ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի հաճախորդները 1.5 անգամ ավելացրել են դեպի Ռուսաստան փոխանցումների թիվը
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի հաճախորդները նախորդ տարվա 11 ամիսների ընթացքում Ռուսաստան են փոխանցել ավելի քան 16 մլրդ ՀՀ դրամ՝ կատարելով ավելի քան 50 հազ․ գործարք։ Նախորդող տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ փոխանցումների թիվն աճել է 69%-ով։
Դեկտեմբերին բանկն ընդլայնել է փոխանցումների հնարավորությունները, և այժմ երկրի բնակիչները կարող են ՀՀ դրամով գործարքներ կատարել առանց արտարժույթի փոխարկման ծախսերի:
Հայաստանից Ռուսաստան ՀՀ դրամով դրամական փոխանցում կատարելու համար անհրաժեշտ է հաշիվ բացել ՎՏԲ-Հայաստան Բանկում և նշել ստացողի՝ ՀՀ դրամով հաշվեհամարը Ռուսաստանի ՎՏԲ բանկում։ Ծառայությունը հասանելի է բանկի բոլոր մասնաճյուղերում․ հետագայում բանկը նախատեսում է այն հասանելի դարձնել նաև հեռահար ուղիներով։ Ռուսաստանում ստացողի հաշվին գումարը կմուտքագրվի մեկ օրվա ընթացքում։ Հաճախորդը կարող է ՀՀ դրամը փոխարկել այլ արժույթի ռուսաստանյան ՎՏԲ բանկի մասնաճյուղերում կամ փոխարկել շահավետ փոխարժեքով ВТБ Онлайн հավելվածում: Յուրաքանչյուր գործարքի միջնորդավճարը կազմում է գումարի 2%-ը, նվազագույնը՝ 1,5 հազ. ՀՀ դրամ:
«Մենք շարունակում ենք նկատել Հայաստանից դեպի Ռուսաստան միջազգային փոխանցումների ծավալների աճի միտում։ Նախորդ տարվա 11 ամիսների ընթացքում երկրի բնակիչները ռուս օգտատերերին փոխանցել են ավելի քան 16 մլրդ ՀՀ դրամ, իսկ գործարքների թիվը հասել է 52 հազարի, ինչը 69%-ով գերազանցում է նախորդող տարվա ցուցանիշը։ Ֆինանսական նոր իրավիճակում զգալիորեն փոխվել են դրամական միջոցների միջազգային փոխանցումների մեզ սովորական դարձած եղանակները, բացի այդ, զգալիորեն թանկացել են արժույթի փոխարկման գործառնությունները։ Այս ֆոնին ՎՏԲ-ն մշակել է ծառայություն այն հաճախորդների համար, ովքեր պարբերաբար դրամական փոխանցումներ են կատարում դեպի Ռուսաստան. նոր ծառայությունը կօգնի միջոցներ ստանալ անմիջապես դրամային հաշիվներին՝ առանց արտարժույթի փոխարկման լրացուցիչ կորուստների», - նշել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրենի - Տնօրինության նախագահի տեղակալի ժ/պ Տարաս Կլադչենկոն:
Անցյալ տարվա ընթացքում ՎՏԲ-ն ակտիվորեն մշակել է միջազգային փոխանցումների այլընտրանքային տարբերակներ։ Բանկը մեկնարկել է դրամական փոխանցումներ Ռուսաստանից Հայաստան ՀՀ դրամով՝ շահառուի բանկային տվյալների միջոցով: Փոխանցումը կատարելու համար ВТБ Онлайн հավելվածի օգտատերը պետք է նշի միայն ստացողի քարտի համարը և ԱԱՀ-ն: Բանկը մեկնարկել է նաև իր սեփական ծառայությունը՝ ռուսաստանյան հաճախորդներից ՀՀ դրամով ակնթարթային փոխանցումներ բջջային հեռախոսահամարով՝ ВТБ Онлайн հավելվածի միջոցով։ Հայաստանը դարձավ առաջին երկիրը, որտեղ մեկնարկեց նոր գործառույթը։
Փոխանցումների վերաբերյալ մանրամասն տեղեկություններ կարելի է ստանալ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի պաշտոնական կայքում, բանկի մասնաճյուղերում կամ զանգահարելով Կոնտակտային կենտրոն՝ 8787 հեռախոսահամարով:

Клиенты ВТБ (Армения) увеличили число переводов в Россию более чем в 1,5 раза
Клиенты ВТБ (Армения) за 11 месяцев прошлого года перевели в Россию свыше 16 млрд драмов, совершив более 50 тысяч транзакций. По сравнению с аналогичным периодом предыдущего года показатель числа переводов вырос на 69%. В декабре банк расширил функционал переводов, и теперь жители республики могут совершать операции в драмах без затрат на конвертацию.
Согласно релизу. для совершения перевода средств из Армении в Россию в драмах РА необходимо открыть счет в валюте страны отправителя и указать номер счета получателя в драмах в ВТБ. Услуга доступна во всех отделениях республики, в дальнейшем банк планирует реализовать ее и в дистанционных каналах. Сумма поступит на счет российскому получателю в течение одного дня. Клиент может обменять драмы на другую валюту в отделениях банка в России или сконвертировать по выгодному курсу в ВТБ Онлайн. Комиссия за каждую транзакцию составляет 2% от суммы, минимальный размер – 1,5 тысячи драмов РА.
«Мы продолжаем наблюдать тренд роста объема трансграничных переводов из Армении в Россию. За 11 месяцев прошлого года жители республики перевели российским пользователям более 16 млрд драмов РА, а число транзакций достигло 52 тысячи, что на 69% выше результатов прошлого года. В новых финансовых условиях значительно изменились привычные нам способы перечислений средств за рубеж, к тому же, операции по обмену валют стали значительно дороже. На этом фоне ВТБ разработал услугу для клиентов, которые регулярно совершают денежные переводы в Россию – новый сервис поможет получать средства напрямую на счета в драмах РА без дополнительных конвертационных потерь» – прокомментировал и.о. заместителя генерального директора – председателя Директората банка ВТБ (Армения) Тарас Кладченко.
В прошлом году ВТБ активно разрабатывал альтернативные возможности трансграничных переводов. Банк запустил денежные переводы из России в Армению в драмах РА по банковским реквизитам получателя. Для этого пользователю ВТБ Онлайн достаточно указать номер карты и ФИО получателя платежа. Также банк реализовал свой собственный сервис в республике – мгновенные перечисления на счет или карту от российских клиентов через ВТБ Онлайн в драмах по номеру мобильного телефона. Армения стала первой страной, где запущен новый функционал.
Подробную информацию по переводам можно получить на официальном сайте ВТБ (Армения), в отделениях банка или позвонив в контактный центр по номеру 8787.