ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանին հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ։ Մակեդոնիայի ԱԳ նախարարությունը թվիթերի իր միկրոբոլգում մանրամասնել է, որ պաշտոնյան մտահոգություն է հայտնել Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։
Նա խրախուսել է օգտագործել դիվանագիտական միջոցները՝ առկա մարտահրավերները հաղթահարելու և տեղում տուժած մարդկանց պաշտպանելու համար:
«ԵԱՀԿ-ն պատրաստ է աջակցել երկխոսությանը լարվածությունը թուլացնելու համար»,-նշել է Բույար Օսմանին։
ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքի փոխանցմամբ, կազմակերպության նախագահը
Վերահաստատել է իր պատրաստակամությունն անձնական ներգրավվածության համար՝ օգնելու թուլացնել լարվածությունը և նպաստել կայուն խաղաղությանն ուղղված ջանքերին: Նա նաև հայտարարել է, որ առանձին այցեր է կազմակերպելու Հայաստան և Ադրբեջան։
Հայաստանի ԱԳ նախարարության պաշտոնական էջի փոխանցմամբ, հեռախոսազրույցի ընթացքում Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է գործընկերոջը ԵԱՀԿ նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ՝ պատրաստակամություն հայտնելով ակտիվորեն համագործակցել կազմակերպության հիմնարար սկզբունքների պաշտպանության և առաջմղման գործում:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության օրակարգի մի շարք հարցերի:
Արարատ Միրզոյանը զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին: Շեշտվել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները հանդիսանում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտում: ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի քայլերն ուղղված են Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար հայերին էթնիկ զտման ենթարկելուն:
Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետը կանխարգելելու համատեքստում ԱԳ նախարար Միրզոյանն առանձնահատուկ կարևորել է տարածաշրջանային ու միջազգային համապատասխան կառույցների, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ-ի կողմից հստակ քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը:

Действующий председатель ОБСЕ Османи намерен посетить Ереван и Баку
Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Северной Македонии Бужар Османи провел отдельные телефонные разговоры с главами МИД Армении Араратом Мирзояном и Азербайджана Джейхуном Байрамовым. Об этом говорится в сообщении на сайте Организации.
В ходе телефонных бесед была обсуждена ситуация в регионе Южного Кавказа с акцентом на ситуацию вокруг Лачинского коридора.
Османи подчеркнул, что внимательно следит за ситуацией вокруг Лачинского коридора. Он выразил озабоченность по поводу влияния ситуации на повседневную жизнь гражданского населения. Действующий председатель ОБСЕ призвал все стороны разрядить напряженность и начать конструктивный и продуктивный диалог.
По словам Османи, меры, направленные на укрепление доверия и нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном, в рамках инструментария ОБСЕ являются ключевыми элементами для преодоления текущих вызовов, которые затрагивают людей на местах.
В этом контексте действующий председатель ОБСЕ подтвердил свою готовность к личному участию, чтобы помочь снизить напряженность и внести свой вклад в усилия по достижению устойчивого мира.
Он также сообщил, что организует визиты в Армению и Азербайджан.
Согласно сообщению пресс-службы МИД Армении, в ходе телефонного разговора Мирзоян представил вниманию собеседника гуманитарный кризис, сложившийся в результате блокировки Азербайджаном Лачинского коридора.
«Было подчеркнуто, что действия Азербайджана являются грубейшим нарушением трехстороннего заявления от 9 ноября 2020г., а также международного гуманитарного права.
Глава МИД РА подчеркнул, что шаги Азербайджана направлены на то, чтобы подвергнуть 120 тысяч армян Нагорного Карабаха этнической чистке.
В контексте предотвращения гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе министр иностранных дел Мирзоян особо подчеркнул необходимость осуществления четких шагов соответствующими региональными и международными структурами, в том числе ОБСЕ», – говорится в сообщении пресс-службы армянского внешнеполитического ведомства.