Կարմիր խաչի միջնորդությամբ Արցախից երեք հիվանդներ տեղափոխվել են Հայաստան
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից երեք հիվանդներ՝ «Վիճակ հիպոֆիզի մակրոադենոմայի հեռացումից հետո, ակրոմեգալիա, դիֆուզ խպիպ», «Վիճակ լյարդի փոխպատվաստումից և քիմիոթերապիայից հետո» և «Վահանաձև գեղձի պապիլյար կարցինոմա»  ախտորոշումներով, օրեր շարունակ գտնվում էին բժիշկների հսկողության տակ։ Առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ երեք հիվանդներն այսօր տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 9  բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։ Բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար:
Մինչ այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 16 հիվանդ։

При посредничестве МККК из Арцаха в Армению доставлены трое пациентов
Из-за закрытия Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, трое пациентов ЗАО «Республиканский медицинский центр» министерства здравоохранения Республики Арцах с диагнозами «Состояние после удаления макроаденомы гипофиза, акромегалия, диффузная киста», «Состояние после трансплантации печени и химиотерапии» и «Папиллярная карцинома щитовидной железы» несколько дней находились под постоянным наблюдением врачей.
Как сообщает министерство здравоохранения, сегодня при посредничестве и в сопровождении Международного комитета Красного Креста (МККК) трое пациентов были перевезены в различные специализированные медицинские центры Республики Армения.
Из-за блокирования Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, в медицинских учреждениях, находящихся в ведении министерства здравоохранения Республики Арцах, плановые операции по-прежнему не проводятся.
В отделении новорожденных и реанимации медобъединения «Аревик» находятся 11 детей.
9 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО «Республиканский медицинский центр», 4 из которых – в критическом состоянии. Врачи делают все возможное, чтобы стабилизировать состояние больных.
До сих пор из Арцаха в Армению при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста было перевезено в общей сложности 16 пациентов.