственные товары, а также избежать очередей. На начальном этапе систему планируется применить к нескольким товарам первой необходимости, список уже известен: макароны, рис, сахаренный песок, гречка, растительное масло.
Председатель комитета по жилищным вопросам Армен Мангасарян рассказывает, что талоны будут двух видов: на покупку растительного масла – 1 литр на человека, независимо от возраста, на один месяц, на макароны, рис, сахарный песок и гречку – по 1 кг на человека, на один месяц, но они будут продаваться по 0,5 кг на 15 дней.
Лица без гражданства в Арцахе также могут получить талоны.
Талоны будут выдаваться гражданам Арцаха с 17 января, а покупки в магазинах можно будет совершать с 20 января.