Պեսկովը մեկնաբանել է Արցախում ՄԱԿ-ի խաղաղապահների տեղակայման մասին գաղափարը
Լեռնային Ղարաբաղաում ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի խաղաղապահ առաքելության տեղակայումը հնարավոր է միայն համակարտող կողմերի համաձայնության դեպքում։ «Ռիա Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
«Աշխատանքային ու տարբեր մակարդակներում անընդհատ շփումներ կան։ Անկասկած, այդ թեման առաջին անգամ չէ, որ օրակարգում է հայտնվում։ Բայց հասկանալի է, որ ցանկացած առաքելություն կարող է ուղարկվել միայն հակամարտության երկու կողմերի համաձայնությամբ»,-ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ Փաշինյանը երեկ հայտարարել է, որ Արցախում ռուս խաղաղապահների մանդատի ժամկետը լրանալուց հետո կարող է հաջորդել ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդին ուղղված առաջարկ տարածաշրջան միջազգային խաղաղապահ առաքելություն ուղարկելու վերաբերյալ։

Размещение миссии миротворцев Совбеза ООН в Карабахе возможно только при согласии на это обеих сторон конфликта, сообщил журналистам в среду пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, комментируя слова Никола Пашиняна, допустившего замену российских миротворцев на корпус ООН. Его слова приводит РИА Новости.
"На рабочем, на различных уровнях постоянно идут контакты. Безусловно эта тема неоднократно была на повестке дня. Но понятно, что любые миссии могут направляться только с согласия обеих сторон конфликта", - сказал Песков.
Пашинян на пресс-конференции 10 января заявил, что после истечения срока мандата российских миротворцев в Арцахе может последовать запрос в Совет Безопасности ООН об отправке в регион международного миротворческого контингента.