Հնդկաստանը հաջողությամբ փորձարկել է Prithvi II փոքր հեռահարության բալիստիկ հրթիռը
Հնդկաստանը փոքր հեռահարության բալիստիկ «Prithvi II» հրթիռի ուսումնական արձակում է իրականացրել: «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրում է, որ այդ մասին հայտնել է երկրի պաշտպանության նախարարությունը։
«Իրեն լավ դրսևորած համակարգը՝ Prithvi II հրթիռը, Հնդկաստանի միջուկային զսպման անբաժանելի մասն էր: Հրթիռը բարձր ճշգրտությամբ խոցեց թիրախը: Ուսումնական արձակումը հաջողությամբ հաստատեց հրթիռի բոլոր գործառնական և տեխնիկական պարամետրերը»,-ասվում է զեկույցում:
Prithvi-ն Հնդկաստանի զինված ուժերի «երկիր-երկիր» բալիստիկ հրթիռների ընտանիք է պատկանում: Prithvi II հրթիռն ունի մինչև 250 կիլոմետր թռիչքի հեռահարություն և կարող է կրել մինչև 500 կիլոգրամ քաշով մարտագլխիկ։

India successfully carried out a test launch of tactical ballistic missile Prithvi-II from a test range off the Odisha coast on Tuesday, Hindustan Times reported.
The defence ministry said the missile struck its target with "high accuracy".
"A successful training launch of a short-range ballistic missile, Prithvi-II, was carried out on January 10 from the Integrated Test Range, Chandipur off the coast of Odisha," it said.
"A well-established system, Prithvi-II missile has been an integral part of India's nuclear deterrence. The missile struck its target with high accuracy," the ministry said in a statement.
It said the "user training launch" successfully validated all operational and technical parameters of the missile.