Պեսկովը մեկնաբանել է Արցախում ՄԱԿ-ի խաղաղապահների տեղակայման մասին գաղափարը
Լեռնային Ղարաբաղաում ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի խաղաղապահ առաքելության տեղակայումը հնարավոր է միայն համակարտող կողմերի համաձայնության դեպքում։ «Ռիա Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
«Աշխատանքային ու տարբեր մակարդակներում անընդհատ շփումներ կան։ Անկասկած, այդ թեման առաջին անգամ չէ, որ օրակարգում է հայտնվում։ Բայց հասկանալի է, որ ցանկացած առաքելություն կարող է ուղարկվել միայն հակամարտության երկու կողմերի համաձայնությամբ»,-ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ Փաշինյանը երեկ հայտարարել է, որ Արցախում ռուս խաղաղապահների մանդատի ժամկետը լրանալուց հետո կարող է հաջորդել ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդին ուղղված առաջարկ տարածաշրջան միջազգային խաղաղապահ առաքելություն ուղարկելու վերաբերյալ։

The subject of sending UN peacekeepers to Nagorno-Karabakh (Artsakh) has repeatedly been on the agenda but any mission is possible only if both conflicting sides, Baku and Yerevan, consent, Kremlin spokesman Dmitry Peskov told journalists on Wednesday, TASS reported.
Earlier, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that Russia can initiate the deployment of a multinational mission to Nagorno-Karabakh at the UN Security Council if it is "incapable of fulfilling its obligations."
"Interaction is underway at various levels. Undoubtedly, this subject has been on the agenda repeatedly. Yet it is clear that any mission can be sent only with the consent of both sides of the conflict," the Kremlin official said replying to a question as to whether this subject was discussed by the leaders of Russia and Armenia.