Ոսկանյան. Ալիևը վախեր ունի և, իմիջիայլոց, դա արտահայտվում է նաև քարոզչության մեջ
Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը, արձագանքելով երեկ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալւևի հնչեցրած հայտարարություններին, գրում է.
«Ասուլիսից երկու կարևոր կետ կառանձնացնեի Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի ներքին վախերի պահով։
Առաջինն այն է, որ նա վախեր ունի և, իմիջիայլոց, դա արտահայտվում է նաև քարոզչության մեջ, առ այն, որ Ռւոսաստանը և Հայաստանը կարող են պատրաստվել, իր իսկ «եզրաբանությամբ»՝ ռևանշի։
Երկրորդը՝ որ նույնիսկ Ադրբեջան կոչվող արհեստածին կազմավորման իբր տարածքային ամբողջականության ճանաչումից հետո էլ Հայաստանը կարող է այդ բռնապետության ներսում կազմակերպել զանազան շարժումներ այդ կազմավորումը քայքայելու համար, որտեղ մեր դաշնակիցն ակնհայտորեն կարող է լինել Իրանը։
Բոլոր այս վախերը հիմնավոր են, որովհետև Բաքվի բռնապետը, նաև հաշվի առնելով թուրքական և իսրայելական որակյալ խորհրդատվությունը, կարծում եմ՝ լավագույնս է տեղյակ, թե՛ իր բռնապետության շուրջ և թե՛ դրանում առկա արտաքին ու ներքին մարտահրավերներից և խոցելի կետերից»։

Вардан Восканян: У Алиева есть страхи, которые отражаются и в пропаганде
Заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян, коснувшись озвученных накануне заявлений президента Азербайджана Ильхама Алиева, пишет:
«Выделил бы два важных пункта – по части внутренних страхов бакинского варварского режима.
Первый пункт: у него есть страхи и, кстати, они также отражаются в пропаганде, в связи с тем, что  Россия и Армения могут готовиться, по его собственной „терминологии”, к реваншу.
Второй пункт: даже после полного признания территориальной целостности искусственного образования под названием Азербайджан Армения может организовывать разнообразные  движения внутри этой диктатуры для разрушения этого образования, и в этом нашим союзником явно может выступать Иран.
Все эти страхи вполне обоснованы, поскольку бакинский диктатор, также принимая во внимание качественные турецкие и израильские консультации, думаю, лучше всех в курсе как внешних, так и внутренних вызовов, уязвимых точек вокруг своей диктатуры и внутри нее».