Կրեմլից արձագանքել են ՀԱՊԿ զորավարժությունները Հայաստանում չանցկացնելու հայտարարությանը
ՀԱՊԿ-ը կհստակեցնի Հայաստանի դիրքորոշման մանրամասները, որը չի պատրաստվում հյուրընկալել կազմակերպության զորավարժությունները 2023 թվականին։ Այսօր այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ միաժամանակ վստահեցնելով, որ Մոսկվան կշարունակի Երևանի հետ երկխոսությունը բարդ հարցերի շուրջ։
«Սա Հայաստանի վարչապետի բավականին նոր հայտարարություն է։ Կարծում եմ, որ ՀԱՊԿ գծով գործընկերները կապի մեջ կլինեն, կհստակեցնեն Հայաստանի դիրքորոշման մասնրամասները»,-ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը՝ արձագանքելով այսօրվա ասուլիսում Փաշինյանի հնչեցրած հայտարարությունը։
Նշենք, որ Փաշինյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարարեց՝ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունն արդեն իսկ ՀԱՊԿ միավորված շտաբին գրավոր տեղեկացրել է, որ մենք այս իրավիճակում ՀՀ-ում նման զորավարժություններ անցկացնելը նպատակահարմար չենք համարում: Այդ զորվարաժությունները Հայաստանում, համենայն դեպս այս տարի, չեն կայանա։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, ՀԱՊԿ միավորված շտաբի մամուլի քարտուղար Վլադիսլավ Շչեգրիկովիչը հայտնել է, որ շտաբը քննարկում է 2023 թվականին ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի հետ համատեղ զորավարժություններ ոչ թե Հայաստանում, այլ կազմակերպության անդամ մյուս երկրների տարածքում անցկացնելու առաջարկները։
Նա նշել է, որ Միավորված շտաբը տեղեկատվություն ստացել Հայաստանի ՊՆ-ից ՀԱՊԿ զորավարժությունները Հայաստանի տարածքում անցնակցնելն անպատակահարմար համարելու մասին։
«ՀԱՊԿ-ի միացյալ շտաբը ներկայում մշակում է առաջարկներ ՀԱՊԿ անդամ այլ պետությունների տարածքում նման զորավարժությունների անցկացման հնարավորության վերաբերյալ և հստակեցնում է 2023 թվականին ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի հրամանատարաական մարմինների, ուժերի ու միջոցների համատեղ պատրաստման պլանը», - հավելել է Շչգրիկովիչը։

ОДКБ будет прояснять детали позиции Армении, которая не собирается проводить учения организации в 2023 году, сообщил журналистам во вторник пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков. При этом он заверил, что Москва продолжит диалог с Ереваном по сложным вопросам.
"Это достаточно новое заявление премьер-министра Армении, я думаю, по линии ОДКБ коллеги будут на связи, будут прояснять детали позиции Армении", - сказал представитель Кремля, комментируя слова Никола Пашиняна о том, что Армения не собирается проводить учения ОДКБ в 2023 году.
"В любом случае Армения - это наш очень близкий союзник, мы будем продолжать диалог, включая и те вопросы, которые сейчас являются весьма сложными", - заверил Песков. Его цитирует ТАСС.
Объединенный штаб Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) прорабатывает предложения о возможности проведения в 2023 году совместного учения с Миротворческими силами ОДКБ не в Армении, а на территории других стран-членов организации, в свою очередь во вторник сообщил ТАСС пресс-секретарь Объединенного штаба ОДКБ Владислав Щегрикович.
Он указал, что Объединенный штаб получил информацию от министерства обороны Армении о нецелесообразности проведения в 2023 году на территории Армении учения с Миротворческими силами ОДКБ.
"В Объединенном штабе ОДКБ в настоящее время вырабатываются предложения о возможности проведения такого учения на территории других государств - членов ОДКБ и уточнении Плана совместной подготовки органов управления и формирований сил и средств системы коллективной безопасности ОДКБ на 2023 год", - добавил Щегрикович.